A precíziós növénytermesztés egyik fő hívószava a szántóföldi növénytermesztés hatékonyságának, ezáltal jövedelmezőségének javítása. Mára egyre inkább szétválik ennek precíziós és helyspecifikus iránya.

A precíziós növénytermesztés alatt egyre inkább az erő- és munkagépek nagy pontosságú automatikus kormányzását értik, mely térben pontos, célzott inputfelhasználást biztosít. Ennek megtérülése jól belátható: a csökkenő átfedés kevesebb menetszámot és üzemanyag-felhasználást, nagyobb terület teljesítményt tesz lehetővé. Illetve, a fogások végén sem kell feltétlenül maga mellé visszafordulni a gépnek – a GPS-es helymeghatározásnak köszönhetően fordulhat minden második, vagy harmadik stb. fogásba. Ennek köszönhetően jelentős idő takarítható meg a fordulóknál, nem utolsó sorban kevesebb terhelés éri az erőgép hajtásláncát és csökken a talajtaposás is.

A helyspecifikus növénytermesztés a táblán belüli heterogenitáshoz alkalmazkodó gazdálkodást jelent. Célja, hogy az input anyagokat a lehető leghatékonyabban használjuk fel. Ennek kulcsa, hogy meg kell ismernünk a területeinket, fel kell tárni a növények növekedését befolyásoló tényezők változékonyságát, lehetőség szerint a hozamot korlátozó tényezőket. Ez a technológia nem táblaszinten, hanem annál kisebb úgynevezett kezelési egységekben gondolkodik. Kezelési egységnek az azonos termőképességű, illetve azonos kezelést (például műtrágyázást) igénylő részterületeket tekintjük.

A helyspecifikus gazdálkodás alapja a több éves, szakszerű adatgyűjtés és kiértékelés

A feladat tehát, ezeknek a kezelési egységeknek a meghatározása és minden egyes kezelési egységre az input anyag felhasználás megtervezése. Talán ennek is köszönhető, hogy míg az automatikus kormányzás széles körben alkalmazott megoldás, a helyspecifikus növénytermesztés iránt itthon csak mostanában kezd nőni az érdeklődés. (Tisztelet annak a néhány kivételnek, akik már néhány éve folytatják ezt a gyakorlatot.) Míg a kormányautomatikák előnye egy gombnyomás után élvezhető, a helyspecifikus oldal komoly plusz munkát igényel a gazdálkodó részéről is. Sokkal több adattal kell dolgozni, és mivel az addigi egy tábla jelenthet akár 20-30 kezelési egységet is, ennyiszer több döntést kell meghoznunk.

A helyspecifikus adatgyűjtés több tekintetben eltér a hagyományos, homogén gazdálkodásnál szokásostól. Egyrészt térbeli felbontása lényegesen jobb lehet, másrészt számos új mérési módszer jelent meg, melyek jól illeszthetőek ehhez a technológiához. A kulcskérdés ezen adatok szakszerű feldolgozása és kiértékelése. Ez a speciális szaktudás mellett speciális háttér-infrastruktúrát (megfelelő számítógép, célszoftverek, stb.) is igényel.

Miért van erre szükség? Lényegében minden mérést terhel valamilyen mérési hiba. Fontos ezek szakszerű szűrése, illetve, fontos a helyes térképi megjelenítés. Ha ez nem helyes, téves képet kaphatunk a terület heterogenitásáról, alapjaiban hibázunk a kezelési egységek kijelölésében. Nem utolsó sorban, jellemző a hazai gyakorlatra, hogy különböző gyártmányú erő- és munkagépek, illetve GPS-rendszerek működnek egy-egy gazdaságon belül. Elengedhetetlen ezen adatok közös platformra hozása, transzformálása.

Ha ezeket a lépéseket szakszerűen tesszük meg, biztos lábakkal indulhatunk a helyspecifikus növénytermesztés felé vezető úton.

A cikk folytatásában az elterjedt, illetve elterjedőben lévő adatgyűjtési módszereket, azok előnyeit, esetleges korlátait tekintjük röviden át, illetve egy esettanulmány keretében a térinformatika és geostatisztika szerepét vizsgáljuk meg a helyspecifikus gazdálkodásban. Kattintson ide a folytatás elolvasásához. 

Dr. Mesterházi Péter Ákos precíziós gazdálkodási csoportvezető, Axiál Kft.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A növényi betegségek kimutatásában is segít a mesterséges intelligencia

2024.10.12.

A ChatGPT-től az időjárás-előrejelzésig a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásai folyamatosan bővülnek. A londoni székhelyű növénytermesztéssel foglalkozó HSAT cég a közelmúltban bejelentett egy „úttörő technológiát”, amely képes javítani a betegségek észlelését és a termés előrejelzését az AI segítségével.

Teljes robotizáció válthatja fel a munkásokat a baromfiágazatban

2024.10.12.

A robotizáció, illetve a mesterséges intelligencia sok kihívásra hoz megoldást a baromfi termékpályán is

Készül a „lazacfilé” a világ legnagyobb 3D élelmiszer-nyomtató üzemében

2024.10.12.

Az élelmiszeripar rohamosan halad a fejlett digitális gyártási technológiák bevezetésével. A Steakholder Foods éppen nemrégiben nyitotta meg bemutatóközpontját Rehovotban. A Revo Foods Bécsben található „ízgyárában” megismerhető, hogy a 3D-s élelmiszer-nyomtatás hogyan tervezi forradalmasíani az élelmiszerek előállítását és fogyasztását.

Közös magyar fejlesztéssel segítik a tehenészetek digitalizációját a szakemberek

2024.10.12.

A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé tevő, a tartástechnológiai elemek optimalizálását segítő rendszert fejleszt a Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Diákvetélkedőt indított a Nébih, a KonyhaKontroll a tudatos fogyasztást segíti

2024.10.12.

Nagyszabású online diákvetélkedőt indított a Nébih az Okos Doboz felületén, amelynek alapját a hivatal újonnan összeállított interaktív tananyaga és animációs videói adják.

Vissza nem térítendő támogatás a juh- és kecsketartóknak

2024.10.11.

Az Agrárminisztérium 65 millió forintos keretösszeggel nyújt egyszeri, vissza nem térítendő támogatást a juh- és kecsketartóknak a súrlókór megelőzésére.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás