A drónozás legálisan művelve sok mindenben lehet a gazdaember segítségére. Ezt vallja Ambrus Zsolt növényvédelmi drónpilóta, aki lakiteleki dióültetvényének gondozásához használ pilóta nélküli légijárművet.

A Baon.hu beszélgetett egy Bács-Kiskun vármegyében tevékenykedő szakemberrel, ezt az anyagot szemléztük. 

Ambrus Zsolt növényvédelmi drónpilóta a lakiteleki dióültetvényének gondozásához használ pilóta nélküli légijárművet.
Ambrus Zsolt növényvédelmi drónpilóta a lakiteleki dióültetvényének gondozásához használ pilóta nélküli légijárművet - képünk illusztráció

A drónos repülés bonyolultnak tűnik, de nem ördögtől való – kezdte a beszélgetést Ambrus Zsolt, aki már gyerekkora óta szerelmese a repülésnek. Drónozással azonban csak néhány éve foglalkozik. A feleségétől kapott ajándékba egy drónpilóta-képzést, azóta pedig folyamatosan tanulja ezt a repülési formát. Az évek során a precíziós mezőgazdaság irányába fordult. Rájött ugyanis, hogy a drón nagy hasznára lehet diófaültetvényük gondozásában.  

Ne üssük le a kertünk felett repülő drónt!

Szeretném hangsúlyozni, hogy a drónpilóták (többnyire - a szerkesztő) nem repülnek illegálisan, hiszen tudják, hogy azért komoly büntetés járhat. Egyébként is, ha felszáll egy nyilvántartott drón, az jelet sugároz: megadja a saját és kezelőjének pozícióját, ezért könnyű ellenőrizni. De, ha mégis látunk a kertünk felett egy drónt, akkor azt semmiképp se üssük le, mert nem tudjuk, hova esik, ezért megsérülhet valaki és komoly anyagi kárt is okozhatunk. Ilyen esetben inkább értesítsük a rendőrséget – tanácsolta Ambrus Zsolt.

Többféle drón létezik, ezeket felszállótömegük és tevékenységük szerint lehet kategorizálni. Ha röviden szeretnénk összegezni, akkor elmondhatjuk, hogy vannak hobbi célra és munkára alkalmas drónok. A "játék" drónokkal, amelyeken nincs képrögzítésre alkalmas berendezés, bárki, bármikor repülhet. Amikor már kép- és hangrögzítésre alkalmas eszköz van a drónon, akkor regisztrálni kell a légi hatóságnál. A kezelést ingyenes tanfolyamon bárki elsajátíthatja. Ám ahhoz, hogy emberek és épületek közelében is használni lehessen, már komolyabb vizsgára van szükség. 

A drónozás komoly tudást igényel

A speciális kategóriába nagyobb drónok vagy komplexebb feladatok tartoznak. Ezeket a drónokat már munkára használják. Alkalmazásukhoz nagy gyakorlatra van szükség, hiszen sok esetben a pilóta csak kameraképen keresztül látja a drónt, ellentétben a nyílt kategóriával, ahol mindig a látóterünkben kell, hogy legyen a készülék. Ezek a műveletek már engedélykötelesek, jóváhagyott műveleti engedély kell hozzá a légügyi hatóságtól. 

Szintén az engedélyköteles kategóriába tartozik, amikor a drónnal permetezést végeznek vagy embertömeg fölött repülnek vele. Ebben a kategóriában kockázatelemzést is készíteni kell, amit a légügyi hatóság hagy jóvá. A drónosnak minden felszállás előtt a HungaroControll Zrt. applikációjában meg kell adnia a tevékenység pontos időpontját, helyét, kiterjedését és a magasságát. 

A kapcsolódó videót itt lehet megnézni.

A diófák védelme ma már elengedhetetlen

Bár a kiskertekben lévő diófákat nem lehet megvédeni drónnal, hiszen lakott terület fölött növényvédelmi munkát nem lehet drónnal végezni, de külterületen, nagyobb ültetvényeknél nagyon hasznos lehet – hangsúlyozta. 

Hozzátette, ahhoz, hogy 1,2 hektáros dióültetvényét permetezni tudja, nagyon sok körülménynek és előírásnak kell megfelelni. Első lépésként fel kell mérni a területet egy felvételező drónnal, amely olyan geodéziai pontosságú felvételeket készít a területről, amely még a növények egészségi állapotát is meghatározza. Erre azért van szükség, mert így centiméteres pontossággal meg lehet határozni, hogy melyik fára, mennyi permetszert kell kijuttatni. Hogy még hatékonyabb legyen a permetezés egy szoftver segítségével útvonalat is tervez, így a drón a legoptimálisabb útvonalon repül a fa fölé és csak a szükséges mennyiségű növényvédő szert engedi ki. Ezzel a módszerrel lényegesen kevesebb vizet és növényvédő szert használunk, ellentétben a hagyományos permetezéssel. Ezzel a környezetet és a pénztárcánkat is kíméljük – részletezte Ambrus Zsolt.

Növényorvos segíti a drónpilóta munkáját 

Azt is elmondta, hogy a drón nem alkalmas mindenre, de nagyon jó kiegészítő eszköz a mezőgazdaságban. Jó lehetőség a nehezen megközelíthető helyek kezelésére. Drónnal könnyedén elérhetők a meredek domboldalak, sűrű, erdős területek vagy a járhatatlan, felázott talaj. De lombtrágyázásra is kiváló eszköz a drón. A drónos növényvédelemhez a Nébih engedélye is szükséges, illetve kell egy növényorvos is, aki pontosan előírja, hogy milyen permetszert, milyen mennyiségben kell kijuttatni. A növényorvosnak ezt be kell jelenti a hatóságoknál a kezelést megelőző napon. Hazánkban jelenleg három fajta növényvédőszer drónos kijuttatása engedélyezett. 

A fagy- és aszálykár enyhítésében is jó lehetőség a drón

A drónok a fagyvédelemben is segíthetnek, hiszen inverziós légállapot esetén légkeveréssel a fenti melegebb levegőt lekeverheti a fákhoz. Ugyanakkor az aszálykár enyhítésében is a gazdák segítségére lehet. Hőkamerás drónos felmérések segítségével az öntözési ciklusok pontos meghatározása válik lehetővé. A drónok a pocok kárfelmérésben, az üvegházak árnyékolásában, vagy a hőkamerás vadszámlálásban is nagy támogatást jelenthetnek - mondta.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Képgalériában mutatjuk, hol lehetnek veszélyes zivatarok a hét elején

2025.06.23.

Az érkező hidegfrontnak köszönhetően zivatarok kialakulására számíthatunk az ország északi és délnyugati tájain.

Egy héten belül rekordhideg és rekordmeleg is lehet Magyarországon

2025.06.23.

A Zabar melletti mérőállomáson hajnalban mindössze 3,1 °C-ot mutatott a hőmérő, ezzel új napi országos legalacsonyabb minimum-rekord született.

15 milliárd forint: ingyen pénz a tanyákra

2025.06.23.

15 milliárd forintos keretösszeggel indul pályázatot a tanyák infrastrukturális fejlesztésére.

Az agrárszakképzés nagy gondjairól és sikereiről is beszélt Papp Zsolt György NAK-elnök

2025.06.23.

Papp Zsolt György, a NAK elnöke beszélt az agrárszakképzés hazai kihívásairól és eredményességéről is.

Évzárás az agrárcégeknél: van néhány meglepetés a Bonafarm Csoport pénzügyi számai között

2025.06.23.

Változatos évet könyvelt el a Bonafarm Csoport, több cége ugyanis gyengén zárta a 2024-es évet, míg voltak olyanok is, amelyek szép nyereséget hoztak.

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás