Hirdetés
Egy év alatt 31 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2021 decemberében 31,0 százalékkal magasabbak voltak a mezőgazdasági felvásárlási árak, mint egy évvel azelőtt. Az elmúlt évben átlagosan 19,3 százalékos emelkedést mért a statisztika, a decemberi éves drágulás 2,8 százalékponttal volt magasabb a novemberinél. A növénytermesztési és kertészeti termékek áremelkedése novemberhez képest 2,6 százalékponttal 38,6 százalékosra gyorsult.
Az élő állatok és állati termékek drágulása 5,6 százalékponttal 15,4 százalékra emelkedett, ezen belül az élő állatok felvásárlási árának emelkedése 9,8 százalékponttal szökött fel és 17,5 százalékos volt. A vágósertések ára novemberben még 7,4 százalékkal olcsóbb volt mint egy éve, decemberben pedig 7,3 százalékkal drágább, ami 14,7 százalékpont ütemváltást jelent. Az élőállatok között a vágósertés áránál is nagyobbat emelkedett a vágómarhák felvásárlási ára 33,8 százalékkal került többe, ami 15,1 százalékpontos ugrás a novemberi árszinthez képest. A baromfi átlagosan 23,4 százalékkal, ezen belül a tyúkfélék 27,3 százalékkal, a liba 22,4, a pulyka 25,0 százalékkal, a kacsa 11,6 százalékkal drágult egy év alatt a múlt év végéig. Az állati termékek felvásárlási ára 11,6 százalékkal emelkedett egy év alatt tavaly decemberig, a tej ára 10,7 százalékkal, a tojás 10,2 százalékkal emelkedett, egyéb állati termékek viszont 21,2 százalékkal drágultak.
Drágábbak a szántóföldi kultúrák növényei is
A növényi termékek között a gabonáért átlagosan 38,6 százalékkal kellett többet fizetni. A búza éves áremelkedése 10,3 százalékponttal 54,6 százalékosra ugrott, a kukoricáé 6,2 százalékponttal 57,0 százalékosra emelkedett. Az olajos növények 55,4 százalékos decemberi éves drágulásán belül az étolajalapanyagként is fontos napraforgómag ára 33,9 százalékkal került többe, mint 2020 decemberében a novemberi 51,1 százalékos emelkedés után.
Hirdetés
Emelkedtek a zöldség felvásárlási árak
A burgonya 55,7 százalékkal drágult decemberre, 21,6 százalékponttal élénkebben a novemberi 34,1 százaléknál. A zöldségek áremelkedése 10,8 százalékponttal iramodott meg és 18,4 százalékkal kerültek többe, mint az előző év végén. A karfiol 52,3 százalékkal drágult egy év alatt, ami 42,4 százalékos felpattanás a novemberi egyszámjegyű emelkedés után, a fejeskáposzta 18,5 százalékkal lett drágább. A paradicsom 6,2 százalékkal, az uborka 4,9 százalékkal drágult egy év alatt, a fejes saláta ára 19,4 százalékkal alacsonyabb volt, a novemberi 15,4 százalékos csökkenés után. A vöröshagyma 13,2, a sárgarépa viszont csak 0,1 százalékkal volt drágább, mint előző év decemberében. A gyümölcsök árát 0,3 százalékkal alacsonyabbra mérte a KSH decemberben, ám novemberben még 3,1 százalékkal voltak olcsóbbak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 156 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés