Genetikai sokféleségének és az európai nemesítésnek köszönhetően ma már számos, magas biomassza-hozamú cirokfajta állítható csatasorba és termelésbe. Ilyen az egyszeri betakarítású (egyvágású) takarmánycirok, a cukorcirok és a biomassza cirok is. Ráadásul a metanizálásra termesztett cirok nem áll versenyben a mezőgazdaságban élelmiszerforrásként hasznosított cirokkal, mivel a cirok biomassza a CIVE (Crops Interspersed for Energy) rendszer része, amelyet két betakarítás között, köztes kultúraként hasznosítanak, amikor a földterület szabad. Infók a cirok alapú metanizálás mellett szóló érvekről.

A Sorghum ID írta meg, miért van jövője a ciroknak a metanizálásban. A globális felmelegedéssel szemben a megújuló energiák nélkülözhetetlenné válnak: lehetővé teszik, hogy részben megszabaduljunk a fosszilis tüzelőanyagoktól, amelyek nagy mennyiségű üvegházhatású gázt (ÜHG) bocsátanak ki. Az európai hatóságok támogatják a megújuló energiák fejlesztését, ami a meglévő vagy tervezett biogázüzemek számára hosszú távon szavatolja a jövedelmezőséget és életképességet.

Biogáz és fermentációs maradék is lehet a cirok termesztésének eredménye - Fotó: Sorghum ID

A jó energiamixen túl az anaerob emésztés (metanizálás) másik erénye a rövid ellátási lánc, amellyel erős társadalmi igényt elégít ki.

Biogáz és fermentációs maradék jön létre

A metanizálás olyan technológia, amely a szerves anyagok mikroorganizmusok által ellenőrzött anaerob környezetben történő lebontásán alapul. Ez a lebontás biogáz és fermentációs maradék termeléséhez vezet.

Az emésztő elhagyásakor a biogáz vízzel telített gázkeverék, amelynek összetétele alapvetően metán CH4 (50-70%) és szén-dioxid (20-50%). A biogáz nettó fűtőértéke (NCV) 5-7 kWh/Nm3. Ezt a megújuló energiát két fő módon lehet felhasználni: égetéssel villamos energia és hő előállítására, üzemanyag előállítására, valamint tisztítást követően a gázhálózatba történő betáplálásra.

A fermentációs maradék pedig az emésztőgőz nedves, részben stabilizált szerves anyagokban gazdag mellékterméke. Leggyakrabban trágyaként használják fel azokban a gazdaságokban, amelyekbe a metanizáló üzemet telepítették.

Kinyert alapanyagok

Keményítő. A cirok egyik bioetanolgyártási felhasználási lehetőségét a szemekből átalakítással kinyert keményítő jelenti. Az Egyesült Államokban a bioetanol előállítása az átalakításon alapul, és a cirok a második leghasználtabb forrás. A növénytestet és az etanolgyártás során keletkezett melléktermékeket az állati takarmányozásban vagy a kapcsolt energiatermelésben (elektromos áram és hó egyszerre történő előállítása) lehet hasznosítani. 

Vízoldékony cukrok. A cirok szárában található vízoldékony cukrok a cukornád feldolgozása során használt ipari eljárásokkal, préseléssel kinyert egyszerű cukrok (szacharóz, glükóz és fruktóz). A kipréselt szárat ezt követően állati takarmányozásban vagy kapcsolt energiatermelésben lehet hasznosítani. Az ebben az eljárásban nem felhasznált szemtermést a humán élelmezésben, az állati takarmányozásban, valamint a keményítő átalakítását követően az etanoltermelésben lehet hasznosítani. Becsléseink szerint, amennyiben sikerül a melléktermékek felhasználást optimalizálni, miközben a bioetanolgyártás marad az elsődleges, akkor a bioetanol előállítása rendkívül versenyképes lehetne a piacon. 

Lignocellulóz. A cirok kiemelten alkalmas a lignocellulóz biomasszára épülő második generációs bioüzemanyagok előállítására. Jelenleg több forgatókönyv is elképzelhető. Egyrészt értékesíteni kell a szemescirok, a cukorcirok vagy a kettős felhasználású, köztes cirokkultúrából származó, rendelkezésre álló fás részeket, másrészt pedig olyan speciális, nagy hozamú biomassza cirkot kell termeszteni nehéz talajés klimatikus körülmények mellett, amelyek a piac számára érdekesebbé teszik ezt a növényt - írták.

Megosztás

További híreink

Fontos adózási határidőket kell teljesíteni 2025. január 20. és 26. között

2025.01.21.

Fontos adózási határidőkre kell figyelni a NAV tájékoztatása szerint, az év elején mindig különös figyelemmel érdemes lenni az adók és a járulékok kapcsolódó teendőire

Partner

Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben

2025.01.21.

A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.

A begyűjtött virágporokat vizsgálták a magyar kutatók

2025.01.21.

Egy nemzetközi kutatásban az eddig méhlegelőként nem nagyon emlegetett növények fontossága is bizonyításra került.

A második legdrágább a benzin Magyarországon az EU-ban - adók nélkül

2025.01.21.

Az Európai Unió országaiban az üzemanyag árának adóktól mentes összehasonlítása alapján Magyarországon fizetjük a második legmagasabb árat a 95-ös benzinért, mindössze Dánia előz meg minket.

Az ország 10 vármegyéjére adtak ki másodfokú riasztást ónos eső miatt

2025.01.21.

A mai nap folyamán egyre többfelé kell számítani ónos esőre - kissé kiterjedtebb jelleggel várhatóan a délutáni, esti órákban.

A korábbinál egyszerűbb feltételekkel folytatódik az energetikai otthonfelújítási program

2025.01.21.

A közlemény szerint többen és kevesebb papírmunkával pályázhatnak január 20-án, hétfőtől a családi házak energia-megtakarítást eredményező korszerűsítéséhez kínált, összesen akár 6 millió forint támogatásra.

Partnerhírek
Partner

Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben

2025.01.21.

A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.

Partner

InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral

2025.01.20.

A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 158 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás