Hirdetés
Brit tudós találmánya révén kerülhető el a „foszfogeddon”
A foszfát, amely kulcsfontosságú az élelmiszer-termelésben, elárasztja a vízi utakat, de egy új, szivacsszerű anyag visszajuttathatja azt a talajba a növénytermesztéshez.
Ez az egyik legkevésbé megbecsült anyag a bolygón, és helytelen felhasználása most környezeti katasztrófával fenyeget. A foszfor a műtrágyák egyik fő összetevője, amely elengedhetetlen a világ élelmiszer-ellátásához. Ugyanakkor azonban a foszforvegyületek – foszfátok – vizekbe, tavakba és folyókba jutva hatalmas algavirágzásokat idéznek elő, amelyek pusztító hatással vannak a halállományra és a vízi élővilágra.

Eltávolítják a foszfátot a szennyezett területekről, majd újrahasznosítják a mezőgazdaságban
Ezt a súlyos problémát most egy rendkívül egyszerű projekt próbálja megoldani. A Somersetben, Wells városában működő Rookwood Operations nevű cég egy olyan terméket fejlesztett ki, amely lehetővé teszi a foszfátok eltávolítását a szennyezett területekről, majd azok újrahasznosítását a mezőgazdaságban.
Hirdetés
A cég egyik alapítója, Jane Pearce, 75 000 font értékű Innovate UK Women in Innovation Award díjat kapott a projekt létrehozásában betöltött szerepéért. „A termékünk egyszerű célt szolgál: a folyókból és tavakból, ahol a foszfátok komoly károkat okoznak, áthelyezzük őket a mezőgazdasági területekre, ahol hasznosíthatók a növénytermesztésben” – mondta Pearce a The Observer című lapnak múlt héten.
A forradalmi átviteli folyamat kulcsa egy egyszerűen csak Foszfáteltávolító Anyagnak (PRM – Phosphate Removal Material) nevezett anyag. A közelmúltban kifejlesztett PRM-et hamarosan egy helyi vízművállalat kezdi el tesztelni Somersetben, és néhány hónapon belül egy országos cég is kipróbálja.
„Lényegében a PRM úgy működik, mint egy szivacs, amely magába szívja a foszfátokat” – magyarázta Pearce, aki férjével, Liammel és barátjukkal, Josh Haresszel alapította a Rookwood Operationst. „Az anyag egy nyitott tartályban ül a vízben, amíg telítődik foszfátokkal, majd átszállítjuk a mezőgazdasági földekre. A PRM kizárólag természetes anyagokból készül, így egyszerűen szétszórható a földeken, ahol a benne lévő foszfát műtrágyaként hasznosulhat. Maga a PRM is javítja a talaj minőségét.”
A „foszfogeddon” egyik legérdekesebb fejleménye
A PRM előállítása az egyre növekvő – a tudósok által „foszfogeddonnak” nevezett – válság egyik legérdekesebb fejleménye.
A foszfátok nélkülözhetetlenek az élethez. A csontok és fogak nagy része kalcium-foszfátból áll, és a DNS szerkezetét is foszfátgerinc tartja össze. Ennek ellenére a műtrágyákban betöltött kulcsszerepük – évente körülbelül 50 millió tonna foszfátműtrágyát értékesítenek világszerte, amely létfontosságú a bolygó 8 milliárd emberének ellátásához – a foszfáttartalékok kimerüléséhez vezet. Jelentős készletek csak Marokkóban, a Nyugat-Szaharában és Kínában találhatók, míg az Egyesült Államok foszfáttartalékai az eredeti mennyiség mindössze 1%-ára csökkentek. Nagy-Britannia mindig is importra szorult.
Zöldes „borsólevessé” változott a szennyezett folyó
Eközben az emberiség veszélyesen pazarlóvá vált. A műtrágyák a földekről a vizekbe mosódnak, a foszfátban gazdag szennyvízkibocsátásokkal együtt, és ezek világszerte szennyezik a tavakat és víziutakat.
A foszfátlefolyás algavirágzásokat idéz elő, amelyek felemésztik az oxigént, elzárják a napfényt a víz alatti növényektől, és végzetes következményekkel járnak. Számos brit folyó súlyosan szennyezett ilyen módon, például a Wye folyó, amely több helyen bűzös, zöldes „borsólevessé” változott.
(Forrás: theguardian.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatValtra T152 twintrac
21 500 000 HUF
+ áfaKögel ZDKV 18 tandem
4 500 000 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés