Az energia-, a munkabér-, az üzemanyag-költségek és a búzaár drasztikus emelkedése miatt januárban malmok drasztikusan, mintegy 40 százalékkal megemelhetik a liszt átadási árát, hogy ne menjenek tönkre. Idén már ugyan kétszer emelték az áraikat összesen közel 15 százalékkal, de ez messze nem volt elég.

Az őrlésre alkalmas jó minőségű búza tonnánkénti ára 90 ezer forint körül jár, és mivel nem látszik semmilyen ellentétes hatás, arra lehet számítani, hogy januárban 100 ezer forint alatt már nem lehet búzát találni a piacon – mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége Gabonafeldolgozók Tagozatának elnöke. A további áremelkedés irányába hat, hogy egyrészt már nagyon kevés szabad búza van a piacon, másrészt azok a termelők, akiknél még van készlet, tartják az árujukat.

Januártól akár 40 százalékkal megemelhetik a liszt árát a malmok (Fotó: Pixabay, Intuitivmedia)

Lakatos Zoltán számításai szerint, ha januártól nincs 100 forint alatti búza, akkor – figyelembe véve a Hajdú Gabonának 500-600 millió forint költségnövekedést okozó energia-, munkabér- és üzemanyagköltségek emelkedését is – csak úgy termelhetik ki a ráfordításaikat, ha kilónként 155 forintért árulják a lisztet, mert ezalatt veszteséget termelnének. Ez pedig az átadási ár 40 százalékos növekedését jelenti, ami a pékárukban is jelentkezik majd, még ha ennél kisebb mértékben is.

Több élelmiszeripari szereplő és ágazati szakértő is beszélt már arról, hogy a költségnövekedések miatt muszáj lesz emelni az átadási árakat, és ennek az emelésnek végig kell mennie az ellátási láncon, egészen a fogyasztókig. Az áramdíj több mint a duplájára, a gázár a háromszorosára nő, magasan van az üzemanyagok ára, és januártól a minimálbér is emelkedik, ami pedig magával húzza a többi munkavállaló bérét is.

Lakatos Zoltán szerint ugyanakkor, ha sikerül átvinni a liszt átadási árának 40 százalékos emelését, akkor még nem kerestek egy forintot sem. Úgy véli, amelyik malom korábban olcsóbban tudott venni búzát, azzal – amíg kitart – megpróbálhatja kicsit lejjebb tartani az árait. Ennek viszont előbb-utóbb vége lesz, ő legalábbis nem tud olyan malomról, amelyik annyi búzát be tudott tárolni, amennyi kitart a következő aratásig.

A malmok az idén már kétszer is emeltek árat, először valamivel kevesebb mint 5, majd – bár 10-et szerettek volna – 8 százalékot sikerült elfogadtatni partnereikkel. Ezzel az összesen körülbelül 12-13 százalékos emeléssel pedig sehol sem tart az iparág, bár ilyen mértékű árnövekedés nem volt az elmúlt 40 évben. Az ár gyakorlatilag az aratás kezdetén robbant az induló árként addig soha nem tapasztalt tonnánkénti 62 ezer forintos búzaárral, és ezt, illetve az azóta bekövetkezett áremelkedést az iparág nem tudta lekövetni, ahogyan egyébként a többi élelmiszeripari termékgyártó szakágazat sem. Januártól az átadási áraknak is robbanniuk kell, és nem csak a malomiparban – nyomatékosította szakember. Abba bele sem mer gondolni – tette hozzá –, mi történik, ha nem tudják a jelzett mértékben emelni a liszt árát.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terítéken a világ 10 (talán) legdrágább étele

2025.01.17.

Kiváló alapanyagok jelentik minden fantasztikus étel kiindulópontját, legyen szó akár a legfrissebb helyi tojásokról egy egyszerű rántottához, akár egy ritkább hozzávalóról, amely különlegessé teszi az ételt és lenyűgözi a vendégeket.

Megjelent az AKG területek növényvédelméhez a tiltólista

2025.01.17.

Még tavaly, 2024. december 20-án jelent meg az AKG tiltólistaként ismert lista az agrár-környezetgazdálkodásban (AKG) nem alkalmazható hatóanyagok jegyzékéről.

Sok támogatást nyerhetnek 2025-ben a családok és a vállalkozások

2025.01.17.

Az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében 21 intézkedésről döntöttek, erősítik a családok és a vállalkozások helyzetét.

Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Mielőtt bármire pályázna, nézze meg ezt a táblázatot

2025.01.16.

A közös agrárpolitika (KAP) keretében számtalan nyított pályázat elérhető a gazdálkodók számára, ám az aktuális státuszuk figyelemmel követése nem egyszerű. Az alábbi összefoglaló táblázat segíti az eligazodást.

Partnerhírek
Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa
Kiemelt
FitoNatur Huminart
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur Huminart

18 120 HUF / flakon

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 154 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás