A teljes peszticidértékesítés 2024. évi nettó árbevétele az AKI-adatok alapján 133 milliárd forint volt, amely a 2023. évitől 10,5 százalékkal maradt el. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árai a vizsgált időszakban a megfigyelt termékek körében a következőképpen alakultak: a gyomirtó szerek átlagára 14, a gombaölő szereké 17, az egyéb szereké 6, míg a rovarölőké 4 százalékkal csökkent. A gyűjtőcsomagok ára ezzel szemben 8 százalékkal lett magasabb. 

A növényvédő szerek ráfordítási ára átlagosan 10,7 százalékkal mérséklődött a tárgyévben az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. A növényvédő szerek 2024. évi költségei a teljes mezőgazdasági folyó termelőfelhasználáson belül 7,5 százalékot tett ki - írta az Agrárközgazdasági Intézet “Növényvédő szerek értékesítése, 2024. év” című kiadványa.

A teljes peszticidértékesítés 2024. évi nettó árbevétele az AKI-adatok alapján 133 milliárd forint volt, amely 10,5 százalékkal maradt el a 2023. évi eredménytől - Fotó: CSZS, Magro.hu, Mezőfalva
A teljes peszticidértékesítés 2024. évi nettó árbevétele az AKI-adatok alapján 133 milliárd forint volt, amely 10,5 százalékkal maradt el a 2023. évi eredménytől - Fotó: CSZS, Magro.hu, Mezőfalva

A legnagyobb mértékben 2024-ben a gyomirtó szerekre (37,2 százalék) volt igény, ezt követték sorrendben az egyéb szerek (21,9 százalék), a gombaölő szerek (18,8 százalék), a rovarölő szerek (17,2 százalék) és legvégül a gyűjtőcsomagok (4,9 százalék). Értékben vizsgálva is a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát (39,8 százalék), majd a gombaölők következtek (28,2 százalék), ezután a rovarölők (14,5 százalék), a gyűjtőcsomagok (8,8 százalék) és az egyéb szerek (8,7 százalék). 

A teljes értékesítésen belül (volumenben) a gombaölők és az egyéb szerek aránya nem változott 2023-hoz képest, a rovarölőké és a gyűjtőcsomagoké csökkent mintegy 15 százalékponttal, míg a gyomirtók részaránya tovább nőtt - közölték.

Értékesítés és felhasználás 

A teljes peszticidértékesítés 2024. évi nettó árbevétele a beérkezett adatok alapján 133 milliárd forint volt, amely a 2023. évitől 10,5 százalékkal maradt el. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árai a vizsgált időszakban a megfigyelt termékek körében a következőképpen alakultak: a gyomirtó szerek átlagára 14, a gombaölő szereké 17, az egyéb szereké 6, míg a rovarölőké 4 százalékkal csökkent. A gyűjtőcsomagok ára ezzel szemben 8 százalékkal magasabb lett. A növényvédő szerek ráfordítási ára átlagosan 10,7 százalékkal mérséklődött a tárgyévben az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. A növényvédő szerek 2024. évi költségei a teljes mezőgazdasági folyó termelőfelhasználáson belül 7,5 százalékot tett ki.

A termelés és a növényvédőszer felhasználás közötti összefüggések

Az elmúlt évtizedben (2015–2024) 5 százalékkal csökkent a mezőgazdaságba vont terület, 5346 hektárról 5071 hektárra. A peszticidek értékesített volumene 2015–2022 között 26–29 ezer tonna körül alakult, ellenben 2023-ban és a tárgyévben már csak átlagosan 20 ezer tonnát értékesítettek. A volumen csökkenést nem csak a hatóanyag kivonások okozhatják, hanem nagyban függ a növényvédő szerek felhasználása az adott év időjárási viszonyaitól. A 2024-es esztendő az előző évekhez hasonlóan szintén bővelkedett időjárási szélsőségekkel, amelyek befolyással bírtak a növényvédőszer kereskedelemre hazánkban. 

Az értékesítés értéke alapján 2024-ben a tíz legnagyobb kereskedő az éves forgalom 76,7 százalékát adta, vagyis az előző évhez képest 0,4 százalékponttal nőtt a részesedésük. 2018-ban ez az arány még 83 százalék volt. A top 10 forgalmazó értékesítésének aránya a teljes forgalomból volumenben 73,4 százalékot tett ki, 2,6 százalékponttal kevesebbet, mint a bázisévben.

Ezeket keresték a leginkább a magyarországi vevők

A legnagyobb mértékben 2024-ben a gyomirtó szerekre (37,2 százalék) volt igény, ezt követték sorrendben az egyéb szerek (21,9 százalék), a gombaölő szerek (18,8 százalék), a rovarölő szerek (17,2 százalék) és legvégül a gyűjtőcsomagok (4,9 százalék). Értékben vizsgálva is a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát (39,8 százalék), majd a gombaölők következtek (28,2 százalék), ezután a rovarölők (14,5 százalék), a gyűjtőcsomagok (8,8 százalék) és az egyéb szerek (8,7 százalék). A teljes értékesítésen belül (volumenben) a gombaölők és az egyéb szerek aránya nem változott 2023-hoz képest, a rovarölőké és a gyűjtőcsomagoké csökkent mintegy 15 százalékponttal, míg a gyomirtók részaránya tovább nőtt - írta az AKI anyaga.

A növényvédő szerek átlagárait vizsgálva megállapítható, hogy a bázisévhez hasonlóan 2024-ben is a gyűjtőcsomagok egységára volt a legmagasabb, ezt követte a gombaölők átlagára. Harmadik helyen a gyomirtók végeztek, majd a rovarölők következtek, a legvégére pedig az egyéb szerek kerültek - fogalmaztak.

A gombaölő szerek értékesítése Magyarországon

A megfigyelt fungicidek értékesítése a 2024. évi gombaölő szerek összes értékének 55 százalékát fedte le. A lefedettségi szint így 10,2 százalékponttal lett magasabb az előző évinél. A gombaölő szerek közül a kén, a tebukonazol és/vagy protiokonazol/spiroxamin, a mefentriflukonazol/piraklostrobin és a rézszulfát hatóanyagot tartalmazó szerek iránt volt a legélénkebb a kereslet. A legnagyobb mennyiségben a Kumulus S (III. forgalmazási kategória), a Revycare (I. forgalmazási kategória), a Falcon Pro (I. forgalmazási kategória), a Cuproxat FW (III. forgalmazási kategória) és a Tebusha 25 WG (II. forgalmazási kategória) fogyott 2024-ben. 

A top5 termékből a Kumulus S, a Falcon Pro és a Cuproxat FW a 2023-as évben is ott volt az öt legnagyobb forgalmú termékek között. A bázisévi forgalomhoz képest a Teson és a Pictor SC (II. forgalmazási kategória) értékesítése visszaesett, a Pictor SC-é nagyobb mértékben. Az előbb említett két termék közül egyik sem került a 10 legnagyobb értékesítési volumennel rendelkező termékek közé. 

A top5 termék a termékcsoporton belül a megfigyelt szerek forgalmának (volumenben) 31,7 százalékát tette ki, míg az összes gombaölőének a 21,1 százalékát. A Kumulus S lisztharmat és levéllikasztó betegség ellen hatásos (atkagyérítőnek is kiváló) elsősorban gyümölcsösökben, míg a Revycare a kalászos növények levél- és kalászfuzáriumával szemben nyújt védelmet. 

A Falcon Pro-t is a kalászosok gombás betegségeire használják a szakemberek, a Cuproxat FW pedig egy széles spektrumú szer, amely a lisztharmat kivételével szinte az összes gombás fertőzés ellen bevethető leginkább a gyümölcsösökben, és nem utolsó sorban baktériumölő hatása is van. A Tebusha 25 WG főként a lisztharmat kórokozóit (kalászosok, szőlő) pusztítja, de repce esetében a fagykárok megelőzésére is használható. A Falcon Pro és a Cuproxat FW értékesítési átlagára egyenként 12, míg a Kumulus S-é 18 százalékkal lett alacsonyabb 2024-ben a bázisévhez mérten. A Revycare és a Tebusha 25 WG a 2023-as évben nem szerepelt a megfigyelt termékek között.

A rovarölő szerek értékesítése 2024-ben

A tárgyévben a kijelölt inszekticidek értékesítése értékben az évi összes értékesített rovarölő (Belem 0,8 MG-vel és a Trika Expert kivételével) 64 százalékát tette ki. Ezáltal az összértékbeni lefedettségi szint 17,8 százalékponttal lett alacsonyabb az előző évinél. A korábbi évekhez hasonlóan 2024-ben is Force 1,5 G-ből adták el a legtöbbet. Az egész éves növényvédőszer-forgalom 8 százalékát ennek a szernek az értékesített volumene (III. forgalmazási kategória) képezte, míg az összes rovarölőnek a 63,2 százalékát. Ennek a hatóanyaga: a teflutrin (2027. május 31-ig van hatósági engedélye).

A második legnagyobb volumenben a Belem 0,8 MG (III. forgalmi kategória) fogyott, hasonlóan 2023-hoz, melynek hatóanyaga a cipermetrin (2029. január végéig hatósági engedéllyel rendelkezik). Harmadik helyezett a Soilguard 1,5 G (II. forgalmazási kategória) lett, amelynek hatóanyaga ugyanaz, mint a Force 1,5 G-é. A negyedik helyen az Ercole (II. forgalmazási kategória) végzett, az ötödiken pedig a Trika Expert (II. forgalmazási kategória). Az előbbi két termék hatóanyaga a lambda-cihalotrin, amelynek engedélye 2026. augusztus végéig szól. A Trika Expert az alap hatóanyagon kívül szerves tőzeget és NP-t tartalmaz. 

A top5 termékek mindegyike a talajfertőtlenítő szerek közé tartozik. Az előbb felsorolt termékeket a tavaszi vetések előtt juttatják ki, a Force 1,5 G-t, a Belem 0,8 MG-t és a Trika Expertet a kalászosok kivételével számos szántóföldi és kertészeti kultúrában, míg a Soilguard 1,5 G-t és az Ercole-t leginkább kukoricánál (takarmány, vetőmag). 

A Force 1,5 G értékesítési átlagára negyedével, a Soilguard 1,5 G-é 19, illetve az Ercole-é 11 százalékkal csökkent a tárgyévben 2023-hoz képest, a Belem 0,8 MG ára mérséklődött a legkisebb mértékben, 6 százalékkal. 

A gyomirtók értékesítése Magyarországon 

Az adatszolgáltatásban szereplő herbicidek 2024. évi értékesítése értékben a teljes éves gyomirtóforgalomnak 64 százalékát adta. Ez 15,3 százalékpontos javulást eredményezett az előző évhez mérten. A gyomirtók közül 2024-ben – az előző évhez hasonlóan – a legnagyobb mennyiségben a Fozát 480-t (II. forgalmazási kategória) használták a gazdák. A Fozát 480 hatóanyaga a glifozát (2033. december közepéig hatósági engedéllyel rendelkezik), amely a gyommentesítés mellett állományszárításra is alkalmas szinte minden növénykultúrában.

A teljes gyomirtó-forgalmazás volumenének 10,5 százalékát ez a termék adta. Második helyen a Gardoprim Plus Gold (II. forgalmazási kategória) végzett. Ennek a hatóanyaga az S-metaklór+terbutilazin, elsősorban a kukorica- és a napraforgó-termesztésben előforduló gyomok ellen alkalmazzák.

Az S-metaklór visszavonásra került, türelmi időszaka 2024. július 3-án lejárt, a másik összetevő 2027. május végéig engedélyes. A harmadik helyen a tembotrion (2026. év végig hatályos) és az izoxadifen-etil (széfener – a haszon- és a gyomnövény enzimrendszerét megkülönböztetni képes adalékanyag) hatóanyagot tartalmazó Laudis (II. forgalmi kategória) végzett. Felhasználási területe leginkább a kukorica- és a mákkultúrákban van. A következő helyezett a Roundup Mega (II. forgalmazási kategória), lett, amely szintén glifozátalapú. A top5 kategória legvégére a pendimetalin+dimetenamid-P összetevőkkel rendelkező Wing P került. A pendimetalin hatóanyag felhasználását 2027. január 15-ig meghosszabbították, míg a másik összetevőét 2034. augusztus végéig. A Roundup Mega az őszi és tavaszi kalászosok gyomirtója, míg a Wing-P-t a kukorica- és a napraforgókultúrák gyommentesítésére használják. 

Ugyanez a top5 termék végzett az első öt helyen a bázisévben is. Mind az öt termék ára visszaesett 2023-hoz képest, legnagyobb mértékben a Gardoprim Plus Goldé (–35,5 százalékkal), a legkisebb mértékben pedig a Laudisé (–7 százalék). 

Egyéb szerek és gyűjtőcsomagok értékesítése 

A megfigyelt egyéb szerek közül 2024-ben a korábbi évekhez hasonlóan az Amalgerol talaj- és növénykondicionáló szerből (III. forgalmazási kategória) értékesítettek a legtöbbet, ami elsősorban növényi kivonatokat, illóolajokat és ásványi olajat tartalmaz. A termék forgalma az összes egyéb szereknek 6,7, míg az egyéb kategória megfigyelt szereinek 50 százalékát adta volumenben. 

A második helyre a Nonit (nedvesítő- és tapadásfokozó szer) került. Hatóanyaga: 60% dioktil-szulfoszukcinát Na-só. Ez a termék adta a beküldött szerek volumenének 7,6 százalékát. A bronzérmes Biosol-Káliszappan (III. forgalmazási kategória) gomba- és rovarölő szerek tapadását fokozza, hatóanyaga a káliszappan. A kártevők (levéltetvek, körtelevélbolha stb.) által termelt mézharmatot a szappan könnyen feloldja, a permetlé pedig lemossa. A Biosol-Káliszappan 2022-höz hasonlóan lett a rangsor harmadik helyezettje, a bázisévben viszont a 6. helyre csúszott. 

A negyedik helyen a Dash HC hatásfokozó szer (II. forgalmazási kategória) végzett, amely elsősorban zsírsavakat tartalmaz. Felhasználási területe olyan szántóföldi kultúrákra terjed ki, ahol a gyomirtó szerek szulfonil-karbamid, triketon, imidazolinon típusú, valamint cikloxidim hatóanyagot tartalmaznak. Az ötödik helyezett az Arvalin-LR csalétek (III. forgalmazási kategória) lett, ami cink-foszfiddal átitatott kukoricadara. A gyűjtőcsomagok értékesített volumene 15,7, míg öszszes értéke 9 százalékkal mérséklődött a vizsgált évben 2023-hoz képest - írta az AKI kiadványa.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás