Hirdetés
Fejleszti az őshonos állatállomány telepeit és a gépeit a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság - fotókkal
Közel 500 millió forint európai uniós támogatást költ a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság őshonos állattartó telepek felújítására, továbbá eszköz- és gépbeszerzésére - közölte a szervezet az MTI-vel. A projekt célja a Felső-kiskunsági puszták és tavak, illetve a Kolon-tó környéki füves élőhelyek kezelését végző őshonos állatállomány tartásához szükséges infrastruktúra kialakítása, fejlesztése. A területekhez kapcsolódó szántók, természetvédelmi célú, mezőgazdasági módszerekkel fenntartott élőhelyek kezelésére egyebek mellett traktorokat, kaszákat, bálázókat, gabonavetőgépet, marha- és lószállító utánfutókat vásároltak.
Kiss Mónika, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) ökoturisztikai és környezeti nevelési osztályvezetője elmondta: közben felújították az Izsák-Páhi őshonos állattartó telepet, amely a magyar szürke szarvasmarha és a Furioso-North Star tenyésztésének ad otthont. Az osztályvezető szerint az igazgatóság kiemelt feladata az őshonos háziállatok génmegőrzése - számoltak be róla.
Meghatározó szerepük van a magyar házi bivaly, a magyar szürke szarvasmarha és a Furioso North-Star - mezőhegyesi félvér - ló tenyésztésével folytatott génmegőrző tevékenységben. A génmegőrzés célja és a legeltetéssel történő természetvédelmi kezelés feladata együttesen teljesül az őshonos hazai háziállatfajták állományainak fenntartásával.
Hirdetés
A magyar szürke tenyésztése és hasznosítása
A magyar szürke szarvasmarha tenyésztésében és annak természetvédelmi célú hasznosításában az 1990-es évek közepe óta vesz részt a KNPI. Egy igen nagy múltú, nagy genetikai értékű állomány tovább tenyésztésének feladatát kapta meg az igazgatóság. A régi háziállat fajták közül a szürkemarha elsőként lett védett, mint első osztályú géntartalék, amely hazai tenyésztésű, a hazai tájhoz kötődik, más fajtáktól kellően elkülönült fajtatiszta állomány.
Az osztályvezető emlékeztetett: a Furioso-North Star fajtát 2004-ben Nemzeti Kincsé nyilvánították. Az alacsony egyedszáma miatt, ami 500 körüli tenyészkancát és 80 tenyészmént jelent, a védett őshonos állatfajták közé sorolják.A fajta tenyésztését a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság 2009-ben kezdte meg, ekkor léptek be két kancával a Furioso-North Star Lótenyésztő Országos Egyesületbe. Jelenlegi lóállományuk tartásának elsődleges célja a területkezelési feladatok ellátása és a Furioso-North Star fajta nemesítése, genetikai anyagának megőrzése, a klasszikus mezőhegyesi elvek alapján való tenyésztése.
A támogatott projekt keretében várhatóan felújítják a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Kunszentmiklós-nagyállási állattartó telepét is - tette hozzá Kiss Mónika.
A füves élőhelyek kezelését végző őshonos állatállomány tartásához szükséges infrastruktúra kialakítását és fejlesztését célzó projekt jelenleg megvalósítási szakaszban van a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságnál.
A fejlesztés 498 682 972 forint vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásból történik.
A pályázat keretében megvalósul az Igazgatóság működési területén lévő füves élőhelyek és szántók természetvédelmi célú mezőgazdasági módszerekkel fenntartott élőhelyeinek kezelése, gépek és eszközök beszerzésével, továbbá kettő állattartó telep teljes körű felújítása, amelyek állattenyésztési és idegenforgalmi célokat is szolgálni fognak.
A célok és a megoldások
A 2016. szeptember 1. és 2023. április 30. között megvalósítani kívánt projekt legfőbb célja a Felső-kiskunsági-puszták, a Felső-kiskunsági-tavak és a Kolon-tó környéki füves élőhelyek kezelését végző őshonos állatállomány tartásához szükséges infrastruktúra kialakítása, fejlesztése. A kitűzött célok között szerepel olyan gépek és eszközök beszerzése, amelyeket a területekhez kapcsolódó szántók természetvédelmi célú, mezőgazdasági módszerekkel fenntartott élőhelyein alkalmazunk azok kezelése során.
Szintén a projektben tervezi a KNPI a Kunszentmiklós-nagyállási állattartó telep felújítását és egy látogatható őshonos állatbemutató kialakítását, amely idegenforgalmi célokat fog szolgálni. Ugyancsak célként tűztük ki az Izsák-Páhi őshonos állattartó telep felújítását, amely a magyar szürke szarvasmarha és a Furioso-North Star tenyésztésének ad otthont.
A projekt keretén belül utóbbi fejlesztés ( az Izsák-Páhi őshonos állattartó telep felújítása) és a villanypásztor rendszerek telepítése már megvalósult. Lezárult a beszerzése a mezőgazdasági eszközöknek és traktoroknak is.
A projektben még megvalósítani tervezett tevékenységek között szerepel a Kunszentmiklós-nagyállási állattartó telep felújítása és a látogatható őshonos állatbemutató kialakítása, továbbá a célkitűzések megvalósításához szükséges gépbeszerzés - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 38 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés