Hirdetés
Fehércukorpiac, ahol Magyarország az árak tekintetében nem tartozik a hátrányos helyzetűek közé
A fehércukor világpiaci átlagára 2022 augusztusában 534 euró/tonna volt, nem változott lényegesen a júliusihoz képest. A londoni árutőzsdén (LIFFE) a fehércukor fronthavi jegyzése az október 5-i 535 dollár (USD)/tonnáról október 14-re 559 dollár/tonnára emelkedett. A nyerscukor fronthavi jegyzése a vizsgált periódus elején 396 dollár/tonna volt, majd az időszak végére 415 dollár/tonnára nőtt.
Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban a fehércukor átlagára 2022 augusztusában
484 euró/tonna volt, 2 százalékkal emelkedett az előző havihoz képest. Az Európai Unió a fehércukor
feldolgozói árát adatvédelmi okokból tagországonként nem teheti közzé, ezért a tagországok jelentett adataiból három regionális átlagárat képez és azt hozza nyilvánosságra. Augusztusban az 1. régió (Ausztria, Csehország, Dánia, Finnország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Svédország, Szlovákia) átlagára 467 euró/tonna volt (+5 százalék). A 2. régióhoz tartozó meghatározó termelő országok (Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium) átlagára 462 euró/tonna volt, csaknem 1 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban. A déli országokat, Bulgáriát, Spanyolországot, Görögországot, Horvátországot, Olaszországot, Portugáliát és Romániát tömörítő 3. régió érte el a legmagasabb átlagárat, 623 euró/tonnát, ami 7 százalékos emelkedést jelent az előző hónaphoz képest.
A közösség cukorimportja a 2021/2022. gazdasági évben 1435 ezer tonna volt szeptember 25-ig, nem változott lényegesen az előző gazdasági év hasonló időszakához képest. Az uniós importon belül a vámmentes EPA/EBA (Európai Partnerségi Megállapodások/„Mindent, csak fegyvert ne!”) megállapodások keretében érkező cukorimport 395 ezer tonnát tett ki, 19 százalékkal csökkent szeptember 30-ig. A WTO-kvóták közül a 11 euró/tonna vámtételű, ideiglenes brazil kontingens (72 ezer tonna) kihasználtsága 100 százalékos, a Balkán-kvótáé csaknem 51 százalékos volt. Az Európai Unió által a cukorra biztosított 2022. évi 191 ezer tonnás kedvezményes vámkontingenst Közép-Amerika megközelítőleg 91 százalékban használta ki szeptember 26-ig, míg az ukrán vámkontingens (20 ezer tonna) 45 százalékát vették igénybe.
Hirdetés
Az 2021/2022. gazdasági év szeptember 25-ig eltelt időszakában az unió cukorexportja 790 ezer tonna volt, csaknem 3 százalékkal haladta meg az előző gazdasági év hasonló időszakának mennyiségét. A cukor 33 százalékát az Egyesült Királyságba, 17 százalékát Izraelbe, 10 százalékát Svájcba és 5–5 százalékát Albániába, illetve Norvégiába szállította az unió.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPerard Optium CL SL
35 000 000 HUF
+ áfaTöbb mint 2.900 hirdetés 68 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés