Mi köze a kukoricának az akkumulátorokhoz, vagy a pelenkákhoz és a gyógyszerekhez? Mára számos területen nem csupán élelmiszerként, hanem alapanyag-forrásként is tekintenek a növényre – erről készítettek összeállítást az OTP Agrár szakértői.  A témához kapcsolódik, hogy a vállalat Magyarországon az elsők között vezeti be új, a fenntarthatóság jegyében tervezett, növényi alapanyagból készült bankkártyát.

A kukorica nagyon sok helyen termeszthető, beleértve a különböző hőmérsékleteket, tengerszint feletti magasságokat és szélességi fokokat, talaj- és talajtípusokat – bár meglehetősen eltérő hektáronkénti hozamokkal - írták. Más gabonafélékhez képest magas hozama különösen vonzóvá teszi a gazdálkodók számára a földhiányos és nagy „népességnyomású” területeken. A kukorica az emberiség egyik legfontosabb növénye. Tápanyagot biztosít az embereknek és az állatoknak, valamint alapvető nyersanyagként szolgál keményítő, olaj, fehérje, alkoholos italok, édesítőszerek és üzemanyag előállításához. 

Ezerarcú a kukorica: akkumulátorok és gyógyszerek, magyar bankkártyák is készülnek belőle

Takarmány, üzemanyag, közvetlen fogyasztás

A ma megtermelt kukorica jelentős hányadát, nagyjából 61%-át takarmányként hasznosítjuk, 17%-át bioüzemanyagként használjuk, 13%-át közvetlen emberi fogyasztásra, míg 9%-át egyéb felhasználásra fordítjuk az OECD-FAO adatai szerint, a 2016-2018 évek átlaga alapján. Nehéz elképzelni világunkat e sokszínű és megbízható alapanyag nélkül - írták. Mára – számtalan felhasználási módja miatt – egyre többen alapanyagforrásként is tekintenek a kukoricára és mindez a kereslet növekedéséhez vezetett. A következőkben a teljesség igénye nélkül néhány kevésbé ismert felhasználási módját mutatjuk be a kukoricának.

Gyufák, pelenkák, kozmetika, gyógyászat

A kukoricakeményítő a gyufaszálak gyártásának gyakori összetevője is. Ezenkívül a papíron vagy kartonpapíron kialakított gyufaszálak magában a papírban kukoricatermékeket is tartalmazhatnak a merevség növelése érdekében. Ezenkívül találkozhatunk olyan pelletkályhákkal is, amelyek kukorica alapú pelletet égetnek.

A kukoricakeményítő nedvszívó természetének köszönhetően „segített” a pelenkák előállításában. A modern pelenkákban található nedvszívó réteget jellemzően akrilsavból készítik, amely az etilén egyik összetevője (a kukorica egy másik származéka), de a pelenkagyártás során megtalálható a hagyományos kukoricakeményítő is. A pelenka mellé gyakran használt hintőpor is tartalmazhat kukoricakeményítőt nedvszívó jellegének köszönhetően. A kukoricakeményítő egyébként meglepően gyakori összetevője számos kozmetikai és higiéniai cikknek.

https://www.youtube.com/watch?v=e6MBs4aXTFg
Kukorica betakarítás a szentesi Árpád Agrár Zrt. területein, 2020-ban

A kukoricaszirup pedig a köhögés elleni cseppek egyik fő összetevője. A kukoricaszirupot azért használják ebben a szerepben, mert a hagyományos cukrok keverés közben gyakran kristályokat vagy porszerű részecskéket képeznek a gyártási folyamat során. A kukoricaszirup nem hordozza ezt a nem kívánatos tulajdonságot. Számos gyógyszer és vitamin is tartalmaz kukoricatermékeket, leginkább kukoricakeményítőt. A keményítőt gyakran használják a tabletta bevonatában kötőanyagként, amely egyben segít megőrizni a gyógyszerek formáját. Emellett a kukoricakeményítő elősegíti a tabletták felszívódását is elfogyaszásuk után.

Kukorica a joghurt és a ragasztó gyártása során

Valószínűleg nem fogunk egyhamar kukoricával ízesített joghurtot látni az élelmiszerboltok polcain, mégis meglepetéssel szolgálhat, hogy a kukorica sokféle joghurt összetevője. Előfordulhat, hogy a kukoricaszirupot édesítőszerként használják a joghurtban, a kukoricakeményítőt pedig a joghurt és a fagylalt megfelelő állagának elérésére használják. Megdöbbentő lehet, hogy a gumicukor összetevőinek listáján is mindig szerepel a kukorica.

Láthatunk magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, szorbitot vagy maltitot is, mindhárom kukoricából származik.

Egyes ragasztók is tartalmaznak kukoricalisztet vagy kukoricakeményítőt. A borítékokon használt ragasztó is kukoricakeményítő. A kukoricacsírát pedig az ipari ragasztók tapadási tulajdonságainak javítására használják.

További fontos kukoricafelhasználás a termékekben

Fogkrémek, szappanok, mosogatószerek, papírok, ruhafestékek, szőnyegek, textiliák, valamint robbanóanyagok - hatalmas listája van a kukoricaszármazékokat tartalmazó termékeknek. 

A becslések szerint az élelmiszerboltokban talált cikkek egynegyede tartalmaz valamilyen formában kukoricát. 

Lehet, hogy nem mindig találjuk meg az élelmiszerek összetevőinek listáján, de ha olyan összetevőket látunk, mint a xantángumi, poliolok (mesterséges édesítőszerek) vagy fruktóz, akkor valószínű, hogy a kukorica megbújik valahol ezekben az élelmiszerekben. Az élelmiszereken kívül számos kőolaj alapú gyártási folyamatban ma már kukoricatermékeket is alkalmaznak, hogy a gyártás környezetbarátabbá váljon. A kukorica alapú műanyagok is nagyon népszerűek lettek az elmúlt években, mivel a vállalatok igyekeznek a műanyagok környezeti hatásának csökkentésére. A kukorica alapú műanyagok gyártása során akár 68%-kal kevesebb fosszilis tüzelőanyagot használnak fel, mint a hagyományos műanyagok, és a becslések szerint 55%-kal kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki. Ezenkívül ezek közül a műanyagok közül sok biológiailag lebomlik.

A növényi alapú bankkártya az OTP új fenntarthatósági ötlete

Hogyan lehet a kukoricából bankkártya? 

Az OTP Bank legújabb bankkártyáinak alapját a kukoricakeményítő adja. A hitelintézet számára az innováció és a fenntarthatóság egyaránt kiemelten fontos, ezért folyamatosan keresi azokat a megoldásokat, amelyek e kettőt össze is kapcsolják. A cél, hogy a fenntarthatóság elveit a mindennapok gyakorlatába is átültessük. Az OTP Bank büszke rá, hogy Magyarországon az elsők között vezeti be új, a fenntarthatóság jegyében tervezett, növényi alapanyagból készült bankkártyát.

Felhasznált forrás:
https://www.farmprogress.com/vegetables/13-ways-corn-used-our-everyday-lives
https://intra.otpbank.hu/SitePages/IntraNews-Innovacio-Termeszetesen-1929.aspx

Amit a bankkártyáról tudni érdemes

A Haszon.hu írta meg, hogy a növényi alapú kártya a Mastercard Word Elite Limited Edition bankkártyák új generációja. PLA biopolimerből készül a 84 százaléka, ami természetes, növényi forrásból származó anyag, alapja pedig a már említett kukoricakeményítő.

Annak ellenére, hogy az új bankkártya gyártása jóval kisebb mennyiségű fosszilis energiaforrást igényel, és nagyjából 70 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, élettartama megegyezik a hagyományos kártyákéval. Kinézetében, tulajdonságaiban és tapintásában sem lehet észrevenni különbséget a „klasszikus” műanyagból készült bankkártyákhoz képest.

Részletek a kukoricás kártyákról

A kártya alapját adó természetes növényi anyag egyébként fél év alatt lebomlana megfelelő körülmények között. A hagyományos műanyagoknak viszont ehhez átlagosan 400 évre lenne szükségük.

Azt a Világgazdaság írta meg, hogy a kártya előállítása takarmánynövényből történik, így nem veszi el a kukoricát az emberek élelmiszer-ellátásából, sőt a gyártás során fennmaradó növényi fehérjét az állatok takarmányozására továbbra is fel tudják használni.

Több fronton is tesznek a környezettudatosabb működésért

„Az OTP Bank már sikeresen vezetett be környezetvédelmi szempontot előnyben részesítő megoldást – a Junior bankkártyáink immár újrahasznosított műanyagból készülnek –, ugyanakkor ez az innováció a pénzintézet első növényi alapanyagú bankkártyája. Piacvezető privát banki szolgáltatóként kiemelt felelősségünk van abban, hogy a trendeknek elébe menve fejlesszük szolgáltatásainkat és termékeinket minden területen, igaz ez a fenntartható banki működés területén is. A növényi alapanyagból készült bankkártya bevezetése a jövőben összesen mintegy 24 ezer ügyfelünket érinti” – mondta Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezető igazgatója.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás