Hirdetés
Drónokról is szó volt Rajkán, a “Digitális jövő, digitális vidék” konferencián
Digitális jövő, digitális vidék konferencia címmel szerveztek bemutatóval egybekötött konferenciát a Győr-Moson-Sopron vármegye Mosonmagyaróvári járásában található Rajkán, ahol a drónok egyre nagyobb elterjedéséről is szóltak.
"Egy olyan konferencián gyűltünk ma össze, amely a jövőbe enged bepillantást. Egy olyan világba, mely alapjaiban fogja megváltoztatni és befolyásolni mind a vidéki élet színvonalát, mind a világ mezőgazdaságát." – kezdte beszédét Nagy István agrárminiszter a Kisalföld tudósítása szerint.
Kiemelte: "Jó hír, hogy a magyar fejlesztések, a magyar kutatók munkájának színvonala élen jár a világban és gyakorlatilag a drónos technológia fejlesztésében Magyarország a világ vezető helyén szerepel. Napjainkban a magyar mezőgazdaság erőteljes átalakulásának vagyunk szemtanúi. Az átalakulás által nyújtott lehetőségek kiaknázásához azonban a kulcsszó: az alkalmazkodás."
Hirdetés
A tárcavezető szerint ma már elengedhetetlen az agráriumban a digitális transzformáció
A termelés hatékonyságának növelése, a környezeti terhelés csökkentése vagy éppen a gazdaságok hosszú távú életképességének biztosítása ma már csak a digitális megoldások segítségével lehetséges. Éppen ezért az Agrárminisztérium számára prioritás, hogy minél többen használják a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket. Itt a precíziós gazdálkodás elterjedésére, illetve az olyan döntéstámogató eszközök alkalmazására gondolok, amelyek segítik az agrotechnológiai folyamatok tervezését - fogalmazott.
Nagy István arról is beszélt, hogy a drónok mára a hétköznapjaink részévé váltak, a digitális átalakulásnak köszönhetően a gazdák napjainkban már segítségükkel permetezhetnek és öntözhetnek. Ezáltal csökkenhet a környezeti terhelés és könnyebben megóvhatjuk teremtett világunkat is.
Azon dolgoznak, hogy mind a jogszabályi környezete, mind a rendelkezésre álló növényvédószer-engedélyezések megtörténhessenek, hogy a fejlődés és a váltás minél gyorsabb mehessen végbe a drónos növényvédelem terén Magyarországon.
Fontos, hogy az agrárvállalkozások rendelkezzenek világos jövőképpel, megfelelő alkalmazkodóképességgel és több éves beruházási tervvel. Ez ugyanis az egyik feltétele annak, hogy hosszú távon biztosítsuk a magyar vidék élhetőségét, a megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszer biztosítását a magyar lakosság számára – zárta gondolatait az agrárminiszter.
A helyi gazdaságot is fejleszti a digitalizáció
Kiss Vince rajkai polgármester köszönetét fejezte ki, hogy a települést választották a leendő drónképzés helyszínéül. Településünknek egy nagy kitörési lehetőség az, hogy bekapcsolódhat a jövőnket meghatározó digitális fejlődésbe. Bízom benne, hogy az ide érkező humántőke és az általa kialakuló kapcsolatrendszer hosszú távon kihat a helyi gazdaság fejlődésére és a térségi szerep megerősítésére – fogalmazott a faluvezető.
Kiss Vince arról is beszélt, hogy a közigazgatásuk nagy része Natura 2000 besorolású terület, ezért is kap nagy jelentőséget, hogy a mezőgazdasági vállalkozások mielőbb bekapcsolódjanak a professzionális termelésbe, megmutatva a jövő környezettudatos, de amellett magas hozamot elérő gazdálkodását.
Dr. Teschner Gergely, a Széchenyi István Egyetem adjunktusa a jelenleg és a közeljövőben tervezett drónképzéseket mutatta be, míg dr. Szauer Balázs, a CloudIA Zrt. vezérigazgatója ismertette, hogy a drónok a mezőgazdaságban miként vethetőek be az adatgyűjtéstől a növényvédő szerek kijuttatásáig.
Dr. Zámbó Tibor rajkai jegyző a helyi innovációs elképzeléseket és fejlesztéseket mutatta be. Temetői információs rendszert hoztak létre, melyet a honlapról elérhetővé tesznek. A falu központjában digitális hirdetőtáblát terveznek, melyen közzé teszik az aktuális programokat, híreket, de lehetőséget nyújtanak a lakosságnak is a hirdetések feladására, több nyelven. QR-kódok használatával a helyi nevezetességeket mutatják be, szintén több nyelven.
A jegyző arra is rámutatott, milyen sokoldalúan tudják használni a két éve beszerzett drónt a hatósági eljárások, a településfejlesztés, a településszintű információgyűjtés és a társhatósági megkeresések során, de akár katasztrófák esetén is bevethető, tűzesetektől az árvízig. Az előadásokat követően a drónokkal gyakorlatban is bemutatták azok sokoldalúságát - írta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés