Komoly változások után, nagy tervekkel indította a 2020-as évet az EuroChem Agro Hungary Kft. A termékkínálat jelentős módosításával, és két különleges, saját fejlesztésű műtrágyájukkal igyekeznek meghódítani a magyar gazdákat. A speciális tápanyagukból ráadásul az egyik Nemzetközi Termékfejlesztési díjat is nyert az idei AGROmashEXPO rendezvényen. A részletekről Balássy Ákos cégvezetővel beszélgettünk az EuroChem standján.

Jelentős változást hozott a tavalyi év a vállalat életében. Mi volt ez?

Az EuroChem Agro Hungary Kft. 2019-ben fontos stratégiai döntést hozott: a figyelmet és az erőforrásokat sokkal inkább a saját termékekre összpontosítjuk. A portfóliónk megtisztításával a nem tősgyökeres EuroChem termékeket kivettük a kínálatból, kizárólag a saját gyártásúak maradnak meg. Ezek jelentős részét a tömegtermékek, a monoműtrágyák adják. Továbbá, egyre népszerűbbek a piacon az UTEC és az ENTEC nevű, speciális, kontrollált nitrogénfeltáródású műtrágyáink is. Az utóbbi, prémium stabilizált műtrágyacsalád elismerése, hogy az idei AGROmashEXPO-n Nemzetközi Termékfejlesztési díjat nyert az Input / Szolgáltatás kategóriában.

Balássy Ákos cégvezetővel beszélgettünk az EuroChem ENTEC és UTEC műtrágyák hatékonyságáról - Fotó: Magro.hu

Mivel tudnak többet ezek a műtrágyák a versenytársak termékeinél?

A hatóanyagra kifejlesztett új technológiának köszönhetően a nitrogén egy vegyi úton megkötött, védettebb formában van jelen. A felvehetőséget, tehát az ammónia nitráttá alakulását, inhibitorok kontrollálják a talajban. A megoldás a növény számára kedvező formában tartja a nitrogént és kifejezetten környezettudatos is. A használatával csökken a nitrát kimosódás, ami a sűrűbben és hirtelen leérkező, nagy mennyiségű esők miatt veszélyezteti az élővizeket. Sőt, a kijuttatásnál az erősen üvegházhatású dinitrogén-oxid gázok kipárolgását is csökkenti, amivel biztosítjuk, hogy a talajok ne csak ma termeljenek hasznot, hanem a következő gazdagenerációknak is. A szülők ugyanis nem egy elhasznált örökséget akarnak átadni a gyerekeiknek, hanem jó állapotú termelőeszközt, jó talajt. Így az utánuk következők is megtalálhatják a számításukat a gazdálkodásban. Magyarország egyre nagyobb része nitrát érzékeny terület, ezért sokkal szabályozottabban kell kijuttatni a nitrogént a táblákon. Fontos, hogy a hatóanyag a növénynél maradjon.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A tavaszi első fejtrágya kiszórásakor az alacsony fejlettségi szintű növény még nem igényel sok nitrogént. Amennyiben mégis ebben a szakaszban kap túl nagy mennyiséget, a hatóanyag kimosódik és/vagy elpárolog, ezáltal kevesebb marad belőle felvehető formában. Ilyenkor pedig előfordul, hogy emiatt még egyszer kell fejtrágyázni. A kukorica és a napraforgó táblákban egy bizonyos fejlettségi szint és magasság elérése után a gazdák már nem tudnak kimenni a területre, még hidas traktorral sem. Ám ha folyamatosan rendelkezésre álló nitrogént juttatnak ki, akkor az a későbbi fejlődési szakaszban is ott lesz, a növény számára felvehető formában.

Mennyire számít újdonságnak a termék a magyarországi piacon?

A termék nem új Magyarországon, de a megfelelő háttértámogatás hiánya miatt nem volt eléggé ismert. Illetve a piaci környezetről is elmondható, hogy mostanra ért el oda, hogy szinte kötelezővé kezdenek válni a környezetkímélő technológiák. Németországban például karbamid műtrágyát csak inhibitorral kezelve lehet használni. Gyártóként a mi felelősségünk is, hogy felkészítsük a magyar gazdatársadalmat arra, hogy ez várhatóan nálunk is hamarosan kötelező lesz. Ezért ezt kommunikáljuk is, tudatosítjuk bennük, hogy előbb vagy utóbb bejön hozzánk is, és a hazai szabályozórendszer része lesz. Azt látjuk, hogy az Európai Unió direktíváiban egyre jobban kezdenek megjelenni azok a törekvések, amelyek a mezőgazdaság üvegházhatású gázainak kibocsátását igyekeznek csökkenteni.

Az EuroChem Agro Hungary Kft. standja a 2020-as AGROmashEXPO mezőgazdasági szakkiállításon - Fotó: Magro.hu

Milyen változás érhető el az ENTEC és az UTEC használatával?

A laborvizsgálataink alapján a nitrátkimosódás akár 54 százalékkal, a dinitrogén-oxid kibocsátása pedig 73 százalékkal is csökkenhet.

Milyen előnyöket biztosítanak ezek a termékek a gazdálkodóknak?

Az UTEC és az ENTEC műtrágyák előnyei a kísérleti és a termelői környezetben is megmutatkoztak - Fotó: Magro.hu

A gazdák szempontjából fontos, hogy a kényelmesebb használaton túl biztonságot is ad nekik, mert a kijuttatási időszak az időjárási szélsőségek miatt nagyon lecsökkent, így sok esetben nincs idejük kiszórni a műtrágyát. Az ENTEC és UTEC technológiával pedig akár egy menetben is kijuttathatják a teljes vegetációs időszakra szükséges nitrogén-mennyiséget. Mindezt úgy, hogy az később nem mosódik ki, és hosszú ideig a növény rendelkezésére áll.

A tájékoztatáson és a különlegesen feltáródó műtrágyákon kívül mit tesz még az EuroChem a környezetterhelés csökkentésére?

A fent említett szempontoknak megfelelve folyamatosan modernizáljuk a gyárainkat. Az egyik új ammóniagyártó üzemünkben a modernebb technológia alkalmazásával csökkentettük az üvegházhatású gázok kibocsátását. A litvániai gyárunkban pedig olyan technológiát valósítottunk meg, amelynek működése során a szennyvízkibocsátás nulla. Az összes üzemi vizet zárt tározókban fogjuk vissza és visszaforgatjuk a rendszerbe, így egyáltalán nem kerül ki szennyvíz a környezetbe.

(X)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Borulhat az ökológiai egyensúly Magyarországon a meglepő új betolakodók miatt

2025.06.14.

Gazdagodik hazánk állatvilága, bár sokszor ennek nem szabad örülni. Olyan fajokról van szó, amelyek az egész világon egyre terjednek, ráadásul károsak is.

Vége az ócsai láperdő fenyegetettségének, nem lesz belőle zöld sivatag

2025.06.14.

Az ócsai láperdőben majdnem félszáz önkéntes gyűrűzte meg az őshonos élővilágot fenyegető invazív zöld juhar.

A trükk garantálja, hogy kerted minden évben pompázóbb legyen – egy ültetés, örök virágzás

2025.06.14.

Ezek az évelő virágok minden évben visszatérnek, egyre nagyobbak és szebbek lesznek anélkül, hogy újra kellene őket ültetni.

Partner

A szoptató kocák ad libitum takarmányozása

2025.06.14.

Több és nagyobb súlyú malac lett le választva az ad-libitum etetett kocáktól.

A hűvös május miatt elhúzódott a 2025-ös szamócaszüret

2025.06.14.

Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de május végéig felemás volt a szedési időszak

Élsportolókként tekintenek a tehenekre a jó tejtermelés érdekében

2025.06.14.

A tej egészségmegőrzést támogató szerepére hívta fel a figyelmet a FINO-FOOD Kft.

Partnerhírek
Partner

A szoptató kocák ad libitum takarmányozása

2025.06.14.

Több és nagyobb súlyú malac lett le választva az ad-libitum etetett kocáktól.

Partner

Mit tehetsz még most az idei jó napraforgótermésért?

2025.06.12.

ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI +B kezelések a napraforgó életerejének a növelésével, a növény fiatalon tartásával a szélsőséges időszakok jobb átvészelését és a termésbiztonságot segítik elő.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Zöld dió vásárolnék

Hitelesített telefonszám

300 HUF

Kiemelt
Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Hitelesített telefonszám

7 400 000 HUF

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás