Hirdetés
Budapesten lesz a 4. Európai Cirokkonferencia
Készülődnek a szervezők a következő, a ciroknak szentelt európai konferenciára. A 4. Európai Cirokkonferencia 2025. október 8-án és 9-én lesz a Budapesti Kongresszusi Központban. Öt magyarországi kulcsadat segítségével igyekeztek bemutatni a rendezvény hazai jelentőségét.
A Sorghum ID írta meg, hogy 2025 októberében Magyarország ad otthont a negyedik európai cirokkongresszusnak. Azért, hogy érzékeltessék, mit képvisel ez a kultúra Magyarországon, 5 kulcsadattal jelentkeztek.
Az öt magyar cirokpont
Elsőként azt hozták fel, hogy 50 ezer hektár cirok termőterülete Magyarországon 2023/24-ben, beleértve a 38 ezer hektárnyi szemes cirok és 11 ezer hektárnyi takarmánycirok részt. Bár a cirok jelenleg Magyarország szántóterületének mindössze 1 százalékát foglalja el, olyan diverzifikációs lehetőséget kínál, amely a piacok fejlődésével a jövőben még vonzóbbá válhat.
Hirdetés
Másodikként azt írták, hogy a cirok vetésterületének százalékos növekedése Magyarországon 2018/19-től kezdve + 260 a 2022/23-as szezonhoz képest. A 2018/19-es gazdálkodási évben a cirok termőterülete 13 800 hektár volt. Ez jelentős növekedés mindössze öt év alatt, amely a vetésforgóban lévő más gabonafélékkel való versengéstől függően azonban változhat - közölték.
Harmadikként azt emelték ki, hogy az elmúlt öt év átlaghozama 4,2 t/ha volt. Az éghajlati viszonyok, különösen a szárazság és a napsütéses órák száma és azok intenzitása jelentős eltéréseket eredményeznek. Öntözéses körülmények között a terméshozam néha elérte a 10,5 t/ha-os csúcsot.
A negyedik adat, hogy a magyar cirok piacának 90 százalékát az állati takarmányozás teszi ki. Ez a piac továbbra is a növény fejlődésének mozgatórugója. Míg a szemes cirkot elsősorban a csirke- és kacsatenyésztésben használják, addig a nedves cirkot inkább sertéstakarmányozásra, a takarmánycirkot pedig a szarvasmarhák takarmányozására hasznosítják. Van azonban néhány felhasználási módja az emberi táplálkozásban: liszt, whisky, sör, tészta stb.
Az ötödik szám a hatos, ez a Magyarországon jelen lévő növénynemesítők száma. Alfaseed, Alta Seeds, GKI (Gabonakutató Intézet), KWS, Lidea és RAGT. Míg az Axéréal termelőként is jelen van az országban, addig a KITE és a Galldorf a feldolgozási szakaszokban is részt vesz - fogalmaztak a cikkben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés