Hirdetés
Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: mit érdemes tudni?
A talaj mikrobiológiai kezelésének számtalan előnye van. Nemcsak élénkíti a talajéletet, hanem javítja a talajszerkezetet, a vízmegtartó képességet, valamint egészségesebbé teszi a talajt és a növényállományt. Ennek eredményeként kiegyenlítettebb lesz az állomány, jól fejlődik a gyökérzet, és fokozódik a növények ellenállóképessége különböző stresszhatásokkal szemben. Ráadásul az Agrár Ökológiai Program (AÖP) támogatja a mikrobiológiai készítmények használatát, így megfelelő alkalmazással akár 2 pont is teljesíthető. A következőkben bemutatjuk, miért kulcsfontosságú a talajoltó baktériumkészítmények technológiájának pontos betartása.
A talajoltási technológia helyes alkalmazásának jelentősége
A talajbaktériumok technológiájának alkalmazásakor figyelembe kell venni, hogy élő mikroorganizmusokkal dolgozunk. Ezek a mikroorganizmusok különösen érzékenyek a környezeti tényezőkre, például a hőmérsékletre, a kiszáradásra és az UV-sugárzásra. Ezért elengedhetetlen a tárolás, szállítás és kijuttatás pontos előírásainak szigorú betartása, hogy biztosítsuk hatékonyságukat.
A gyártók gyógyszergyári, steril körülmények között, fermentorokban állítják elő a több baktériumtörzsből álló készítményeiket, amelyeket teljesen automatizált folyamatok során gyártanak. A termékeket szigorú ellenőrzéseknek vetik alá, így csak kiváló minőségű készítmények kerülhetnek piacra. Ezeket az előállítás után 5–6 °C-on tárolják. A kiszállítás után ügyelni kell a tárolásra a felhasználásig. A kannákat nem szabad kitenni a napra és kerülni kell a hőingadozásokat, hogy a baktériumok hatékonysága megmaradjon.

A talajoltó baktériumkészítmények helyes kijuttatása
A forgalmazó által meghatározott hektáronkénti talajoltó mennyiséget a javasolt vízmennyiséggel kell kijuttatni, ügyelve a munkavédelmi előírások betartására. Használat előtt a baktériumkészítményt alaposan fel kell rázni, majd vízzel összekeverve, lehetőség szerint rövid időn belül ki kell permetezni. Mivel talajbaktériumokról van szó, fontos figyelembe venni, hogy ezek a mikroorganizmusok a talajban érzik jól magukat. Ugyanakkor egyes törzsek különösen érzékenyek lehetnek az UV-sugárzásra és a kiszáradásra. Ezért kiemelten lényeges, hogy a készítmény kijuttatását követően viszonylag gyorsan bedolgozzuk a talajba. A leghatékonyabb megoldás, ha ezt a műveletet a magágy-előkészítéssel egy menetben végezzük el.

Eredmények
A Magyar Talajvédelmi Szövetség és a NÉBIH közös, kilenc éve zajló tartamvizsgálatai bizonyították, hogy a baktériumkészítményekkel kezelt területeken minden esetben magasabb termésátlagot értek el, mint a kontrollparcellákon. A talajoltás nemcsak a hozamot, hanem a termés minőségi paramétereit is javította.
Alkalmazza a Magyar Talajvédelmi Szövetség tagjai által gyártott és forgalmazott kiváló minőségű mikrobiológiai készítményeket, és forduljon hozzánk bizalommal!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára
2025.04.17.Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.
Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW
2025.04.17.Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés