Hirdetés
Először került Pannonhalmára a Magyar Bor Nagydíj – Villány duplázott
Jó néhány éve már, hogy megalakult a Magyar Borszakírók Köre, amely a Magyarországon borról publikáló írókat, újságírókat, fotográfusokat fogja össze, segíti munkájukat. Mivel mindnyájan nem csak írnak, hanem kóstolnak is, kézenfekvő volt, hogy az általuk egy év alatt megismert borok közül maguk válasszák ki azokat a tételeket, amelyek kiemelkedtek a sorból.
A 2022-es „Super 12” listákon ezúttal összesen 10 magyar borvidék képviselteti magát: a legtöbb borral Tokaj és Szekszárd (4-4), valamint Villány, Eger és talán meglepetésre Pécs (3-3). A borok között 15 a fajtabor és 9 a házasítás.
Super 12, fehér is, vörös is
A Magyar Borszakírók Köre 2022-ben hetedik alkalommal értékelte a magyar termelők által készített száraz és félszáraz fehér- és vörös borokat, amelyeket a tagok az elmúlt évben kóstolhattak, és tapasztalataik alapján ezekből összeállították a legjobbaknak ítélt „Super 12” listájukat. A listákra felkerültek közül egy vakkóstolón kiválasztottak továbbá egyet-egyet a Magyar Bor Nagydíj 2022 nyerteseiként, amelyek ezúttal a pannonhalmi Cseri Pincészet Septimus Rajnai Rizling 2019 és a villányi Günzer Tamás Pincészet GT 50 Cuvée 2019 lettek.
Hirdetés
A díj történetében ezúttal első alkalommal kerül a díj Pannonhalmára, ugyanakkor Villány már a negyediket gyűjti be, sőt Günzer Tamás az első bortermelő a díj történetében, aki duplázni tudott, és tavalyi sikere után idén is ő adja a nagydíjas magyar vörösbort.
A Magyar Borszakírók Köre 2022-ben elhunyt alapító ügyvivő elnöke, dr. Kosárka József tiszteletére egy különdíjat alapított, amelyet minden évben az a pincészet nyerhet el, amelynek legtöbb különböző borát jelölik a tagok a Super 12 választáson, azaz a legszélesebb borválasztékot képviseli a kiemelkedő magyar borok versenyében. A Magyar Borszakírók Köre Kosárka-emlékdíjának 2022. évi nyertese az egri Thummerer Pincészet (amely egy alkalommal volt nagydíjas, háromszor került be a Super 12-be, és idén öt különböző borát is jelölték a tagok).
Öt évjárat borait rangsorolva
A Magyar Bor Nagydíj egyedülálló formátumot képviselő borverseny, hiszen a borszakírók először szavazataikkal rangsorolják az elmúlt öt évjárat olyan borait, amelyek megítélésük szerint „kiemelkedő minőségükkel a legigényesebb fogyasztói elvárásoknak is megfelelnek, illetve nemzetközi összehasonlításban is versenyképesnek bizonyulnak”, majd a legtöbb jelölést kapott borokat kétszer is bírálják, különböző sorrendben, két bizottságban.
A két listára az alábbi fehér és vörös borok kerültek (ABC sorrendben):
FEHÉR SUPER 12:
BALASSA PINCE Tokaji Furmint 2019 Szent Tamás (Tokaj)
BARTA PINCE KVG Furmint-Hárslevelű 2021 (Tokaj)
CSERI PINCÉSZET Septimus Rajnai Rizling 2019 (Pannonhalma)
FIGULA Köves 2020 (Balatonfüred-Csopak)
HOLDVÖLGY Meditation Király Furmint 2018 (Tokaj)
KŐSZIKLÁS BORÁSZAT Juhfark 2021 (Neszmély)
PAJZOS TOKAJ Furmint Selection 2019 (Tokaj)
PÁLFFY GYULA Fekete-hegy Olaszrizling 2020 (Balatonfelvidék)
PLANINA BORHÁZ Fehér Kadarka 2021 (Pécs)
ST. ANDREA Mária 2019 (Eger)
SZABÓ ZOLTÁN Rajnai Rizling 2021 (Pécs)
VILLA SANDAHL Oh Deer Rajnai Rizling 2018 (Badacsony)
VÖRÖS SUPER 12:
A. GERE Fekete Járdovány 2019 (Villány)
ALMAGYAR ÉRSEKI SZŐLŐBIRTOK Kadarka Superior 2020 (Eger)
ESZTERBAUER Grand 2017 (Szekszárd)
GÜNZER TAMÁS GT 50 2019 (Villány)
PANNONHALMI APÁTSÁGI PINCÉSZET Infusio 2019 (Pannonhalma)
PÉCSI EGYETEMI BORBIRTOK Summa Merlot 2020 (Pécs)
SEBESTYÉN Iván Bikavér 2019 (Szekszárd)
ST ANDREA Agapé Nagy-Eged-hegy Grand Superior Bikavér 2017 (Eger)
TAKLER Szenta-hegyi Cabernet Franc 2018 (Szekszárd)
VESZTERGOMBI Alpha 2017 (Szekszárd)
VON BEÖTHY PINCE Kékfrankos Várkút-dűlő Válogatás 2018 (Badacsony)
VYLYAN Mandulás Cabernet Franc 2017 (Villány)
A díjak (trófeák és oklevelek) ünnepélyes átadására 2023 tavaszán kerül sor a Pécsi Borozó gasztronómiai és bormagazin szervezésében Pécsett.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu, borespiac.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés