Meddig tarthat a gabonaárak szárnyalása? Milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani a termelőknek, ha azon gondolkodnak, hogy tároljanak vagy eladjanak inkább?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgettek a Bábolnai Gazdanapok gabonapiaci kerekasztalához meghívott szakemberek, termelők és feldolgozók – Vámosi Gábor, a CornMill Hungary Kft. igazgatója, Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója, a Kukorica Kör Egyesület képviselője, valamint Varga István, a Varga-Farm Kft. ügyvezető tulajdonosa.

A gabonaárakat nagyban befolyásolja a spekuláció, valamint az, hogy a hírek az internet segítségével szinte azonnal eljutnak mindenhová (Fotó: Pixabay)

Hektikus ármozgás

A globális gabonapiacot minden eddiginél hektikusabb ármozgás jellemzi, a jelenlegi szárnyalás azonban bármikor nagyon gyorsan átcsaphat a fordítottjába is – mondta a kukoricafeldolgozó, szárító-tároló cég vezetője, Vámosi Gábor. Szerinte a gabonaárakat nagyban befolyásolja a spekuláció, valamint az, hogy a hírek az internet segítségével szinte azonnal eljutnak mindenhová.

Ma senki sem hiszi el, hogy háromnegyed év múlva is ennyire drága lesz a gabona. Nagy áresés következhet, hiszen – ha itthon nem is – globálisan jó termés várható – fogalmazott a magyarmezogazdasag.hu cikke.

„Az élet döntetlenre játszik”

Lassan az importon kell gondolkodniuk a feldolgozóknak – mondta Reng Zoltán, az egyik legnagyobb múltú hazai kukoricafeldolgozó vállalat képviselője –, mivel a termelők egyelőre nem akarnak eladni. Ha pedig nő a tárolókapacitás – amely szerinte nem indokolt a meglévő figyelembevételével –, még inkább így lesz. Mégis úgy véli, hogy „az élet döntetlenre játszik”, vagyis valahol megáll és visszafordul a piaci trend.

Például amiatt, mert „elfáradnak a malmok”, és abbahagyják a felvásárlást.

A közel 1800 hektáron gabonát termelő Varga-Farm – Varga István cége – jelentős veszteséget szenvedett el azzal, hogy „időben” eladta a repcét.

Üzemeltetnek egy kisebb gabonaszárítót, aminek a felújítására pályázatot nyújt be, de úgy véli, új építésébe fogni jelenleg nagyon kockázatos vállalkozás. Véleménye szerint a gabonatároló és szárítókapacitás növelésénél sokkal fontosabb lenne az öntözés fokozása a hazai szántóföldi termelésben. Ezzel akár a duplájára lehetne növelni például a kukoricatermelést.

Megosztás

További híreink

Nő a hazai erdőterület, már 184 millió fa elültetésénél tart az Országfásítási Program

2025.03.17.

Megfelelő ütemben halad a 2019- ben indult Országfásítási Program megvalósítása, az elmúlt években 184 millió fát ültettek az erdőgazdaságok és a települések hazánkban.

Fejlesztés, innováció és alkalmazkodás kell a sikeres élelmiszertermeléshez a NAK osztályülése alapján

2025.03.17.

A kedvezőtlen gazdasági környezet és a klímaváltozás okozta kihívások ellenére sem mondtak le a beruházásokról a hazai gazdálkodók a NAK osztályülése szerint.

Viharos széllel és hózáporokkal indul a hét

2025.03.17.

Délutántól viharos széllökések várhatók főként északkeleten és nyugaton, estére azonban mérséklődik a szél, miközben a középső országrészben hózáporok alakulhatnak ki, helyenként vékony hóréteget hagyva maguk után.

Talajos programok lesznek március 21-én, több helyen is meg lehet tudni a talajszelvények titkait

2025.03.17.

A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „TALAJ a talpad alatt” címmel

Egyetlen növény, amely minimális munkával is bőséges termést ad!

2025.03.16.

A spenót termesztése viszonylag egyszerű, mivel hidegtűrő növény, és akár kertben, balkonládában vagy magaságyásban is nevelhető. Magyarországon nagyüzemi és kisgazdasági termesztése is jelentős, a frisspiaci spenótot többnyire kézzel szedik, míg az ipari feldolgozásra géppel takarítják be.

Megfizethető robotokkal teszi hatékonyabbá a FarmRobo a kis gazdaságok munkáját

2025.03.16.

A Future Farming interjút készített Sreekanth Reddy Vajralával, a FarmRobo vezérigazgatójával, akinek iMog robotja elnyerte a rangos Az év mezőgazdasági robotja 2025 díjat. Az exkluzív beszélgetésben Vajrala betekintést nyújtott az inspirációba, a tervezés folyamatába és a mezőgazdaság számára forradalmi autonóm megoldás jövőjébe.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 190 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás