A Covid-19 világjárvány idején feltárt vágóhidak egészségügyi problémáinak enyhítését segítő robotikát 1 millió dollárral támogatja egy amerikai kutatóállomás. Az Arkansasi Mezőgazdasági Kísérleti Állomás kutatói az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának Nemzeti Élelmezési és Mezőgazdasági Intézetétől és a Nemzeti Tudományos Alapítványtól kaptak támogatást a baromfifeldolgozást segítő robotrendszer kifejlesztésére.

A kutatást Dongyi Wang, a biológiai és mezőgazdasági mérnöki tudományok adjunktusa vezeti, és arra összpontosít, hogy megértsék, milyen munkákat tudnak elvégezni a robotizált és automatizált rendszerek.

A 4 éves projekt egy olyan robotrendszer kifejlesztéséhez vezet, amely képes a nyers csirkét emberi munkásokhoz hasonlóan felakasztani, hogy hosszú távon kielégítse a baromfiipar igényeit (Fotó: Pixabay)

Nyers csirke felakasztása baromfifeldolgozó üzemekben

A 4 éves projekt egy olyan robotrendszer kifejlesztéséhez vezet, amely képes a nyers csirkét emberi munkásokhoz hasonlóan felakasztani, hogy hosszú távon kielégítse a baromfiipar igényeit.

„Megpróbáljuk feltárni a lehetőségeket, és megnézni, hogyan segíthet az automatizálás a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban” – mondta Wang.

A csirke feldolgozásának számos lépése automatizált már a feldolgozóüzemekben – a vágás és a kizsigerelés nem igazán támaszkodik emberekre. De a nyers csirke újbóli felakasztása az egyik legfontosabb lépés, amely eddig emberi munkára támaszkodott. A feldolgozósoron dolgozó munkások a szárnyasokat szállítószalagokra akasztják, amelyek a csontozás, a szárnyvágás és a csomagolás lépéseihez vezetnek.

Az automatizálási rendszer létrehozásához a kutatók tapintható érzékszervi megragadókat szabnak testre, és nagy felbontású és nagy sebességű 3D-s képalkotó rendszert fejlesztenek ki. Ez lehetővé teszi majd a robotkarok számára, hogy megkülönböztessék a legfelső csirkét a halom többi részétől, és jelezni fogja a csirke megragadásához előre meghatározott kulcspontokat. Az egyik legfontosabb kihívás egy olyan megfogó kifejlesztése lesz, amely megbízhatóan megragadja a madarat anélkül, hogy a hús minősége sérülne.

Egy robotkéz

Wang segítője Wan Shou, az Arkansasi Egyetem gépészmérnöki tanszékének adjunktusa lesz, aki a tapintásérzékelőket tervezi, míg Yu She, a Purdue Egyetem ipari mérnöki tanszékének adjunktusa a robotkéz tervezésével foglalkozik. A fejlesztések integrálásával a robotok képesek lesznek aszerint beállítani a fogásukat, hogy mennyire csúszós a felület, így biztosítva a madár biztonságát.

„Egy drága robotkéz megvásárlása helyett egy alacsonyabb költségű robotkezet fogunk tervezni és gyártani a 3D nyomtatás segítségével” – tette hozzá Shou.

Wang a projekt során arra összpontosít, hogy a két robotot úgy programozza, hogy emberi kézként működjön, és úgy végezze el a csirke átadásának feladatát, hogy a karok ne ütközzenek egymáshoz. A kísérleti állomás kísérleti csirkefeldolgozó üzemében zajlanak majd a tesztek a baromfi- és a szélesebb értelemben vett élelmiszeripart célzó kiterjesztő tevékenységek céljából.

Wang szerint a projekt a tapintásérzékelés, a 3D-s képalkotás, a kettős robotvezérlés és az algoritmusok tudományos területeinek, valamint a baromfifeldolgozó iparnak is hasznára válik.

(Forrás: poultryworld.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az őzbakvadászat idején különösen érdemes megismerni az őzek szezonális viselkedését

2025.04.30.

Az őzbakokra jellemző a területfoglalás, március-áprilisban foglalják el territóriumukat és szigorúan védelmezik azt.

Több tízezer hízópulykát kellett idő előtt levágni a madárinfluenza miatt

2025.04.30.

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

A korábban csapadékban bőséges vidékek is küszködnek az aszállyal Székelyföldön

2025.04.30.

Az elmúlt években komoly gondot jelentenek az évről évre visszatérő, egyre hosszabban tartó aszályos időszakok Romániában

Új digitális korszak küszöbén a magyar mezőgazdaság – AXIÁL-NEXT néven indul az agrárdigitalizáció zászlóshajója

2025.04.29.

A hazai agrárdigitalizáció felgyorsítására új márkát indított útjára az AXIÁL Kft. Az AXIÁL-NEXT egy újfajta szemléletet és rendszert is képvisel a digitális technológiák mezőgazdasági alkalmazásában.

Több ezer milliárd forintnyi támogatás, új finanszírozási lehetőségek és sürgető kihívások alakítják a magyar mezőgazdaság jövőjét

2025.04.29.

A 2024-es év számos nehézséget hozott a hazai mezőgazdaság számára, a 2025-ös év azonban fordulópont lehet a szektor modernizációjában és fejlődésében.

Partnerhírek
Partner

A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban

2025.04.29.

Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.

Partner

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025.04.29.

Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 200 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás