A rovarok baromfitáplálékba való bevonása környezetgazdagító eszközként és tápanyagforrásként állatjóléti és egészségügyi előnyökkel járhat. Eddig azonban csak korlátozott mértékben folytak kutatások a rovarokkal etetett haszonállatokból származó termékek fogyasztói elfogadásával kapcsolatban.

A sertés- és baromfiágazatban takarmányként felhasznált rovarok iránti kereslet várhatóan meredeken emelkedik, miután az EU 2021 szeptemberében jóváhagyta a feldolgozott rovarfehérje felhasználását a sertés- és baromfitakarmányban. Mindazonáltal, az hogy a fogyasztók elfogadják a rovarokat takarmányként, kulcsfontosságú a rovartenyésztési ágazat és a rovaralapú étrenddel etetett állatokból származó élelmiszerek elterjedéséhez.

Fotó: Pixabay

Annak ellenére, hogy a nyugati országokban egyre több irodalom szól arról, hogy a fogyasztók elfogadják az ehető rovarokat élelmiszerként, kevés tanulmány vizsgálta a fogyasztók hozzáállását a rovarok takarmányként való felhasználásához.

A felmérés

2019 decembere és 2020 januárja között egy 565 húsfogyasztó bevonásával készült online felmérés készült. Ebben a tanulmányban a kutatók arra törekedtek, hogy megértsék a fogyasztói preferenciákat és attitűdöket, különösen a vásárlási szándékot és a fizetési hajlandóságot a rovaralapú baromfihúsból készült termékekért, ha a baromfit ezt megelőzően rovarokkal táplálták. Példaként egy kacsát használtak.

A fogyasztókat 2 csoportra osztották. A kontrollcsoportot olyan fogyasztók alkották, akik a kérdések feltevése előtt nem kaptak további információt a rovarok baromfitáplálékban való felhasználásának előnyeiről, míg a másik csoportot olyan fogyasztók alkották, akik tájékoztatást kaptak a környezeti, biztonsági és táplálkozási előnyökről, valamint a a rovaralapú takarmány ízzel kapcsolatos vonatkozásai a kérdések feltevése előtt.

Vásárlási hajlandóság

Az információszolgáltatás előtt a kutatók mérsékelt nyitottságot találtak egy rovarliszttel etetett kacsa vásárlására más takarmánytípusok mellett. A legmagasabb pontszámot vagy preferenciát a gabonaalapú takarmány kapta, ezt követte a nem génmódosított szójaliszt, majd a rovarliszt. A legalacsonyabb pontszámot a génmódosított szójabab és halliszt kapta, amelyek a legkevésbé kedvelt takarmányforrások. Ez általában a GMO-k megítélésével függött össze, amint azt korábban dokumentálták.

A válaszadók a rovaralapú ételeket preferáló címkézéssel kapcsolatos hozzáállásukat is kifejezték. A válaszadók hozzávetőlegesen 80%-a számolt be arról, hogy hajlandó lenne megenni a rovarokkal táplált kacsát, ha a címke tanúsítaná, hogy ez az étrend hogyan javítja az állat táplálkozását és jóléti állapotát.

A korábbi tanulmányokkal ellentétben, amelyek szerint a fogyasztók hajlandóak voltak felárat fizetni a rovarokkal táplált halakért, a válaszadók többsége (64,9% a kontrollcsoportban és 72,7% az informált csoportban) hajlandó lenne ugyanazt az átlagárat fizetni rovarliszttel etetett kacsának és növényi táplálékkal etetett kacsának egyaránt. Ez a megfigyelés a vizsgált termék, azaz a kacsahús tekintetében a válaszadók alacsony vásárlási ismereteihez kapcsolódott.

Érdekes módon a fogyasztók erősebben preferálták az élő rovarokkal etetett kacsát, mint a rovarliszttel etetett kacsát. Két fő ok volt, amelyről úgy gondolták, hogy befolyásolta ezt a döntést:

  • Először is, a fogyasztók előnyben részesíthetik azt az elképzelést, hogy a madarakat rovarokkal etetik, mivel ez az etetés az állatok természetes környezetében is megtörténik, és nagyobb állatjólétet eredményezhet.
  • Másodszor, az a gondolat, hogy az állatok valami „frisset” (azaz élőt) esznek, és nem dolgoznak fel, a biztonság szempontjából pozitívabbnak tekinthető. Ezen túlmenően a takarmány „rovarliszt” elnevezése eltérően értelmezhető más elnevezésektől, például „rovaralapú takarmány”, „rovaralapú étrend” és „rovaralapú liszt”.

Társadalmi-demográfiai különbségek

A nemek figyelembevételekor a férfiak a nőknél kedvezőbb hozzáállást mutattak az élő rovarokkal etetett tenyésztett kacsával szemben, és erősebb szándékot mutattak rovaralapú táplálékkal és élő rovarokkal táplált tenyésztett kacsa vásárlására. A fiatalabbak viszont kedvezőbben viszonyultak a rovaralapú táplálékkal és élő rovarokkal táplált tenyésztett kacsa evéséhez vagy vásárlásához.

A felmérés eredményei azt mutatták, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében szignifikánsan kedvezőbb hozzáállás a rovaralapú táplálékkal etetett tenyésztett kacsa fogyasztásához, mint a középfokú végzettségűekhez.

Fotó: Pixabay

Érzelmek evése

Arra a kérdésre, hogy milyen érzéseket váltott ki bennük a rovardiétával etetett kacsa elfogyasztása, a legtöbb válaszadó kíváncsiságról és közömbösségről számolt be, majd kellemes meglepetést keltett. A tájékozott csoport magasabb százalékot mutatott a kíváncsiság, a közömbösség és a kellemes meglepetés érzése tekintetében (27,4%, 24,4% és 18,8%), mint a kontrollcsoport (26,7%, 23,2%, illetve 16%).

A nők gyakrabban társították undorral egy rovartáppal táplált kacsa elfogyasztását, mint a férfiak (8%, szemben a nők és a férfiak mindössze 2%-ával).

Amikor az étkezési szándékról kérdezték, az informált csoport válaszadói szignifikánsan nagyobb szándékukról számoltak be, hogy rovaralapú étrenddel táplált tenyésztett kacsát fogyasztanak. A válaszadók válaszaik fő okai között szerepelt, hogy „csak akkor fogyasztanák a húst, ha a rovarok a kacsák életciklusának részét képezik”, és ha „az íze nem változik”, megjegyezve, hogy „a rovarok biztonsága érdekében jelenteni kell”.

Végül a válaszadók csak kis része ellenezte teljes mértékben az ilyen termékek fogyasztását, elsősorban az undor ("már ha rágondolok is undorodom") vagy a tudás hiánya miatt ("nem biztos, hogy a kacsa rovarevő-e"). A legtöbben egyszerűen azért utasították el, mert ritkán fogyasztanak kacsahúst, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a baromfifajok elfogadása vagy felfogása eltérő lesz-e.

Az információ mozgatja az észlelést

Összefoglalva megállapították, hogy a baromfiágazatban a fehérjepótló rovaralapú takarmány környezeti, biztonsági, táplálkozási és ízbeli vonatkozásairól való tájékoztatás növelte a rovarok takarmányként való elfogadását, valamint vásárlási, illetve vásárlási hajlandóságát, valamint ezen termékek fogyasztását

A fenntarthatóságon túl a kutatók kijelentették, hogy eredményeik azt sugallják, hogy a rovarok takarmányként való felhasználását nagyobb valószínűséggel fogadják el, ha a fogyasztók megnyugtatják, hogy a végtermék biztonságos és egészséges lesz, valamint az ár és az íz változatlan marad.

Ezenkívül érdemes megjegyezni, hogy ezt a tanulmányt 2019 decembere és 2020 januárja között végezték, még mielőtt az EU jóváhagyta volna a feldolgozott rovarfehérje felhasználását sertés- és baromfitakarmányban. Érdekes lenne megvizsgálni, hogy ez a jóváhagyás pozitívan befolyásolta-e a fogyasztók megítélését a rovarok baromfitápokban való felhasználásával kapcsolatban.

Forrás: Poutry World

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A bibliai 8. csapást élték át újra Bács-Kiskunban

2024.09.12.

A nyár folyamán több alkalommal érkeztek jelentések a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékből, az olaszsáska elszaporodásával és az általa okozott jelentős károkkal kapcsolatban. Az elmúlt két év meleg időjárása kedvezett a sáskák szaporodásának, és várhatóan a következő évben tovább növekszik majd a faj népessége.

Kerüljünk közelebb a rebarbarához, ehhez a mostohán kezelt növényhez

2024.09.12.

A rebarbara egy különleges zöldség, amelyet gyakran gyümölcsként használunk a konyhában. Fanyar íze, magas tápanyagtartalma és sokoldalú felhasználása miatt népszerű alapanyag a sütemények és kompótok készítéséhez.

Óvatosabb, kivárásra kényszerített gazdák - gépértékesítés számokban

2024.09.12.

A magyar gazdálkodók egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 89,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024 I. félévében, ami 49 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Az AKI statisztikai felmérése 188 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentése alapján készült 2024-ben.

Partner

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag

2024.09.12.

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.

Érdemes elkerülni a hibákat a gyümölcsfák gondozásakor

2024.09.12.

A nyár végi, kora őszi időszakban sok fontos tennivaló akad a kiskertekben, a gyümölcsfák gondozása is ilyen.

Győr környékén és a Bakonyban több hónapnyi csapadék eshet a következő napokban

2024.09.12.

Úgy tűnik az időjárás mindent megtesz annak érdekében, hogy hamar elfelejtsük a hőséget, és remélhetőleg valamelyest az aszály is mérséklődik. Csütörtökön a nyugati tájak fölé hidegfront érkezik, amely hullámot vet, és déli ágán kialakul egy mediterrán ciklon, amely péntektől tartósan meghatározza a Kárpát-medence időjárását.

Partnerhírek
Partner

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag

2024.09.12.

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.

Partner

Dr Green Prime magtrágya – egy valódi újító megoldás a tápanyag-utánpótlásban

2024.09.12.

A Dr Green Prime a vetőmag felületére a csávázással egy menetben vagy akár külön is felhordható tápanyagforrás, mely a csírázó növény számára azonnali erőt biztosít, hogy egységes, vitális állományt érjünk el, mely mind a környezeti, mind a peszticid stresszhatásoknak jobban ellenálló növényt eredményez.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Goes Iron max limited
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goes Iron max limited

Hitelesített telefonszám

2 250 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás