Hirdetés
Egy igazi tápanyagbomba a földeken
Az őszi vetésű növények számára különösen aktuális témáról, a tápanyag-gazdálkodásról tartott élő, online webináriumot a gazdák és a téma iránt érdeklődők számára, 2021. augusztus 5-én az Everris / ICL Internationaltől Rácz Gábor szaktanácsadó és Dorka-Vona Viktória tápanyag-gazdálkodási szakértő a Csernozjom Kft. képviseletében. Ebben a cikkben Rácz Gábor előadásának második részét összegeztük.
A szakember a prezentációjának a második részében, a talaj szerepének és fontosságának, illetve a fontosabb tápelemeknek a növényekben és a talajban betöltött szerepének taglalása után, valamint a Polysulphate ismertetését követően az ICL PKpluS® termékről osztott meg hasznos tudnivalókat.
Mint elhangzott a termékcsalád a Polysulphate továbbfejlesztésével alakult ki. Alkalmazásának előnye, hogy összetételének köszönhetően egy kiegyensúlyozott foszfor- és káliumforrás tekinthető, nitrogén nélkül, hozzáadott kénnel, magnéziummal és kalciummal, de mikroelemek (Fe, B, Cu, Zn) is találhatók benne. Ami előny a Polysulphate-ban benne van, azt tartalmazza a PKpluS® is.
Hirdetés
A kálium jelentős része (20–35%) szulfát formájában áll rendelkezésre, így az átlagnál alacsonyabb kloridtartalommal bír. Ez alkalmassá teszi bármilyen növénykultúrában való alkalmazásra.
A foszfort pedig nagyon könnyen oldódó (ortofoszforsav) és azonnal felvehető formában tartalmazza.
A káliumról elhangzott, hogy a növényen belüli tápanyagok szállításában segít, növeli ugyanakkor a növény ellenálló képességét a betegségekkel és alacsony hőmérséklettel szemben, növeli továbbá a termés eltarthatóságát és a szárazsággal szembeni toleranciáját, valamint a vízháztartást biztosítja. Növeli a növény életerejét, elősegíti az egészséges gyökérrendszert és repce esetében a növény télállóságát is javítja. Egyben a cukrok és keményítő esszenciális építőeleme.
A foszforról pedig azt kell tudni, hogy a gyökérképződésben és a generatív részekben fordul elő. Gyümölcsöknél színesítésre és tömegnövelésre is használják. A foszfor a növényi energiafolyamatokban játszik szerepet. A fotoszintézis során a fényenergiát kémiai energiává alakítja a növény és ezt tárolja a foszfor és adja tovább a különböző életfolyamatokban.
Mindkettő nélkülözhetetlen a csírázás során. Ebben a legelső életszakaszban kevés szükség van nitrogénre, azonban foszfor és kálium szükséges a korai növekedéshez és az optimális fejlődéshez.
A ICL PKpluS® nagy előnye, hogy többféle összetételben is elérhető, így minden gazdálkodó megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Igény szerint a cég bármilyen összetételt elő tud állítani, természetesen ez bizonyos mennyiséghez kötött.
Például Magyarországon a PK 20-20-as összetétel általánosan használható, ami jelentős mennyiségű ként, kalciumot és magnéziumot is tartalmaz. A káliumban szegény talajokra a szakember a 15-30-as összetételt javasolja, ahol pedig nagyon kevés a foszfor, de van kálium, ott a 29-5-ös összetételt, mert igen magas foszformennyiség van benne.
Alkalmazásának további előnye, hogy az ICL PKpluS® tartalmazta kalciumszulfát kémiai úton leceréli a talajszemcsékhez kötött nátriumot kalciumra és a folyamat végén nátriumszulfát alakul ami viszont már csapadék, vagy öntözés hatására kimosódik a területről így csökkenti a szikesedési folyamatokat és javítja a talaj szerkezetét.
A hagyományos NPK műtrágyákkal szemben nitrogént nem tartalmaz, így az külön is kijuttatható, akkor, amikor a növénynek arra igazán szüksége van. Ezzel hatékony táplálás érhető el, valamint minimálisra csökken a talajba elszivárgó tápanyagok mennyisége. Kiváló tápanyagforrás továbbá nitrogénkötő, pillangós virágú növények (borsó, bab) számára, ahol nitrogén kijuttatása minimális.
Alkalmazhatjuk ültetés előtti alaptrágyaként is, mert a teljes növekedési időszakban biztosítja a szükséges tápanyagokat.
Kiegyensúlyozott összetétele révén, helyreállítja a talaj tápanyagtartalmát. Ajánlott betakarítás után az elvesző tápanyagok pótlására, kiváltképp azokon a földeken, ahol a szalmát, egyéb növényi részeket eltávolítják, vagy ahol a nitrogén használata korlátozott.
Továbbá az ICL PKpluS® másodlagosan kén-, kalcium- és magnéziumforrás is, használatával megelőzhető a leggyakoribb hiánybetegségek kialakulása, és biztosítható a magasabb hozam és kiváló minőség.
Általában elmondható, hogy bármilyen szántóföldi kultúra esetén 250-300 kg között ajánlott kijuttatni a terméket, de ez a talajvizsgálati eredmények függvényében változhat. Ha a talajunk foszforban gazdag, de a pH magas, használjunk magasabb foszfortartalmú PKpluS® műtrágyát, hiszen a foszforsav, könnyen oldódik, jól felvehető a növény számára.
Borsóba 150-250, babban 150-250, zöldségfélék esetében pedig hektáronként 300-400 kg a kijuttatás javasolt dózisa. Az alábbi táblázat az általános ajánlott mennyiségeket mutatja be. A pontos dózisok meghatározásakor figyelembe kell venni a talajösszetételt és a növényfajták igényeit. Személyre szabott táplálási program kidolgozásához kérje az ICL szaktanácsadóinak segítségét!
Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök
Tel.: +36 30 488 1479
E-mail: gabor.racz@icl-group.com
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPerard Optium CL SL
35 000 000 HUF
+ áfaTöbb mint 2.900 hirdetés 68 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés