Néhány órával a határidő lejárta előtt az öntözésre igényelhető keretösszegnek mindössze 15 százalékát tették ki a pályázatok Romániában. Július 15-én 16 óráig lehetett benyújtani pályázatokat uniós forrásból finanszírozott öntözőberendezésekre. A mezőgazdasági termelőknek hat hónap állt rendelkezésükre a pályázatok elkészítésére a 750 millió euró költségvetésű program keretében, azonban a néhány órával a vége előtt 150 millió euró még gazdára várt.

A Ziarul Financiar (ZF) hírére hivatkozva a Maszol.ro portál írta meg, hogy a bevezetőben vázolt helyzet nagyrészt annak tudható be, hogy a gazdák nem bíznak a hatóságokban, attól félnek, hiába fektetnek be az öntözőberendezésekbe, ha nem lesz víz azoknak az üzemeltetésére.

Néhány órával a határidő lejárta előtt az öntözésre igényelhető keretösszegnek mindössze 15 százalékát tették ki a pályázatok Romániában
Néhány órával a határidő lejárta előtt az öntözésre igényelhető keretösszegnek mindössze 15 százalékát tették ki a pályázatok Romániában

Bizalomhiány és korlátozott felhasználási lehetőségek

“Az emberek hiába fektettek be, és vállalják, hogy 50 fokban ott lesznek a kukoricatáblában, ha aztán a csatornán nem jön a víz, nekik pedig vissza kell fizetniük a pénzt a banknak” – nyilatkozta a ZF-nek Ștefan Gheorgiță, a 600 hektáron gazdálkodó Triagroexim társtulajdonosa.

Marius Gavrea, az ING Bank agrárhitelekért felelős szakértője szerint a jelenlegi kiírásnak nagy hiányossága, hogy csak az öntözéshez szükséges infrastruktúrát (kutak fúrása, víztározó medencék építése, vízórák felszerelése stb.) lehet finanszírozni belőle, a tulajdonképpeni öntözőberendezéseket nem.

Hátrányt jelent az is, hogy maximum 500 ezer euró értékű beruházásokkal lehet pályázni, aminek a 65 százalékát, vagyis legfeljebb 325 ezer eurót fedeznek uniós forrásból.

A rendelkezésre álló pénz zömét a már létező öntözőberendezések korszerűsítésére lehet felhasználni, újak létrehozására 102 millió eurót szánnak. Ilyen célra 36 mezőgazdasági termelő pályázott, a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökséghez (AFIR) benyújtott projektek összértéke mindössze 15,5 millió euró, ami a keretösszegnek csupán mintegy 15 százaléka volt.

Az idei évre a mezőgazdasági termelők 1,2 millió hektárra kötöttek öntözési szerződést, azonban öntözést csak 500 ezer hektáron végeztek Romániában - írta a cikk.

További híreink

Óriásit esett hazánkban a mezőgazdasági gépek forgalma 2024-ben, 32 százalékkal kevesebb volt, mint 2023-ban

2025.04.23.

A vállalkozások 196,8 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024-ben, ami 32 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól.

Milliárdok indultak útnak a juhtartókhoz – Ön is köztük van?

2025.04.23.

Április harmadik hetében megkezdődött a 2024-ben igényelt, anyajuhtartáshoz kapcsolódó támogatások végfizetése.

Három új rendelet segíti a gazdákat: fóliasátrak, krízisbiztosítás, vízdíj

2025.04.23.

A 2025. április 22-én megjelent Magyar Közlöny három olyan rendeletet tartalmaz, amelyek célja a természeti károk enyhítése, a krízisbiztosítási rendszer egyszerűsítése és a vízszolgáltatási költségek átvállalása.

A Nébih-ellenőrzés eredménye: nagy arányban csalják el a bejelentést a drónos repüléseknél a magyar pilóták

2025.04.23.

A Nébih honlapján már elérhető a légi növényvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos adattábla.

A magyar állam fizeti idén a vízdíjat, ha...

2025.04.23.

2025-ben nem kell kifizetniük a mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat a termelőknek.

A cirok 2025 nagy nyertese lehet – ha tudja, mivel védekezzen a gyomok ellen!

2025.04.23.

A klímaváltozás hatására egyre több figyelem irányul a cirokra, amely a kukorica szárazságtűrő alternatívájaként komoly lehetőséget kínál a hazai növénytermesztésben.

Partnerhírek
Partner

Április 7-én megnyílt az egységes kérelem benyújtó felülete

2025.04.23.

2025. április 7-én megnyílt az egységes kérelem kitöltési felülete. Az egységes kérelem továbbra is kizárólag elektronikus úton nyújtható be.

Partner

Mitől vannak problémák a gabonákban?

2025.04.22.

Nagyon sok helyen tapasztaljuk, hogy a gabonáknál valami nincs rendben. Az elhúzódó hideg időjárás, az áprilisi fagyok, a néhol sok, máshol kevés csapadék megviselték az állományokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 197 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás