Mivel télen és kora tavasszal még elég víz van a talajban, a gazdálkodók ezt természetesnek veszik, és nem foglalkoznak vele. De hogy a tavasz folyamán végig és még később is így legyen, ahhoz a mostani nedvességet meg kell megőrizni. Ennek egyik lehetséges megoldásáról, a VízŐrről (Water Retainer) Vattay Antallal, a gyártó Water&Soil Kft. ügyvezetőjével, a Magro.hu munkatársa beszélgetett.

2 éve, az utolsó interjú alkalmával, nem volt túl elégedett a hazai vízgazdálkodás helyzetével. Történt azóta előrelépés ezen a téren?

Szerencsére, jelenleg is elérhetők olyan pályázatok, amelyek az öntözési infrastruktúra, illetve az öntözőrendszerek beszerzését támogatják.

A vízzel gazdálkodás nem csak öntözést jelent, hanem különböző technológiai megoldásokat is.

A mi termékünk arra kínál megoldást,  hogyan lehet a vízzel gazdálkodni, és akár öntözés nélkül is, több vizet a talajban megőrizni, jó költséghatékonysággal.  A talaj a legnagyobb víztároló. Ennek a gondolatnak tudatában kell a technológiákat alakítani a klímaváltozás okozta körülmények között. Az embernek alkalmazkodnia kell a természet kihívásaihoz.  Ezt csak elszenvedni lehet vagy megfelelő módszereket, technológiát alkalmazni.

Vattay Antal a Water&Soil Kft. ügyvezetője

A talajok szervesanyag-tartalma és mikrobiológiai összetétele, valamint vízháztartása folyamatosan romlik, amely negatív folyamatok megoldása lehet az Önök VízŐr (Water Retainer) nevű terméke. Kérem, foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat róla!

Egy régóta ismert, tudományosan sokszor bizonyított dolgot szeretnék először szóbahozni: A tápanyagban gazdagabb és vízben szegény talajon gyengébb termés érhető el, mint a vízben gazdagabb és tápanyagban szegényebb talajon. Most amikor számos gazda csökkentette a műtrágya felhasználást, ennek fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.

A VízŐr egy olyan készítmény, ami öntözéses és öntözés nélküli gazdálkodás esetén is használható. Az első esetében az a cél, hogy csökkenő vízfelhasználás mellett ugyanolyan terméseredményeket érjük el.

Az öntözés nélküli gazdálkodásban pedig a technológia használatával több víz áll majd rendelkezésre, aminek termésfokozó hatása van. A talajnak az optimálishoz közeli víztartalma a műtrágyák jobb hasznosulását, a pre-emergens gyomírtók hatékonyabb működését jelenti. Egyenletesebb lesz a kelés és a talaj mikrobiológiai élete is aktívabb lesz. Ezek mind a termésbiztonságot fokozó,  termést növelő tényezők.

Mely országokban elérhető jelenleg a VízŐr?

Afrika és Ázsia számos országában már használják nagyon jó eredményekkel, de Európában is egyre több országban van élénk érdeklődés a termékünk iránt. Jelen pillanatban Indiában, Pakisztánban, Kenyában, Marokkóban, Ghánában, Chilében forgalmazzák már a termékünket, valamint több további országban előkészítési fázisban van a termék piacra vitele.  A klímaváltozás kedvezőtlen tendenciái Magyarországon is egyre növekvő keresletet mutatnak, amit 2021-ben jól lehetett érzékelni a nyár végi és őszi vetéseknél. Jelenleg is csapadékhiány van, még akkor is, ha a talajok víztartalma nagyon rossznak nem mondható.

Legutóbb a magyar közvélemény széles körben  Áder János  magyar államfő Kenyai útja révén tájékozódhatott a termékről. Elnök úr kinti programja keretében személyesen is megnézte, hogy a termékünk, a VízŐr, milyen eredményeket produkál. Igazi megtiszteltetés volt számunkra.

A kukorca esetében javasolt a VízŐr használata

Mit jelent konkrétan ez a jó eredmény?

Különbséget kell tennünk az öntözött és a nem öntözött területek között, és aszerint is differenciálhatunk, hogy bio vagy konvencionális gazdálkodás keretében folyik a termelés. Kenyában, ami Magyarországnál mezőgazdasági szempontból sokkal kedvezőtlenebb klímával rendelkezik, jellemzően 30% öntözővizet tudnak megtakarítani úgy, hogy azonos terméseredményt érnek el. Ugyanez a helyzet Marokkóban is, ahol egy nagyon érdekes tesztsorozatnak most kaptuk meg a végeredményét. Bio és konvencionális módon művelt oliva ültetvényen végeztek kísérleteket, és azt tapasztalták, hogy a termék használatával, szintén 30%-os vízmegtakarítás mellett, a bio ültetvényen 12%-kal, a konvencionális ültetvényen pedig 38%-kal nagyobb terméseredmény született. Az említett országokban kiemelten mérik a vízhatékonyságot, az a legfontosabb szempont, hogy adott vízmennyiséggel nagyobb területet tudjanak művelésbe fogni, és több élelmiszert megtermelni.

Magyarországon, növénykultúrától függően jellemzően 8-25%-os terméstöbblet jelentkezett, nem beszélve arról, hogy több repcetermelő ennek köszönhette, hogy egyáltalán kikelt a repcéje.

https://www.youtube.com/watch?v=zTBY_ZHCcXE

Melyek azok a kultúrák, amelyeknél a leginkább megéri használni az Önök termékét?

Magyar viszonylatban minden tavaszi vetésű növény (kukorica, napraforgó, cukorrépa, burgonya, stb.), a nyári, másodvetésűek, az őszi vetésű apró magvúak, valamint általában a zöldségek és gyümölcsök, a szőlőt is beleértve.

Mi az oka annak, hogy Magyarországon most kezdett el emelkedni a kereslet a termék iránt?

Itthon idáig nem okozott igazi problémát a vízhiány. Korábban elkészíttettük Magyarország aszálytérképét 8 évre vonatkozóan, kifejezetten a vegetációs időszakra, és azt láttuk, hogy beazonosíthatók az  aszályos és csapadékszegény területek. Utóbbinál, ha jó a csapadékeloszlás, akkor a gazdák megtanulnak ezzel a kevéssel gazdálkodni. Az aszályos területek viszont nem állandók. Ha egyik évben egy adott területen jelentkezik egy 20 km átmérőjű körzetben aszály, előfordul, hogy a következő évben 5 kilométerrel arrébb találunk egy 15 km körzetben aszályos helyet. Visszatérően nem beszélhetünk évről-évre aszályos területekről, csak csapadékszegényről. A csapadékeloszlásban viszont tavaly olyan problémák jelentkeztek, amik korábban nem voltak jellemzőek, és ezért tapasztaljuk a nagyobb érdeklődést termékünk iránt. Ha megnézzük az őszi vetésű földeket, sajnos, siralmas állapotokat látunk. Egyre több olyan vevőnk van, aki most már több éve visszatérően használja a VízŐrt. Bevált és állandó elemként beépítette a technológiájába.

Water&Soil Kft.
1027 Budapest, Lipthay u. 9.

www.waterandsoil.hu
info@waterandsoil.eu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Mit tehetünk a cseresznyelégy ellen? A cseresznye növényvédelmének kulcskérdései

2025.03.20.

A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres cseresznyetermesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Összesen 30 országba szállítja majd az új burgonyás chipsét a Chio-termékek győri gyártója

2025.03.20.

Megkezdte az új, burgonya alapú snackje készítését a győri üzemében a Chio-termékek gyártója, az oven chips gyártósora 8 milliárd forintba került.

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás