Február 1-től elindult az őszi kalászosok fejtrágyázása. A többi szántóföldi növény esetében, a nitrátérzékeny területeken azonban csak február 15-től lehet majd nitrogént kijuttatni. Ahhoz, hogy megtudjuk milyen hatóanyagot érdemes választanunk, fontos jobban megismernünk a különböző nitrogénformák hasznosulását és talajra kifejtett hatását.

Köztudott, hogy növényeink számára az ammónia és a nitrát a két, gyökéren keresztül leggyorsabban felvehető nitrogénforma. Nézzük meg, pontosan hogyan is hasznosítja a növény ezeket a vegyületeket az életfolyamatai során. A kémhatás szempontjából mindkettő felvétele visszahat a talajközeg kémhatására, a nitrát enyhén lúgosítja, az ammónia erősen savanyítja azt. A talajoldatból felvett nitrát (NO3-) egy része először ammóniává (NH4+) redukálódik, ami mivel toxikus hatású, rögtön aminosavakká és amidokká alakul át. Ez a folyamat még a gyökérben megtörténik, majd aminosavként (pl. glutamin) transzlokálódik a hajtásba, mint szerves nitrogénvegyület. Ez alapján elmondható, hogy a növény számára célszerűbb lenne csak az ammóniaforma, viszont savanyú irányú pH-eltolódás szempontjából nem lenne megfelelő sem a növény, sem az őt tápláló talajoldat számára. A megmaradt nitrát, ami nem redukálódott a gyökérben ammóniává, transzlokálódik a hajtásokba és felhalmozódik a vakuólumokban - azaz sejtnedvüregben - ahol a negatív töltéstöbblet egyensúlyozására K+ ionok felhalmozódása történik (Dr. Bratek, 2013; A növényi anyagcsere élettana).

A TIMAC AGRO nem először alkalmaz olyan szerves vegyületet, amely jobb tápelem-hasznosulást és könnyebb tápelem-mobilizációt tesz lehetővé. A SULFAMMO® fejtrágya termékeinkben található N-PROCESS® biostimulátor egy olyan szerves védőhálót tartalmaz, amely az eltérő molekulaméretre alapozva biztosítja a folyamatos nitrogénellátást.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A lyukacsos szerkezetű védőhálóban, ammónia- és karbamidmolekulák találhatók meg. A méretkülönbségből adódóan először a kisebb méretű ammónia tud csak kiszabadulni a hálóból, a nagyobb és összetettebb karbamidnak előbb egy hidrolízisen kell átesnie, hogy ammónia formájában távozhasson. Ez a hidrolízis ebben a mesterséges közegben lassabban és kiegyenlítettebben megy végbe, mint a természetben. Ennek eredményeképpen, egy jóval elnyújtottabb nitrogén hasznosulási görbével jellemezhető a termék hatásmechanizmusa.

A biostimulátor másik hatóanyag-összetevői az indolszármazékok, melyek serkentik a nitrit- és nitrát-reduktáz enzimszintézist. Ez a hatásmechanizmus lehetővé teszi, hogy a növény képes legyen a felszabaduló nitrogént az épp aktuális életfolyamataihoz felhasználni, legyen ez az intenzív hajtásnövekedés időszaka, termésnövelés vagy termésérés elősegítése. 

Békés vármegyéből származó, 2024-es referenciaeredmények alapján, a kontroll technológiában az összesen kijuttatott 500 kg/ha mészammon-salétrom (MAS) nitrogénműtrágyával szemben, a TIMAC AGRO technológiában szereplő 300 kg/ha MAS 27 + 100 kg/ha SULFAMMO 23 N-PROCESS 1 t/ha-ral több össztermést eredményezett őszi búzában.

Pest vármegyében gyűjtött, 2023-as őszi búza referencia eredmények, szemmel látható eltérést mutattak a második fejtrágyázás után. A 200 kg/ha ammónium-szulfát üzemi technológiához hasonlítva a TIMAC AGRO 200 kg/ha SULFAMMO 23 N-PROCESS terméke nem csak szemre győzte meg a gazdát, de 1,6 t/ha-ral nagyobb termést arathatott a TIMAC-os tábláról.

Timac-technológia_Sulfammo 23 N-Process

Az intenzív tavaszi növekedést tovább tudjuk támogatni, ezzel nagyobb terméspotenciált tudunk biztosítani az InFolen® folyékony, biostimulátoros nitrogén lombtrágya termékünkkel, amely egyenesen a TIMAC AGRO központi kutatólaboratóriumából érkezett hazánkba 2024-ben.

A lombtrágya formájában kijuttatott nitrogén előnye, hogy a levélen keresztül felszívódva, gyors segítséget jelenthet a kritikus időszakokban, illetve tápanyagigényesebb fejlődési fázisokban. 

Miben más az InFolen® egy klasszikus nitrogénlombtrágyához képest?

A lombtrágya formájában kijuttatott tápanyag-utánpótlás egyik legnagyobb veszélye, hogy a permetlé nem megfelelően tapad meg a levél felületén, onnan legördülve nem hasznosul. Az InFolen® termék alacsonyabb felületi feszültsége lehetővé teszi a jobb tapadást, a nagyobb levélborítottságnak köszönhetően pedig, akár 30 %-kal több sztóma vesz részt a hatóanyag felvételében így csökken az elillanási veszteség.

Minél idősebb a növény, annál vastagabb a levélen lévő viaszos kutikularéteg, így a sztómán keresztül történő tápanyagfelvétel jelentősége megnő. A sztómák nyitása és záródása azonban elsősorban a fotoszintézis, másodsorban a hormonális szabályozás útján történik. Hormonális úton az abszcizinsav (ABA) felelős a záródásáért, míg a citokinin szabályozza a sztómák nyitását.

Az InFolen® citokinintartalma a levél felületére kerülve fokozza a sztómák nyitását, ezért a kijuttatott nitrogén 50%-a 2 órán belül felszívódik. Ez a hatás segíti az egyéb tápanyagok, növényvédő szerek felvételét is.

Az InFolen® továbbá fokozza a nitrogén átalakításáért felelős enzimek szintézisét, ami gyorsabb N-beépülést és mobilizációt eredményez. A folyamatos nitrogénátalakulás és -szállítás fenntartja a N-pumpa működését, azaz a gyökérzeten keresztül történő felvételt és szállítást. A gyors átalakulásnak köszönhetően csökken a levelek nitráttartalma.

Az InFolen® hatékony megoldás a termésmennyiség fokozására és termésminőség javítására minden szántóföldi növénykultúra esetében, de váratlan stresszhelyzetekben is segítséget nyújthat a gyorsabb regenerációban. Ezt bizonyítja a lenti képen látható, megperzselt őszi búza állomány gyors kizöldülése is. 2024 áprilisában, Somogy–vármegyében a szaktanácsoló kollégánk által készített referencia fotón jól kivehető a perzselés következtében kisárguló állomány, amely nagyon szépen kinőtte a tünetet két hét alatt, 15 l/ha InFolen kijuttatása után.

InFolen_őszi búza perzselés

A TIMAC AGRO a jövedelmezőbb és környezettudatosabb nitrogénmenedzsment mellett köteleződött el legyen szó szilárd vagy folyékony nitrogénformákról. Ehhez biztosítunk tápanyag-utánpótlási megoldásokat leendő és jövendőbeli partnereink számára.

Tudjon meg többet termékeinkről, aktuális nitrogén promóciós ajánlatainkról, keresse szaktanácsadó kollégáinkat bizalommal!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

16 vármegyében zivatar, 6-ban köd miatt van ma riasztás érvényben

2025.03.25.

Elsőfokú figyelmeztető előrejelzés van érvényben Magyarország teljes területén 2025.03.25. kedd éjfélig.

Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői

2025.03.25.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték.

Három helyen is kitört a veszélyes állatvírus: durvul a helyzet és szigorodnak a szabályok Szlovákiában

2025.03.24.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a szlovák hatóság, a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep is érintett

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás