Már érik a magyar szamóca a fűtött és a fűtetlen fóliasátrakban is, május elején a szabadföldi ültetvényeken is megkezdődhet a szüret. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint az idén kiegyensúlyozott termés várható. A termés jellemzően három fázisban jelenik meg a piacon, április elején-közepén a fűtött fóliás kerül a piacokra, boltokba, ezt követően április második felében érik a fűtetlen fóliás gyümölcs, május elejétől pedig érkezik a nagyobb mennyiségben termelt szabadföldi szamóca.

A fűtött fóliás szamócaszürettel elkezdődött a hazai gyümölcsszezon már április elején. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet 2024. április végi körképe szerint a szamóca érése már a fűtetlen fóliasátras termesztésben is elindult, majd április végén, május elején – az időjárás függvényében – a szabadföldi ültetvényeken is megkezdődhet a szüret.

Már érik a magyar szamóca a fűtött és a fűtetlen fóliasátrakban is, május elején a szabadföldi ültetvényeken is megkezdődhet a szüret

A szakemberek szerint a virágzás és a kötödés megfelelő volt az idén, jóllehet az elmúlt napok éjszakai lehűlései okoztak kisebb fagykárosodásokat a szabadföldi ültetvényekben, illetve a hűvös idő visszafogta az állományok fejlődését és az érési folyamatokat. Összességében azonban eddig egészen jók a terméskilátások, és a hét végétől visszatér a meleg, napos idő is.   

A szamóca nem utóérő gyümölcs, így csak a növényen teljes érettségben szüretelt gyümölcsök biztosítják a megfelelő zamatot és beltartalmi értékeket. Ezért nagy különbség van a külföldi és a hazai szamóca között. A magyar szamóca ízében, állagában nagyságrendekkel jobb a külföldről, több ezer kilométerről behozottnál, hiszen frissen kerül a fogyasztókhoz - írták.

A friss magyar szamóca megkülönböztethető az importált, még koraéretten leszedett gyümölcstől. Mivel a magyar áru jóval rövidebb idő alatt eljut a fogyasztókhoz, ezért a kertészek teljesen éretten tudják leszedni, ami az ízélményben is megmutatkozik.

A szamóca nem utóérő gyümölcs, így csak a növényen teljes érettségben szüretelt gyümölcsök biztosítják a megfelelő zamatot és beltartalmi értékeket

Hazánkban mintegy 600-650 hektáron foglalkoznak szamócatermesztéssel, a legnagyobb termőterületek Baranya, Bács-Kiskun és Pest vármegyében vannak. A magyar szamóca jellemzően három fázisban jelenik meg a piacon, április elején-közepén a fűtött fóliás termés kerül a piacokra, boltokba, ezt követően április második felében érik a fűtetlen fóliás gyümölcs, május elejétől pedig érkezik a nagyobb mennyiségben termelt szabadföldi szamóca. A hazai termés így áprilistól júniusig kitart.

Fogalomtisztázás az eper és a szamóca vonatkozásában

A közlemény felhívta a figyelmet, hogy a köznyelvben „epernek” nevezett gyümölcs valójában a szamóca. Az eper (ami egyébként fán terem) és a szamóca rendszertanilag is eltérő egységbe tartozik: az eper a Morus nemzetségbe, az eperfafélék családjába (termésének színe fehér vagy fekete), a szamóca pedig a Fragaria nemzetségbe, a rózsafélék családjába tartozik.

A szamóca több szempontból is a „legek” gyümölcstermő növénye. Érésben a legelső gyümölcstermő növény, amely hazánkban megterem. Ez az egyetlen évelő, lágyszárú gyümölcsünk, amit a legrövidebb ideig tartunk termesztésben – csupán 1-3 évig –, mert rendkívül gyorsan elöregszik.

A szakemberek szerint a virágzás és a kötödés megfelelő volt az idén

A legkisebb termetű gyümölcstermő növényünk, szinte önmagától képes szaporodni, indanövényei legyökeresedésével. Így akár házikertben is minden további nehézség nélkül, könnyen termeszthető. Az egyetlen gyümölcstermő növényünk, amely akár egy balkon ládában is megél, így a legkisebb kertben, vagy teraszon és erkélyen is lehetőséget teremt friss gyümölcs termesztésére.

Amennyiben nagyobb mennyiségben, befőzési, konzerválási céllal szeretnénk szamócát beszerezni, válasszuk az erre szakosodott „Szedd magad” értékesítési formát kínáló gazdaságokat, ahol magunk szüretelhetjük le a friss gyümölcsöt, ami nem mellesleg kellemes szabadtéri, élményben gazdag szabadidős tevékenység is egyben – ajánlotta a közlemény.

Megosztás

További híreink

Évente összesen 1,8 millió forintot adhat lakhatásra a munkáltató a 35 évnél fiatalabb dolgozóinak 

2025.01.20.

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a 35 év alatti dolgozóinak lakhatását, így segítve a hitel- vagy albérletköltségek kifizetését.

Partner

InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral

2025.01.20.

A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.

Összesen 2606 állatot mentettek meg tavaly a budapesti állatkertben

2025.01.20.

A mentett állatok legnagyobb része madár volt, de sok kisemlős, illetve néhány hüllő és kétéltű is akadt köztük.

Bár nő a hamis őstermelők száma, a szermaradványból nem lett több

2025.01.20.

Egyre többször találnak a Nébih ellenőrei olyan álőstermelőket, akik nem a saját terményeiket árulják a helyi termelői piacokon.

Már látszik, mikor válik enyhébbé az időjárásunk

2025.01.20.

Az elmúlt napokban a Kárpát-medencét szürke, borongós időjárás jellemezte, amely sokak számára egyhangúvá tette a mindennapokat. Jó hír azonban, hogy változás küszöbén állunk.

70 különböző modellel bővült a mezőgazdasági és betakarító robotok katalógusa

2025.01.19.

Elérhető a Future Farming frissített mezőgazdasági és betakarító robotkatalógusa. Az átdolgozott és kibővített áttekintés 70 különböző mezőgazdasági és betakarító robot ismertetését tartalmazza, ezek mindegyike a szabadföldi növénytermesztést szolgálja.

Partnerhírek
Partner

InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral

2025.01.20.

A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.

Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa
Kiemelt
FitoNatur Huminart
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur Huminart

18 120 HUF / flakon

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 157 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás