Az extrém időjárás és a növényi kórokozók, valamint kártevők okozta stresszes helyzeteket kezelni kell, mert a végén a termést mindig az befolyásolja, hogy a növény mennyit tud tartalékolni a fotoszintézis során megtermelt anyagokból. A Corteva által most piacra dobott BlueN® használatával érdemben be tudunk avatkozni ezekbe a folyamatokba. Rácz Istvánnal, a cég biológiai termékmenedzserével beszélgettünk.

Nemrég egy újszerű terméket hozott piacra a Corteva, mit érdemes tudni róla?

Nemrég kaptuk meg a BlueN® engedélyét, így a kommunikációs kampánya most indult. A piac először annak kapcsán hallhatott a készítményről, amikor hírt adtunk arról, hogy a Corteva megvásárolta a gyártó céget, a Symborgot.

Azért gondoljuk fontosnak ennek a terméknek a piacra hozatalát, mert valódi választ jelent egy olyan környezetben, amikor a növénytermesztők lehetőségei mind a növényvédelemben, mind a növénytáplálásban szűkülnek.

Az elmúlt időszak, de a jelen egyik forró témája is Magyarországon a nitrogénműtrágyához való hozzáférés. A kínálattal, de az árával is akadtak problémák. Ráadásul még korlátozzák is a nitrogén műtrágya használatát, a nitrátérzékeny területeken, ami Magyarország jelentős részére igaz.

Rácz István, a Corteva biológiai termékmenedzsere

Emiatt új, alternatív megoldásokat kell keresni minden területen, aminek kiváló példája a BlueN®. Az ebben a termékben lévő baktériumok szimbiózisban élnek a növénnyel, a levegőből kötik meg a nitrogént, majd egy enzimkomplex rendszeren keresztül ammóniumionná alakítják azt, ami a növényi sejtekben a citoplazmába kerülve glutaminszintézishez használ fel a növény. A glutamin pedig alapvető építőköve a fehérjéknek.

Azaz, a BlueN® egy olyan pótlólagos nitrogénforrást biztosít a növény számára, ami nem a talajból származik. A termék által hatékonyan és fenntartható tudjuk a növény nitrogénszükségletét kielégíteni. Alkalmazásának nincs környezet károsító hatása, szemben mondjuk a műtrágyával, A BlueN® anélkül biztosít nitrogént a növények számára, hogy fennállna a nitrogén talajvízbe való kimosódásának vagy üvegházhatású gázok légkörbe jutásának kockázata.

Mi a termék kategóriája, mi szerepel az engedélyén?

Egy olyan mikrobiológiai készítményként regisztráltuk, ami a Methylobacterium symbioticum SB23 szelektált törzsét tartalmazza. Ez az a baktériumtörzs az endofiták csoportjába tartozik, úgy élnek és szaporodnak a növényekben, hogy közben nem károsítják azokat. Mivel képes a mozgásra, ha egy egyszerű állománypermetezéssel a levél felületére juttatjuk, egy kis harmat, vagy a permetlé segítségével a baktérium beúszik a levélfonákon lévő légzőnyílásokon keresztül a növénybe, a szövetközi részbe, és elindul energiaforrást keresni. A metilobaktériumnak, ahogy a neve sugallja, az a metanol az energiaforrása, amit a növény termel. A kis méretű baktériumok a kloroplasztisz környékén kezdenek el szaporodni kolóniákat alkotva. Ahogy kapja az energiaforrást a növénytől, úgy köti meg a levegőből származó nitrogént és adja át a növénynek. Azért unikális ez a készítmény, mivel közvetlen nitrogénátadás van a baktériumok és a növény között.

A pillangós növények gyökerén úgynevezett gümők alakulnak ki, ahol szintén egy szimbiotikus kapcsolat révén történik a nitrogénmegkötés a növényben, de ez csak a pillangósoknál működik természetes módon. A piacon léteznek olyan nitrogénmegkötésre alkalmas készítmények, amelyek a növény gyökérzete vagy a hajszálgyökerek közelében alkotnak kolóniákat, kötik meg a nitrogént. A nitrogén akkor szabadul fel, amikor ezek a baktériumtelepek elpusztulnak. Azaz a talajba kerül a megkötött nitrogén, és ott megint ki van téve az elpárolgás, kimosódás, nitrifikálódás veszélyének.

A BlueN® esetében ez a veszély az egyáltalán nem áll fel, hiszen a baktériumok a növényben találhatók, amíg a növény vegetál, van zöld felülete, így azokat nem tudja elmosni az eső. Egyébként a baktériumok nemcsak a levelet kolonizálják, hanem az egész növényt. Addig, amíg él a növény és vegetál, van metanol, azaz energiaforrás a baktérium részére, addig a nitrogénkötés és átadás működik. Közvetlen formában, ilyen típusú termék nincs a piacon. Elérhető más nitrogénmegkötő, viszont endofita formában ez ritkaságszámba megy.

Hogyan és milyen gyakorisággal kell alkalmazni?

Valamennyi szántóföldi kultúrában felhasználható szezononként egy alkalommal, a tavaszi fagyok elmúltával, mert a baktériumok nem bírják a fagyos környezetet. Ez az időszak azért is optimális, mert ilyenkor jellemzően van csapadék, az emelkedő hőmérséklet hatására a növények intenzíven növekednek és intenzív a metanolképződés is, azaz a kijuttatott baktériumok környezetében van elég energiaforrás. A készítmény formulációjában található cukor – ettől függetlenül - egy bizonyos ideig, túlélést biztosít a baktériumok számára. A formuláció maga, egyébként, egy száraz, fehér színű szagtalan por, amely vízben kiválóan oldódik.

Kijuttatása a kora reggeli órákban javasolt, amikor a növény légzőnyílásai nyitva vannak. Repcében a 4-8 leveles, illetve a tőlevélrózsás – zöldbimbós állapotban, kalászosokban a bokrosodás végétől – a 2 nóduszos állapotig, kukoricában az 5-7 leveles állapotban, napraforgóban a 4-8 leveles fejlettségnél javasolt alkalmazni.

Aki nagy nitrogénműtrágya-adagokkal, jó termőképességű talajokon, intenzív körülmények között gazdálkodik, annak azt javasoljuk, hogy vegyen vissza a hagyományos nitrogénműtrágyából, és a csökkentett adagra, tegye ki a BlueN®-t a kultúrába. Ezzel műtrágyát spórol meg, és még az is előfordulhat, hogy a csökkentett műtrágya adag ellenére nagyobb lesz a termése.

Milyen hatása van a készítménynek a termésre?

Európai szinten több ezer kísérletet végeztünk kukoricában és a fontosabb szántóföldi kultúrákban és azt tapasztaltuk, hogy a készítmény alkalmazásával a termést 8-10 százalékkal lehetett növelni.

Aki extenzív körülmények között gazdálkodik, gyengébb talajon, a nitrogénre kevésbé érzékeny kultúrával, például napraforgóval, annak azt javasoljuk, hogy ne csökkentse az adagot, csak tegye ki a BlueN®-t és nézze meg a változást. A készítmény homokos vályogtalajon akár 15-20% terméspluszt is képes produkálni, mert bár a napraforgó kevésbé nitrogénigényes, viszont nagyon jó a termésreakciója a plusz nitrogénre.

Azért nehéz általánosítani, mert nem növényvédelemről, hanem növénytáplálásról van szó, így minden eset más. A mi tapasztalataink szerint az alkalmazása a legtöbb esetben megtérül, plusz jövedelmet biztosít.

Mekkora nitrogénmennyiséget képes megkötni a készítmény?

Most nagy figyelem övezi a biológiai termékeket a mezőgazdaságban. Mik a Corteva tervei ezen a területen?

Ez nem az első és nem is az utolsó tagja a biológiai termék portfóliónknak. 2018-ban már a piacra hoztunk olyan vegyszermentes, huminsav-, illetve lignoszulfát alapú, mikroelem-kelátokkal kiegészített csávázószereket, amelyek biostimulátor hatással is rendelkeznek. A kezdeti fejlődést, a gyökérfejlődést, és ilyen módon a tápanyag-, valamint a vízfelvételt stimulálják a növényben. Ezekkel indultunk. Most pedig a BlueN® a növénytáplálás direkt módját jelenti a nitrogén megkötésen keresztül. A jövőben - valószínűleg - évente egy-két termésnövelő vagy biostimulátor típusú anyaggal fogunk a piacra lépni, amiket állományban lehet majd felhasználni a szántóföldi növények körében, de később majd kertészeti kultúrákban is. A BlueN® bevezetése csak a kezdete ennek a folyamatnak.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!

2024.10.15.

A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.

Most már tartósan be kell rendeszkedni a mínuszokra

2024.10.15.

Az előttünk álló napokban változékony, de túlnyomórészt száraz időjárásra számíthatunk. A hét elején még több helyen előfordulhat eső, de napközben fokozatosan csökken a felhőzet, és egyre több napsütés várható. A hajnali órákban több helyen pára- és ködfoltok képződhetnek, míg a nappali hőmérsékletek 12 és 21 fok között alakulnak, jelezve az őszies, de enyhe időt.

Új irányt alakít ki a BASF a portfólióirányítás, a tőkeallokáció és a teljesítménykultúra terén

2024.10.15.

A BASF új irányt jelölt ki vállalati stratégiájában, több változást is bevezetnek

Kihívások és lehetőségek az agrárszektorban: CIB Bank Agrárkonferencia 2024

2024.10.14.

Október 10-én immár harmadik alkalommal rendezték meg a CIB Bank Agrárkonferenciáját, ahol több mint 150 résztvevő gyűlt össze, hogy átfogó képet kapjanak a mezőgazdaság és élelmiszeripar legfontosabb kérdéseiről. A rendezvény középpontjában a globális és hazai gazdasági folyamatok, az élelmiszeripar nehézségei, a tejágazat helyzete, valamint a kukorica toxinproblémái álltak. A szakmai előadásokat követően kerekasztal-beszélgetéseken vitatták meg a résztvevők az iparág kihívásait.

A mesterképzésekről tart nyílt napot a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara Hódmezővásárhelyen

2024.10.14.

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara Hódmezővásárhelyen MSc Nyílt Nap című rendezvényt tart 2024. október 18-án, pénteken, 9 órától.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 107 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás