Hirdetés
Egyre nagyobb kihívásokat okoz a magyar mezőgazdaságnak a szélsőséges időjárás
Az egyre szélsőségesebbé váló időjárás számos új feladat elé állítja a mezőgazdaságot, amire minél hamarabb megoldást kell találni. Az intenzív mezőgazdasági termelés öntözés nélkül már elképzelhetetlen, ezért az Agrárminisztérium intézkedéscsomagot készített az öntözéses gazdálkodás elősegítésére - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium államtitkára Budapesten, a NIVEX Nemzetközi Ivóvíz Konferencián.
Az államtitkár a tudományos konferencián elmondta, hogy a jelenlegi előrejelzések alapján a XXI. század végére a Kárpát-medencében az átlaghőmérséklet akár 3,5 fokkal is emelkedhet. A nyári hónapok még intenzívebb felmelegedéséhez, a csapadékos és csapadék nélküli időszakok szélsőséges változásához Magyarországnak is alkalmazkodnia kell. Az idei június volt a valaha mért legszárazabb és a harmadik valaha mért legforróbb nyári hónap hazánkban. Júniusban átlagosan mindössze 16 milliméter csapadék hullott a szélsőségesen száraz térségben, az Alföld középső részén.
A víz fontossága Magyarországnak és a gazdálkodásnak
Felelősséggel tartozunk szülőföldünkért. Alapvető nemzeti érdekünk, hogy megfelelően bánjunk a vízkészleteinkkel, gondoskodjunk a vízbázisaink védelméről, tegyünk a fenntartható vízgazdálkodásért – hívta fel a figyelmet a politikus. Farkas Sándor a tudományos tanácskozás résztvevői előtt beszélt arról is, hogy mivel a mezőgazdaság jövője szempontjából az öntözésfejlesztés megkerülhetetlen, az öntözéses gazdálkodás elősegítésére az Agrárminisztérium intézkedéscsomagot készített, amelynek része az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény.
Hirdetés
Megfelelően bánni vízkészleteinkkel, tenni a fenntartható vízgazdálkodásért, gondoskodni vízbázisaink védelméről nem csak gazdasági, hanem alapvető nemzeti érdekünk is. A törvény és a hozzá kapcsolódó intézkedéscsomag átlagosan 5 millió forinttal csökkentheti 100 hektár termőföld öntözéséhez szükséges beruházásának költségét – közölte a miniszterhelyettes.
Az öntözés segíthet enyhíteni a szélsőséges időjárás hatásait
Farkas Sándor reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a gazdák igénye és érdeke szerint egyre nagyobb mezőgazdasági területet lehet majd öntözni. Úgy vélte, a jelenlegi mintegy 100 ezer öntözött hektár az elkövetkező években 200-250 ezer hektárra is nőhet, biztosítva ezzel az eredményes gazdálkodást. Ezt segítheti az az 50 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett pályázat, amelyben eddig 671 támogatói döntés született 36 milliárd forint értékben - írta az MTI.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 67 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés