Egy Kecskeméten megrendezett mezőgazdasági konferencián tartott kerekasztal-beszélgetése a területalapon járó támogatásokkal foglalkozott. Téma volt az Egységes Kérelem beadási lehetőségének megnyílása, az ellenőrzések következményeként a kifizetések csúszása, a MobilGAZDA applikáció fejlesztése, a falugazdászok felkészítése, hosszabb távon pedig a Közös Agrárpolitika (KAP) sorsa. Az összkép meglehetősen vegyes volt.

A Mezőhír írta meg, hogy a panelbeszélgetés jól indult: Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára közölte, hogy az Egységes Kérelem (EK) benyújtására április 7-től lesz lehetőség a szokásos júniusi véghatáridővel. Kiemelte, hogy a HMKÁ8 kivezetésre került a kötelezően teljesítendő elvárások közül, ami annak köszönhető, hogy az Agro-ökológiai Programban (AÖP) is lehetőség van önkéntesen vállalni a nem termelő területek fenntartását, például vízmegtartási vagy talajvédelmi célból. Utalt arra, hogy a vizes élőhelyek megtartását elváró HMKÁ2 előírást az AÖP keretein belül lehet „pénzre váltani”.

Az Egységes Kérelem (EK) benyújtására 2025. április 7-től lesz lehetőség a szokásos júniusi véghatáridővel
Az Egységes Kérelem (EK) benyújtására 2025. április 7-től lesz lehetőség a szokásos júniusi véghatáridővel

A helyettes államtitkár érzékeltette, hogy a bürokrácia nem leépülni, hanem fokozódni fog a jövőben. Például hamarosan a „szociális feltételesség” fogalmával is meg kell ismerkedniük a gazdáknak. Ennek célja, hogy a munkaügyi ellenőrzések eredményei is bekerüljenek a támogatási rendszerbe. Pedig már ma is nehezen átláthatók a támogatási feltételek, és sokak számára nehezen követhetők a technikai elvárások is. Példaként említette a mobilGAZDA applikáción keresztül a támogatási feltétel teljesülését igazoló fotózást.

Szabó Endre, a Magyar Államkincstár KAP-igazgatója elsősorban a támogatási rendszer technikai hátteréről beszélt. Szerinte is abból ered a legtöbb hiba, hogy a térinformatikai rendszer adatai nem egyeznek meg a valós területhasználattal. Az állattartók részéről pedig gyakori hiba az adatok késői bejelentése az ENAR-rendszerbe. Felhívta rá a figyelmet, hogy amíg a TMR-ellenőrzések el nem kezdődnek szeptemberben, addig az EK-adatok módosíthatók. Kiemelte, hogy a mobilGAZDA alkalmazás továbbfejlesztése folyamatban van: az applikáción keresztül idővel lehetséges lesz a támogatási okiratok kikérése, továbbá a vis maior események bejelentése is.

Lassan, de mindenbe beletanulnak a termelők

Az új támogatási rendszer nagyon bonyolult. A működtetése az indulás óta javult ugyan, de várhatóan csak jövőre éri el a 2022-es, gördülékeny szintet– vélekedett Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakmai főigazgató-helyettese. A szakember a távellenőrzés következményeit is súlyosnak tartotta a gazdaságok cash flow-jára nézve. 

„Aránytalan kárt okoz a gazdaságoknak az, hogy egy műholdas ellenőrzést követően akár 3 négyzetméterre is a jogszerű használat igazolását követelik a termelőtől, és amíg ez nem történik meg, az egész területre áll a kifizetés. A gazdálkodó szívesebben lemondana arról a pár vitatott forintról, csak ne emiatt csússzon fél évet a támogatás” – magyarázta a szakember.

Mint a további panelbeszélgetésekből kiderült, a bankoknak ugyanez a problémájuk: a túl bonyolult rendszer lelassította a támogatások kifizetését, ami a gazdaságok életében likviditási gondokat okozott, a pénzintézeteknél pedig növelte a finanszírozási kockázatokat.

Papp Gergely elmondta, hogy a NAK a maga részéről mindent megtesz az Egységes Kérelem beadási felületének könnyebb kitöltéséért: videós segédanyagokat és tájékoztatókat készít hozzá, továbbá március 27. és április 8. között minden falugazdászt kiképeznek az EK felületről, hogy hatékonyan segíthessék a kérelembeadást. 

A termelők számára javasolta a mobilGAZDA alkalmazás megtanulását, mert az hatékony eszköz lehet a támogatás igénylésében. Az állattartók számára azt javasolta, hogy ne az EK beadási időszak elejét válasszák a kérelembenyújtásra, az erdőtelepítők számára pedig május 12-től nyílik lehetőség a befejezett tevékenység után kifizetést kérni.

Választani és készülni kell

Papp Gergely szerint az agrártámogatások jövőjét illetően két lehetőség van: vagy kevesebb pénzt kapunk szigorúbb feltételekkel és még nagyobb bürokráciával, vagy ami ennél is rosszabb: teljesen megszűnik a Közös Agrárpolitika. „A fiatal generáció már nincs tisztában a KAP eredményeivel. Pedig az élelmiszer-ellátás továbbra is stratégiai kérdés, és ennek elhanyagolása még mi életünkben komoly következményekkel járhat” – mondta a szakember.

Szintén borús jövőképet festett fel Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke, aki szerint az Ukrajna előcsatlakozásához szükséges forrásokat a KAP-ból akarják elvonni, ami veszélyeztetheti a mezőgazdasági támogatásokat. Úgy vélte, az sem jó út, ha egyetlen, közös szuperbüdzséből címeznek forrásokat a nemzetállamoknak, de jogállamisági feltételekhez kötik ezen összegek felszabadítását.

Makai Szabolcs, az OPUS GLOBAL Nyrt. élelmiszeripari divíziójának vezetője a nagyüzemek nevében szólt hozzá a témához. Hangsúlyozta, nincs kifogása az ellen, hogy a kisüzemek extratámogatást kapjanak, hiszen fontosak a vidéki lakosság megtartásában. A közepes és nagyobb gazdaságok azonban a GDP motorjai – mutatott rá. Úgy vélte, hogy az exportképes vállalkozások számára sokkal fontosabb kérdés az, hogy a támogatásokért cserébe a termelés korlátozását várja el tőlük az Európai Unió – súlyos példája ennek az állattartás hibáztatása a klímaváltozás miatt –, másrészt nagy veszélyt jelentenek a hasonló korlátozások alá nem eső régiókkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodások, mint például az Ukrajnára vagy Dél-Amerikára vonatkozóak.

A Közös Agrárpolitika jövőjéről szólva végül Juhász Anikó arra hívta fel a figyelmet, hogy erről még csak nem is az agrárminiszerterek fognak dönteni. 

„Hiába fejezte ki tavaly novemberben mind a 27 agrárminiszter az egységes akaratát a KAP megtartására, az agrárbüdzsé sorsa a miniszterelnökök szintjén fog eldőlni. Márpedig más területek is erősen versengenek az agrárium forrásaiért.”

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Mekkora veszélyt jelent az agroterrorizmus?

2025.04.18.

Az egyik legveszélyesebb, mégis kevéssé ismert fenyegetés az agroterrorizmus, amely a mezőgazdaság szándékos károsítását célozza meg.

2025 legütősebb locsolóversei, amelyek garantáltan (kínos) mosolyt csalnak az arcokra

2025.04.18.

Összegyűjtöttünk 20 vicces locsolóverset, amelyek garantáltan mosolyt (de esetleg csak kínos mosolyt) csalnak az arcokra.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás