Hirdetés
Bárki jelölheti, melyik legyen az Év talaja 2023-ban
A talajaink népszerűsítése érdekében a Magyar Talajtani Társaság 2022-ben az Agrárminisztériummal együttműködésben elindította az „Év talaja” kezdeményezést. Az idei évtől kezdődően pedig bárki jelölhet szelvényt, Magyarország, illetve az egész Kárpát-medence területéről, melyek közül az év talaját közönségszavazással választják ki. A jelölés mindenki számára nyitott, várják a gazdálkodók, a települések, illetve a magányszemélyek által jelölt, és bármilyen okból javasolt szelvényeket.
Az év talaja kiírás győztesét közönségszavazattal választják, erre a jelöléseket 2023. július 31-ig a talajtanitarsasag@gmail.com email címre kell megküldeni. A megküldött anyagokból készült promóciókra az MTT közösségi oldalán, illetve a társaságnak küldött e-mailben lehet szavazni egy hónapon keresztül. A legtöbb szavazatot (like-ot, kedvelést) kapott szelvény lesz a 2023-as „Év talaja”. A nyertes szelvény monolitját 2023. december 5-én, a Talaj Világnapján, az Agrárminisztériumban mutatják be.
Az “Év talaja” jelöléshez az alábbi tartalmi és formai követelményeket kell betartani:
- fénykép a talajszelvényről;
- a szelvény pontos helyének meghatározása, hol található;
- a kapcsolódó személyes/történelmi/kulturális érdekesség leírása, a jelölés indokolása;
- az adott talajszelvény tudományos szintű leírása, dokumentálása (ez nem kötelező pont, a nyertes szelvénynél, ha nincs, a társaság elkészíti).
„Egy marék talajban több élőlény van, mint amennyi ember él a Földön” – hívta fel a figyelmet a termőföld fontosságára Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár, mikor 2022-ben kihirdették az „Év talaja” felhívás eredményét. Akkor a herceghalmi mészlepedékes csernozjom kapta meg ezt a címet.
Hirdetés
Magyarország és a talaj
Hazánkban a termőföld, a talaj rendkívül fontos környezeti erőforrás és egyben gazdasági tényező. Magyarország földterületének csaknem 54 százaléka mezőgazdasági hasznosítás alatt áll. Az egy főre jutó mezőgazdasági terület 0,50 hektár/fő, ami uniós és világviszonylatban is magasnak számít. Hazánk az uniós tagállamok között a hatodik, míg a világon a huszadik helyet foglalja el az egy főre jutó szántóterület tekintetében. Magyarország Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervének elfogadásával a 2027-ig terjedő időszak agrártámogatási keretei számos olyan intézkedést tartalmaznak, amelyek a talajállapot javítására ösztönzik a termelőket.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés