A 2021-es esztendő komoly próbatétel elé állította a német élelmiszeripar szereplőit. A koronavírus világjárvány mellett az energiahordozók, a nyersanyagok és a logisztika költségei mind jelentősen megemelkedtek. A német Szövetségi Élelmiszeripari Egyesülés (BVE) június végén adta ki éves jelentését az ágazat előző évi eredményeiről és aktuális helyzetéről. Eszerint a világjárvánnyal járó kihívások, az ellátási láncok feszültségei ellenére összességében sikeres évet tudhat maga mögött a szektor. 

A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a német élelmiszer-feldolgozóipar csaknem 640 ezer főt foglalkoztat, 6,15 ezer termelő egységben. A szektor 2021-as forgalma elérte a 186,3 milliárd eurót, vagyis 0,5 százalékkal nőtt az előző évihez képest. Az árak emelkedését is figyelembe véve ez valójában az élelmiszeripar termelési volumen 1,7 százalékos csökkenését jelenti, a 2020. évi 0,8 százalékos csökkenést követően - közölték.

A 2021-es esztendő komoly próbatétel elé állította a német élelmiszeripar szereplőit: a koronavírus világjárvány mellett az energiahordozók, a nyersanyagok és a logisztika költségei mind jelentősen megemelkedtek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

A német Szövetségi Élelmiszeripari Egyesülés, a BVE (Bundesvereinigung der Deutschen Ernährungsindustrie) jelentése sikeresnek ítéli ugyan az ágazat múlt évi teljesítményét, pedig az „ellentmondásos” jelző talán jobban leírja - fogalmaztak. A belföldi értékesítés ugyanis 2,7 százalékkal csökkent, 120,5 milliárd euróra, az export értéke viszont 7 százalékkal nőtt, elérte a 65,8 milliárd eurót. Ezzel az export részaránya a teljes forgalomban 2 százalékponttal emelkedett, 35,3 százalékra.

Jó évkezdet adott reményt

A német élelmiszerexport csaknem háromnegyede, 48,4 milliárd euró értékű áru EU-s partnerországokba irányult. A teljes kivitel 7 százalékos dinamikáját meghaladta az oda irányuló kivitel növekedése. 11,5 százalékkal több árut küldtek, mint egy évvel korábban. Az Európai Unión kívüli országokba viszont 17,4 milliárd euró értékben szállítottak, ami csaknem 4 százalékkal elmarad a 2020-as értéktől.

Termékcsoportok szerinti megoszlásban az édesipari, a tartós sütőipari termékek és a fagylaltok, jégkrémek (15,3 milliárd euró), a tej és a tejtermékek (14,9 milliárd euró), valamint a húsok-húskészítmények (14,8 milliárd euró) alkották a német élelmiszeripari kivitel több mint háromnegyedét. „Az ágazat 2022. évi kilátásai – ahogy azt már az év kezdete is mutatja – nem rosszabbak“ – írták a BVE-jelentés interneten közzétett kivonatában. 

Konferencia és következtetések

A német agrár- és élelmiszergazdaság negyedik külgazdasági konferenciája az ágazat előtt álló kihívásokra fókuszált. A június elején, Bonnban tartott konferencián mind az előadásoknak, mind az előadásokat követő vitáknak az orosz-ukrán háború, a kereskedelmi láncok ellátási kötelezettségére vonatkozó törvény költségnövelő hatása, a Vietnammal folytatott kereskedelemben rejlő potenciál, valamint az interkulturális együttműködés, mint a külkereskedelmi tevékenység sikerének feltétele álltak a középpontjában.

Az ágazatot alkotó vállalkozások várakozásait a közelmúltban mérte fel a BVE. A felmérés eredményeire hivatkozott a szervezet titkára, Oliver Kölsch a konferencián tartott előadásában, amikor figyelmeztető jelnek nevezte, hogy minden második cég exportja akadozik. Felszólította a politikusokat, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt az ellátási láncok biztonságáért és a nyitott piacokért, illetve hogy nyissák meg a védett piacokat.

Sarah Lena Jansen, a Nemzetközi Együttműködési Társaság agrárkereskedelemért, agrárfejlesztésért és agrárfinanszírozásért felelős vezetője szerint az ágazat aktuális problémáit és a jövő kihívásait a magánszektor innovációs erejével lehet leküzdeni. Ezt az erőt pedig különböző fejlesztési programokkal kellene tovább erősíteni.

Figyelmeztetés az agrár­kormányzatnak: súlyosbodik a helyzet

„Az élelmiszer-értéklánc valamennyi szereplőjének személyes elkötelezettsége tette lehetővé, hogy sikerült biztosítanunk az élelmiszerellátást. Csakhogy az előttünk álló kihívások továbbra sem csökkennek, egyre közelebb kerülünk a törésponthoz” – figyelmeztetett Christoph Minhoff, a BVE főtitkára a jelentés nyilvánosságra hozatalakor.

„Az élelmezési minisztériumnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy több nyersanyag álljon rendelkezésünkre, és hogy az iparra nehezedő terhek csökkenjenek. Csak ezáltal lehetne hatékonyan leszorítani a fogyasztói árakat” – mondta a BVE főtitkára a cikk szerint.

Megosztás

További híreink

Ne rontsa el a gyümölcsfák nyári végi gondozását

2024.09.08.

A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

Földgázból takarmányfehérje – elindult az üzem Oroszországban

2024.09.08.

Az orosz Biopractica cég gázból fehérjét termelő üzemet indított a Kirov régióban, Moszkvától 650 km-re keletre. Bár az orosz takarmányiparnak ez az ágazata az elmúlt években elmaradt a fejlődéstől, a kilátások biztatóak, mivel a jövőbeni termelési volumen egy részét már lekötötték kínai cégek.

Az egészségtudatos fogyasztók adnak lendületet az aszalt gyümölcsök piacának

2024.09.08.

A ResearchAndMarkets.com jelentése szerint a szárított gyümölcsök piaca a 2023-as 10,98 milliárd dollárról 2024-re 11,60 milliárd dollárra nő. A piac az előrejelzések szerint 2030-ra eléri a 16,20 milliárd dollárt, az összetett éves növekedési ütem pedig az 5,70%-ot.

A szeptemberi kertészkedés kihívásai az elhúzódó nyár hatásai közepette

2024.09.08.

Szeptember beköszöntével a kertészek hagyományosan hűvösebb hőmérsékletet és az ősz megnyugtató ritmusát várják. Az elmúlt években azonban észrevehető változás történt. Úgy tűnik, hogy a nyarak meghosszabbítják tartózkodásukat, a meleg napokat és a korlátozott csapadékot jócskán áthozzák az átmeneti időszakba.

Kiskerti vetés szeptemberben: több zöldségnek is jó most az alkalom

2024.09.07.

A szeptemberi ültetés azért jó ötlet, mert így tavasszal hamarabb lesz termésünk és időt takaríthatunk meg a tavaszi ültetések idején.

A borászok figyelmét kéri a Nébih, veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz

2024.09.07.

Fokozottan kell figyelni a borászoknak, mert veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz a borkészítés során.

Partnerhírek
Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Partner

Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?

2024.09.05.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás