Érkeznek a támogatási pénzek a gazdák számláira
Miután az Agrárminisztérium közzétette, hogy mekkora támogatási előlegre számíthatnak a gazdálkodók a 2024. évi egységes kérelmekhez kapcsolódó közvetlen támogatások kapcsán, megkezdődtek az átutalások. Az előlegfizetés időszaka várhatóan november végéig tart, a Magyar Államkincstár a gazdáknak megítélt támogatás teljes, forintban kifejezett összegének legfeljebb 70 százalékát fizeti ki. Azon gazdálkodók esetében, akiknél még az egységes kérelemmel kapcsolatos ügyintézés folyamatban van, a kifizetés a későbbiekben történhet meg.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írta meg, hogy első körben a 2024-es egységes kérelmek alapján a gazdáknak járó közvetlen támogatások előlegeit utalják el, majd december elsejétől már a részfizetés időszaka kezdődik.
A Nemzeti Irányító Hatóság már közzétette az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból finanszírozott fenntarthatóságot elősegítő alapszintű-jövedelemtámogatás, az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás címén kifizethető maximális összegeket.
Hirdetés
A gazdálkodók az alapszintű jövedelemtámogatás keretében hektáronként 38 213 forintra számíthatnak, az átcsoportosítással nyújtható emelt összegű kiegészítő jövedelemtámogatás előlege 23 340 forint lesz, a csökkentett összegű kiegészítő jövedelemtámogatás pedig 12 457 forint. A fiatal mezőgazdasági termelői támogatás előlegeként 21 854 forintot fizet ki a kincstár a támogatásra jogosultaknak.
A jószágok után járó pénzek
Ismertek a különböző termeléshez kötött támogatások alapján kifizethető előlegek összegei is. A termeléshez kötött anyajuhtartás támogatás előlege egyedenként 8 565 forint, a termeléshez kötött hízottbika-tartás támogatás előlege egyedenként 18 119 forint lesz, a termeléshez kötött tejhasznú tehéntartás támogatás kapcsán pedig egyedenként 91 916 forintos előlegre számíthatnak az érintett gazdálkodók.
A termeléshez kötött zöldségnövény termesztés támogatás előlege hektáronként 60 043 forint, az ipari zöldségnövény termesztés támogatási előlege 106 825 forint, a termeléshez kötött ipari olajnövénytermesztés támogatási előlege 33 722 forint lesz hektáronként.
A termeléshez kötött extenzív gyümölcstermesztés támogatási előlegeként hektáronként 53 171 forintot, az intenzív gyümölcstermesztés kapcsán hektáronként 106 421 forintnyi előleget fizet ki a gazdáknak a Magyar Államkincstár. A szálas fehérjetakarmány termesztésének előlege hektáronként 12 479 forint lesz az idén.
Az idei egységes kérelmek beadási időszaka április 10-én indult, amelynek keretében 44 támogatási jogcímre, intézkedésre lehetett támogatást igényelni, illetve adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. A NAK falugazdász tanácsadói idén is tevékenyen közreműködtek az egységes kérelmek beadásában. A jogvesztő határidőig, 2024. június 10-ig országosan beadott 159 551 kérelem több mint 65 százalékának, 104 477 kérelemnek a benyújtásában segítettek a NAK szakemberei - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 72 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés