Felvetődött a gyanú, hogy az eddigi ismeretekkel ellentétben mégsem a gyomirtók felelősek az európai folyók szennyezéséért. A német Tübingeni Egyetem kutatói szerint, elképzelhető, hogy az európai folyókban fellelhető glifozát nem a növényvédő szerekből, hanem bizonyos tisztítószerekből származik.

Ezzel egy általános vélekedést cáfolnának meg a kutatók, mivel eddig világszerte úgy hitték a szakemberek, hogy a mezőgazdasági tevékenység okolható a folyó- és állóvizekben fellelhető glifozáttartalom miatt. Az Agriland cikkét a Magyar Mezőgazdaság idézte, ezt az anyagot szemléztük.

A német Tübingeni Egyetem kutatói szerint az európai folyókban fellelhető glifozát nem a növényvédő szerekből, hanem bizonyos tisztítószerekből származik
A német Tübingeni Egyetem kutatói szerint elképzelhető, hogy az európai folyókban fellelhető glifozát nem a növényvédő szerekből, hanem bizonyos tisztítószerekből származik

A kutatók azután kezdtek vizsgálódni, hogy a peszticidekkel kapcsolatos szigorítások ellenére sem csökkent az európai vizek glifozáttartalma. A kutatáshoz az USA hatóságainak méréseit is felhasználták, és összehasonlították az így kapott metaadatokat. Az USA mellett Németország, Franciaország, Svédország, Olaszország, Luxemburg és az Egyesült Királyság vizeinek összetételét vizsgálták egyes esetekben 1997-ig visszamenőleg. A kutatás alatt bizonyossá vált, hogy a koncentráció nem változott az évek során, és ami meglepő, az éveken belül sem. Ez kizárná az időszakos mezőgazdasági tevékenység szerepét, és inkább a háztartási szennyvíz, mint lehetséges forrás felé terelné a szakembereket.

A fenti módszerrel azt a következtetést vonták le a kutatók, hogy a folyóvizekben található glifozát más lehet, mint amit a növényvédő szerekben alkalmaznak, mely vélekedést laborvizsgálatokkal sikerült is igazolni.

Az eredmény szerint a glifozát egy olyan változata van jelen ezekben a természetese vizekben, amik egyes tisztítószerekben – főként mosószerekben – fordulnak elő.

A kutatást vezető professzor, Carolin Huhn szerint ez magyarázatot adhat arra, hogy miért nem sikerült évek alatt sem csökkenteni a folyóvizek glifozáttartalmát a növényvédő szerek használatának korlátozásával. A szennyezésért felelős szerek pontos azonosítása újabb méréssorozatot igényel. A kutatók azt remélik, hogy az eredményeik hozzásegítik a döntéshozókat a megfelelő szabályozások kialakításához.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ezeket az eredményeket még független vizsgálatokkal is igazolni kell.

A kutatások szerint a glifozát az emberi szervezetbe jutva nem csak irritációt okoz, de hormonháztartást károsító hatást is tulajdonítanak neki - közölték.

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 101 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás