A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára – mondta Harsányi Endre agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettes az elnyert pályázat nyitórendezvényén, a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A Vidékfejlesztési Programban megvalósuló projekt célja az üzemek korszerűsítése mellett a tudásátadás, az innovációs és tudományos eredmények megismertetése is.

A bemutató üzemek támogatását szolgáló felhívás keretében megvalósuló korszerűsítések a Debreceni Egyetem (DE) Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) valamennyi telephelyét érintik - írta az intézmény. A támogatás kiterjed bemutatóüzemekben használt gépek, eszközök beszerzésére, infrastruktúra-fejlesztésre, valamint megújuló energiaforrásokat hasznosító technológiák kiépítésére.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára - Fotó: Unideb.hu
A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára - Fotó: Unideb.hu

A Nyíregyházi Kutatóintézetben a tervek szerint egy elektromos villástargoncát és a bemutatóültetvények műveléséhez szükséges munkagépeket - többek között ültetvénytraktort, metszőkocsi szárzúzót, valamint talajmarót - szerzünk be, illetve napelemes rendszert alakítunk ki a szaktanácsadási központ épületén. 

A Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telepen elsősorban az épületkorszerűsítéshez kapcsolódóan megújuló energiaforrást hasznosító technológiákat tervezünk, továbbá gépbeszerzésre (precíziós felvételező és beavatkozó rendszer, hiperspektrális kamera) fordítjuk a támogatást. A debreceni, Böszörményi úti campuson pedig tervezzük egy élelmiszerfeldolgozó és csomagoló üzem létrehozását – sorolta Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese.

Robot és drón

Az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság főigazgatója hozzátette: a fejlesztések során a hallgatók számára egy autonóm mezőgazdasági robotot és egy Közép-Európában egyedülálló, speciális szenzorokkal felszerelt permetező drónplatformot is vásárolnak, amelynek segítségével olyan tudást tudnak kutatásaikban felhasználni, illetve átadni, amely előremutató.

A pályázatunk meghatározó része az innovatív tevékenységünk bemutatása is. Így a program során 36 workshopot, képzést, oktatást szervezünk, amelyekben a legfrissebb ismereteinket tudjuk megosztani hallgatóinkkal, valamint az agrárszektor szereplőivel – tette hozzá Harsányi Endre.

Középpontban a zöldtrágya

A nyitórendezvény központi témája a zöldítés, mint a regeneratív gazdálkodás eszköze volt. A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézetében 2019-ben beállított zöldtrágya-növény kutatások eredményeiről, tapasztalatairól számoltak be a szakemberek.

A zöldtrágya-növények jelentős szerepet kaphatnak a regeneratív gazdálkodásban és a mezőgazdaság zöldítésében is. Ezen takarónövények, mint a pillangósok, a keresztesvirágúak használatakor azonban figyelembe kell venni, hogy milyen körülmények között mikor, a vetésforgóban milyen növény előtt, illetve után alkalmazzuk.

A csillagfürt, a facélia vagy éppen a mustár szénmegkötő képessége kimagasló, vetésforgóban használva javítják a talaj szervesanyag-tartalmát, azonban a termelők nem kezelhetik ezeket a növényeket sematikusan, nagy odafigyelést igényelnek. A zöldítés csakis rendszerszinten működhet a gazdaságokban és az alkalmazásánál fontos a termőterület specifikus tulajdonságainak figyelembevétele – fejtette ki Zsombik László, a Nyíregyházi Kutatóintézet igazgatója.

A szakmai rendezvényen a zöldítés klímaváltozás elleni intézkedésekben, valamint a regeneratív gazdálkodásban betöltött szerepéről Pál Vivien, a DE AKIT tudományos segédmunkatársa tartott előadást. A nyíregyházi intézetben nemesített fajokat, fajtákat pedig Mendlerné Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa mutatta be.

A program a „Bemutató üzemek támogatása a Debreceni Egyetemen” című, 3484991808 azonosítószámú projekt támogatásával, a VP1-1.2.1-23 felhívás keretében valósul meg - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tényleg megéri ökogazdálkodásra átállni?

2024.12.12.

Új agrárgazdasági kutatást indít az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat támogatásával.

A spanyol, marokkói és török paprika miatt a hazai termelők komoly kihívások előtt állnak

2024.12.12.

Az európai paprikapiacon egyre nagyobb a verseny, mivel a harmadik országok termelői fokozatosan növelik piaci részesedésüket az Európai Unióban. Ezzel részben összefüggésben a hazai export csökken, míg az import dinamikusan növekszik. A legtöbb paprika Spanyolországból, Egyiptomból és Törökországból érkezik az országba.

Csináljon 9 napos pihenőt mindössze 2 szabadnapból 2025-ben

2024.12.12.

Jövőre is számos hosszú hétvége vár minket, melyekkel ügyesen gazdálkodva jelentős pihenőidőket alakíthatunk ki

Trump elnök tervezett tarifái jól megkavarhatják a gabonaárakat 2025-ben

2024.12.12.

A márciusi szállítású kukorica 0,2%-kal 4,48 dollárra csökkent vékánként a chicagói árutőzsdén szerdán. A határidős árak nem tudták átlépni a 4,50 dolláros vékánkénti szintet, miután az USDA csökkentette a kukorica zárókészletére vonatkozó előrejelzését. A januári szójabab 0,1%-kal 9,95 1/2 dollárra, a márciusi búza pedig 0,1%-kal 5,62 1/4 dollárra nőtt vékánként ugyanakkor.

Támogatásokról és fejlesztésekről is szólt a Vidék Konferencia 2024

2024.12.12.

Budapesten, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. szervezésében valósult meg a Vidék Konferencián.

Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 103 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás