Hirdetés
Digitalizált öntözőrendszer készül Sóskúton a gyümölcsültetvényekre
A Sóskút Fruct Gyümölcstermelő Kft. összesen 184,06 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00153 számú, 266.611.142 forint összköltségű projekt K+F tevékenységére. Ebben egy öntözés támogató rendszer, valamint öntözés vezérlő eszköz kifejlesztését tervezik, ami a nagyipari öntözőrendszerekkel is kompatibilis lenne és az informatikai modellszámítások alapján segíthet a hatékonyabb, ésszerű vízhasználat mellett a mezőgazdasági termésátlag javításában. A fejlesztés 2022. április 1-én indult és várhatóan 2025. március 31-én fejeződik be.
Az Agrárszektor írta meg, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretén belül a Pénzügyminisztérium, mint Támogató által 2021.07.30-án meghirdetett GINOP Plusz-2.1.1-21 felhívás alapján a Sóskút Fruct Gyümölcstermelő Kft., mint Kedvezményezett 184,06 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott. A GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00153 számú, 266.611.142 forint összköltségű projekt K+F tevékenysége során egy öntözés támogató rendszer, valamint öntözés vezérlő eszköz kifejlesztését tervezi, ami a nagyipari öntözőrendszerekkel is kompatibilis lenne és az informatikai modellszámítások alapján segíthet a hatékonyabb, ésszerű vízhasználat mellett a mezőgazdasági termésátlag növelésében - írták.
A Magyarországon termelt növényfajták megfelelő kiválasztásával és egyéb adaptációs lépések megtételével - elsősorban öntözőrendszerek kiépítésével - a klímaváltozás kedvezően is hathat a mezőgazdasági termelésre. Egyre több élelem és egyéb termék előállítása szükséges, így a vízigény is nő, mely a „víz-probléma” globális kezelése nélkül elképzelhetetlen - hangzott el a Sóskút Fruct Gyümölcstermelő Kft. projekt sajtórendezvényén.
Hirdetés
Fontos a víznél az eloszlás és az időszak is
Az időjárás alakulása jelentősen befolyásolta az öntözési igényt az elmúlt 20 évben. Az öntözés megítéléséhez az évi csapadék mellett az is döntő, hogy az év mely időszakában és milyen eloszlásban, azaz a növények szempontjából mennyire kedvező időben „érkezik”, ahogy a hőségnapok száma és időtartama is fontos. A mezőgazdaság számára rendelkezésre álló vízkészlet kihasználása Európában megközelíti a 80%-os arányt, miközben Magyarországon ez a szám nem több mint 30%.
A kivitt víz mennyiségének egy adott területen és meghatározott növény-kultúrára esetében a legjobban hasznosuljon, számításba kell venni azokat a meteorológiai adatokat, amelyekkel a precíziós mezőgazdaság jelentős növekedésre lehet képes.
Digitalizált öntözőrendszer
Annak érdekében, hogy a digitális analitikával előálló modellek - közgazdasági méretű - termésátlag növekedést eredményezzenek, elengedhetetlen, hogy a használatba állított öntözőrendszerek - emberi beavatkozás nélkül - az öntözési igényre reagálva, kellő időben, és mennyiségben vigyenek vizet a megművelés alatt álló területekre. A tervezett cél, létrehozni egy újszerű, intelligens vezérlésű, a közhiteles (OMSZ) adatokon alapuló öntözés irányítási rendszert, és kidolgozni a metodikáját, melynek alapja a kistérségekre lebontható és az ország teljes területére rendelkezésre álló lokális, mért és számított meteorológiai adatok halmaza, valamint a helyben telepített mérőállomások által közvetített információs bázis.
A tervek szerint a legújabb méréstechnológiai kutatások eredményeit és a potenciálisan rendelkezésre álló, továbbfejleszthető mikroelektronikai berendezések adta precíz adatokat összehangolva - a korszerű BIG-DATA modellszámítások digitális elemzésével és feldolgozásával - , olyan öntözés támogató informatikai rendszer fejleszthető, amely nagyságrendekkel javítja a termésátlagokat, miközben csökkenti a ráfordítást. A létrejövő öntözésvezérlő eszköz pedig biztosítaná az intelligens, precíziós vízkijuttatásra alkalmas vezérlést, a közhiteles meteorológiai adatokat feldolgozó rendszer irányításával - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés