Hirdetés
Csináljon rovarszállást: extra hasznos vadon élő beporzók lesznek a lakói
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ajánlotta a lakosság figyelmébe a rendkívül egyszerű, ugyanakkor nagyon látványos méhecskehotel-, más néven darázsgarázs-eszközcsoportot, amivel erkélyen, ablakpárkányon is segíthetjük a szelíd beporzók szaporodását már kora tavasztól. A kellemetlen rovarok látogatásától nem kell félni; a fájdalmas szúrású, családokban élő darazsak ezekbe a szűk járatokba nem tudnak beköltözni. A méhecskehotel, vagy darázsgarázs nem vonzza oda ezeket. Ugyanakkor a beköltöző, szelíd, nem támadékony magányos darazsak a méheknél is hasznosabbak, mivel a felnőttek leginkább beporzók, míg a lárváik számára vadásznak (pl. hernyókat gyűjtenek).
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület cikkjét szemléztük, eszerint az Európában élő mintegy 2 ezer beporzórovar-faj többsége a méhek, ezen belül is a magányosan élő fajok közül kerül ki. Ezek az emberre nem támadó, bölcsőkamráikat partfalakba, talajba, korhadó fába mélyítő állatok nélkülözhetetlenek a vadon élő és a termesztett kultúrnövények beporzásában. Ezt a feladatot a házi méhek egyedül nem képesek elvégezni.

Míg a házi méhek akár több 10 ezres kolóniáinak nagy faodvakra - még inkább az ember által biztosított kaptárakra - van szüksége, a magányos fajok ujjnyinál nem vastagabb lyukakban helyezik el utódaikat. A szűk járatokba a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak elsősorban megbénított hernyókat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a felhalmozott táplálék elfogyasztása után bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar kirágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét.
Hirdetés
Körülöttünk élnek és veszélytelenek
A magányosan élő méhek, és számos hasonló életmódot folytató darázsfaj képviselői a közelünkben élnek. A kertekben, a parkokban, az iskolákban és óvodákban, a lakótelepeken - még a sokadik emelet magasságban is. Mindenütt jelen vannak, ahol virágokat találnak. A mindennapokban azért nem figyelünk fel rájuk, mert feltűnés nélkül, egyedül repkednek.
Ilyen egyszerűen biztosíthatunk számukra lakókamrákat
Az erkélyre, ablakpárkányra virágos balkonládák mellé is kihelyezhető méhecskehotel (másik nevén darázsgarázs) elkészítése nem ördöngösség. Lehet például 3–15 mm átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifa kugli vagy különböző vastagságú nádszálak kötege. A rovarok jövés-menését aztán akár centiméternyi távolságról figyelhetjük meg otthon, a munkahelyen vagy az óvodában, iskolában. Azt viszont, hogy mi történik a lezárt lárvabölcsőkben, mindeddig nem láthattuk. Az MME által kidolgozott látványdarázsgarázsokkal ez a helyzet megváltozott, mert most már bárki amatőr rovarkutatóvá válhat és nyomon követheti a lárvakamrák rejtett életét.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban
2025.04.29.Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.
Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért
2025.04.29.Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatKukorica, cirok réz-cink nitrogén kén ca mg C-komplex lombtrágya
1 050 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 200 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés