Hirdetés
Cseppenkénti ragasztó a kártevő rovarok ellen
A vegyszeres növényvédelem alternatíváit keresve a Wageningen UR és a Leideni Egyetem tudósai a természetből merítettek ihletet – írja a Wageningen UR. Kifejlesztettek egy ragacsos anyagot a kártevő rovarok, például a tripszek leküzdésére. Mivel nagyon apró cseppekben kerül a növényekre, nem káros más hasznos rovarokra, például a méhekre és a poszméhekre.

Az ötletadó húsevő napharmat
A megoldást a húsevő napharmat nevű növényről mintázták, amelynek mirigyszőrei ragadós anyagot választanak ki a rovarok csapdába ejtésére. „Szerettük megismételni ezt az anyagot, hogy természetes módon védjük növényeinket és haszonnövényeinket” – magyarázza Thomas Kodger, a Wageningen UR fizikai kémiával és lágyanyagaival foglalkozó docense.
A kártevő rovarok elleni ragasztóval kapcsolatos kutatások a tripszekre összpontosítottak.
Hirdetés
A kutatók módszerüket egy gyakori mezőgazdasági kártevőre, a tripszre összpontosították. A rizsolaj hulladékából ragacsos anyagot hoztak létre úgy, hogy levegőt fújtak rá, majd egy turmixgépben apró részecskékre őrölték az anyagot. Ez a folyamat körülbelül egy milliméter átmérőjű cseppeket hoz létre, amelyek olyan ragadósak, mint a ragasztószalag. A cseppek körülbelül akkora méretűek, mint a tripszek.
A kutatók jelentése szerint a tripszek ilyen módon történő befogásával a növények kevésbé érzékenyek a gombás fertőzésekre. Eredményeiket a PNAS tudományos folyóiratban tették közzé. A tripszek mellett más rovarok, például a cseresznyetermesztést megnehezítő foltos szárnyú drosophila ellen is hasonló módon lehet védekeznii. Mivel a cseppek nagyon kicsik, nem károsak más hasznos rovarokra, például a méhekre és a poszméhekre.
A vegyszeres védekezés csökkentése
A rovarragasztónak nemcsak az az előnye, hogy hozzájárul a vegyszeres védekezés csökkentéséhez, de a rovarok valószínűleg nem is fognak ellenállni ezzel a módszerrel – véli Kodger. „A rovarok már úgy fejlődtek, hogy elkerüljék a dolgokhoz való hozzátapadást, például szőrszálak és göröngyös felületük miatt” – magyarázza. „Az egyik módja annak, hogy mégis kiszabaduljanak ebből a ragacsos csapdából, az az, hogy megnövelik az egész testüket.”
Az anyag ugyanúgy permetezhető, mint a többi mezőgazdasági szer. Permetezés után három hónapig a leveleken marad. Maradékok maradhatnak a növényeken, de ezek nem károsak az egészségre. A kutatók még vizsgálják, hogy a rovarragasztó hatással van-e a talajra, és milyen mértékben.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatValtra T152 twintrac
21 500 000 HUF
+ áfaKögel ZDKV 18 tandem
4 500 000 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés