A mikorrhiza-gombák a talajban természetesen előforduló szervezetek, amelyek a növényekkel szimbiózisban élnek. A növény a fotoszintézis során előállított cukrokkal és más szervesanyagokkal látja el a gombát, a gomba pedig „megnöveli” a gyökérzet felületét, így a növény több tápanyaghoz és vízhez jut. Mikorrhiza-kapcsolat – ha a talaj szervesanyagban gazdag – természetes úton is kialakul a növény gyökérzete körül, de az alacsony szervesanyagtartalmú, gyenge talajélettel rendelkező talajokban mindez kisebb eséllyel zajlik le. Egy jó gyakorlati módszert mutat be az ÖMKi.

Mivel a növények nevelése során használt közeg szinte steril, a mikorrhiza-kapcsolat fejlődése ebben nem tud elindulni; indításként használható, mikorrhiza-gombákat tartalmazó készítmények kereskedelmi forgalomban kaphatók, de rendszeres beszerzésük, tárolásuk, kéznél tartásuk nehézkes - írták. Az ÖMKi, a SolACE és az FiBL "Saját mikrobiológiai oltóanyag előállítása mikorrhiza gombákkal" című ingyenes kiadványát nem lehet nyomtatott formában megrendelni, az online verzió viszont ingyenesen letölthető erre a linkre kattintva.

Az ÖMKi, a SolACE és az FiBL "Saját mikrobiológiai oltóanyag előállítása mikorrhiza gombákkal" című ingyenes kiadványa segít a növények fejlődésében

Ezért fontos az oltóanyag elkészítése

A gyakorlati összefoglaló lépésről lépésre bemutatja, hogy miként készíthetünk házilag mikorrhizagombákat tartalmazó oltóanyagokat, illetve hogyan használhatjuk azokat a faiskolai vagy palántanevelés során és a tövek kiültetésekor. A mikorrhiza-kapcsolat kialakításával nagyobb gyökérfelület, ezáltal biztosabb begyökeresedés lenne elérhető. A mikorrhiza-gombák alkalmazása egyszerű technika a növények növekedésének elősegítésére, illetve a biotikus és abiotikus stresszfaktorokkal szembeni tűrőképesség fokozására számos termesztett növény esetében. Ezen felül a gombák javítják a talaj szerkezetét, ezáltal csökkentik a tápanyagok kimosódásának mértékét.

A gombák működése

A Wikipedia foglalta össze, hogy a tápanyagokat a talajból a viszonylag távoli gyökerekbe a mikorrhizális hifák citoplazmatikus rendszere (cytoplasmic streaming) továbbítja – nagyobb arányban, mint amennyire azt az ozmózis lehetővé tenné. Ebbe a gombának energiát kell fektetnie. Ezt ellensúlyozandó, a gomba tápanyagokat (cukrokat, keményítőt, fehérjéket és zsírokat) kap a növény gyökereiből, sőt, olyan speciális anyagokat is (vitaminok, hormonok), amik a gomba termőtestképzéséhez szükségesek (a mikorrhizás gombák gombafonala táptalajon tenyészthető, de termőtestet csak növényi partnere segítségével képes létrehozni). Ezeket a tápanyagokat a citoplazmatikus továbbító rendszer a teljes gombahálózatba eljuttatja. A két partner összehangolt szabályozását az is bizonyítja, hogy együttesen szintetizálnak olyan fehérjéket („mikorrhizineket”) is, amelyeket külön-külön egyikük sem termel.

Ajánlott irodalom

Symanczik et al. (2018): Mycorrhizal fungi as natural bio-fertilizers: How to produce and use. Technical handbook

Hasznos honlap a témához:

www.fertiledatepalm.net

Megosztás

További híreink

Megjelent a felhívás a díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatására

2025.06.16.

Megjelent a Közös Agrárpolitika honlapján a “Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása” című felhívás, érdemes megnézni a részleteket.

Tizennégy megyében zivatarra, négyben pedig felhőszakadás veszélyére figyelmeztetnek

2025.06.15.

Az elmúlt napok nyugodt időjárását követően hétfőn az ország nagy részén már figyelmeztetés érvényes zivatarok kialakulása miatt.

Szappan, csalán és hagyma – három házi permetszer a tetvek elleni háborúban

2025.06.15.

Minket, embereket is megvisel, akár még meg is betegíthet, ha valaki vagy valami folyamatosan megcsapolja az energiánkat. A növényekkel sincs ez másképpen. Az olyan apró, de rettentően falánk, és elképesztően szapora lények, mint a levéltetvek nagyon sok gondolt tudnak okozni a növényeknek.

Brazília kizárva az EU-ból – vége a világ legnagyobb baromfiexportjának

2025.06.15.

Brazília – a világ legnagyobb baromfiexportőre és az Európai Unió legfőbb baromfihús-beszállítója – a madárinfluenza kitörése miatt már nem exportálhat baromfit és hústermékeket az EU-ba – közölte az Európai Bizottság.

Hol várhatunk esőt a hidegfrontból, térképen mutatjuk

2025.06.15.

Az ország egyre nagyobb részén aszály jelei mutatkoznak. Hétfőn és kedd délelőtt elszórtan számíthatunk záporok, zivatarok kialakulására, átmenetileg enyhítve a szárazságot.

Készen állnak a vetőburgonya-táblák a beteg növényeket felismerő és eltávolító robotokra?

2025.06.15.

A vetőburgonya-termesztés – ahol elsődleges cél az egészséges szaporítóanyag előállítása – egyik legmunkaigényesebb feladata a beteg növények kiválogatása. Ez jelenleg jellemzően kézzel, nagy szakértelemmel zajlik.

Partnerhírek
Partner

A szoptató kocák ad libitum takarmányozása

2025.06.14.

Több és nagyobb súlyú malac lett le választva az ad-libitum etetett kocáktól.

Partner

Mit tehetsz még most az idei jó napraforgótermésért?

2025.06.12.

ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI +B kezelések a napraforgó életerejének a növelésével, a növény fiatalon tartásával a szélsőséges időszakok jobb átvészelését és a termésbiztonságot segítik elő.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Hitelesített telefonszám

7 400 000 HUF

Kiemelt
Multiva Cerex EVO 300/400 gabonavetőgép

Multiva Cerex EVO 300/400 gabonavetőgép

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás