Az ősz beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, amit szarvasbőgésnek nevezünk. Ez a jelenség augusztus végétől akár novemberig is eltarthat, az időjárási és földrajzi viszonyoktól függően. A vadak ilyenkor fokozottan aktívak, ami még kiszámíthatatlanabbá teszi mozgásukat, ezért a vadásztársaságok és a rendőrség fokozott óvatosságra figyelmeztetik a közlekedőket.

Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője elmondta, mire érdemes figyelni az utakon ebben az időszakban, és mely területeken lehet a legnagyobb eséllyel találkozni szarvasbikákkal. Az augusztus végi, szeptember eleji időszakban elkezdődik a szarvasbőgés, ami sokak számára különleges élményt nyújt, hiszen ilyenkor közelebb érezhetjük magunkat a természethez. A bőgés főszezonja szeptemberre esik, de a párzási időszak egyes területeken egészen november végéig is eltarthat.

A szarvasbőgés nem más, mint a gímszarvasbikák párzási éneke, aminek több célja is van. Egyrészt a vetélytársak távoltartása, másik oldalról pedig a tehenek összeterelése, és a „hárem” egyben tartása (Fotó: Pixabay)

A bikák a párzási időszakra növesztik vissza agancsukat, amellyel versengenek a nőstényekért, és egy-egy bika akár 30-40 nősténnyel is párosodhat egy nap alatt. A szarvasbőgést nem véletlenül nevezik az erdő „orgonájának”, hiszen a hanghatások révén az erdő életre kel. Ez az időszak a legalkalmasabb arra, hogy megfigyeljük a gímszarvasokat, amelyek Magyarország legnagyobb vadjai közé tartoznak.

A szóvivő elmagyarázta, hogy a bőgés a gímszarvasok párzási éneke, amelynek célja egyrészt a vetélytársak elriasztása, másrészt a nőstények összeterelése és „háremük” egyben tartása. Az ország különböző részein eltérő időpontban kezdődik a szarvasbőgés: a déli régiókban, mint például Gemenc, már augusztus végén, míg a Pilisben csak szeptember közepén indul be. A bikák leginkább naplementekor és hajnalban aktívak, de a párzási időszak csúcsán akár éjszaka is hallhatók.

A gímszarvasok után október-novemberben a dámszarvasok párzási időszaka, a barcogás következik. Fontos, hogy a bőgés idején ne zavarjuk meg a bikákat, hiszen ilyenkor biztosítják a szaporulatot. Manapság több szervezett túra is lehetőséget kínál a szarvasbőgés meghallgatására.

Mészáros Péter szerint a bikák kiváló hallással rendelkeznek, így könnyen eldöntik, hogy érdemes-e harcolniuk egy vetélytárssal. Bár nem mindig kerül sor összecsapásra, ha mégis, agancsaikat használják fegyverként, ami nem veszélytelen. Különösen veszélyesek lehetnek azok a bikák, amelyek hibás aganccsal rendelkeznek, mivel súlyos sérüléseket okozhatnak a másik félnek.

Magyarországon a gímszarvasnak nincs természetes ellensége, mivel a medve és a farkas az évszázadok során eltűnt hazánkból. Ezért a szarvasok túlszaporodásának megakadályozása az emberi beavatkozástól függ. A vadgazdálkodás adatai szerint az elmúlt években a gímszarvas-állomány folyamatosan nőtt, és a vadászat során elejtett példányok száma is emelkedett.

Az ősz beköszöntével a vadbalesetek száma is megnő, mivel a vadak párzási időszakában gyakrabban lépnek az utakra. A vadveszélyre figyelmeztető táblák ott találhatók, ahol rendszeresen előfordulnak nagyvadak, mint például őzek, szarvasok vagy vaddisznók. A vadgazdálkodási törvény módosítása értelmében a vaddal történő ütközésért az autóvezetők a felelősek, kivéve, ha a vadásztársaságok vagy az útkezelők hibáztak.

Mészáros Péter azt tanácsolja, hogy az erdős területeken mindig fokozott figyelemmel vezessünk, különösen ősszel, amikor a gímszarvasok párzási időszaka van. Ha az erdő közelébe érünk, érdemes lassítani, használni a reflektort, és figyelni az út mindkét oldalát, mivel bármikor előfordulhat, hogy egy vadállat hirtelen az útra téved.

(Forrás: hellovidek.hu)

Megosztás

További híreink

Közösen szervez ingyenes online konferenciát a svájci és a magyar Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet

2024.11.13.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet idén online formában rendezi meg kétévenkénti Ágazati Konferenciáját 2024. november 27-én.

Újabb magyarországi vármegyében jelent meg a vírus és gyorsan terjed

2024.11.13.

Baranya vármegyében is kimutatták a madárinfluenza jelenlétét, aminek következtében az országos főállatorvos újabb, szigorú intézkedéseket vezetett be.

Könnyítés a vállalkozóknak: ezekre a termékekre januártól nem kell termékdíjat fizetni

2024.11.13.

Jelentős változások jönnek a környezetvédelmi termékdíjak szabályozásában, amelyek elsősorban a termékdíj-kötelezettségek egyszerűsítésére irányulnak.

Borongós napok előtt állunk: mikor látjuk legközelebb a napot?

2024.11.13.

Szerdától péntekig túlnyomóan borult, párás és helyenként ködös időre lehet számítani. Csütörtökön és pénteken több helyen szitálás, ónos szitálás, hószállingózás és gyenge eső is előfordulhat, míg péntek estére a felhőzet fokozatosan csökken.

Növényvédőszer helyettesítés, kevesebb állat ketrecben - nagy tervekről beszélt Várhelyi Olivér az Európai Parlamentben

2024.11.13.

Az Európai Parlament két szakbizottsága 2024. november 6-án hallgatta meg Várhelyi Olivért, az egészségügyi és állatjóléti portfólió magyar jelöltjét.

A magashegyi fogaspontyok megmentéséért dolgoznak a kutatók a Kisalföldön

2024.11.12.

A KLG Goodeid Projekt a magashegyi fogaspontyok fajmegőrzésével foglalkozik, erről szólt a konferencia Magyarországon.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus BLD6 Rakodógép
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BLD6 Rakodógép

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 85 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás