Hirdetés
Baktériumok és mikorrhizák a talaj és a növény egészségéért
A talajban élő mikroszervezetek nagyon komplex rendszerben működnek, egymás funkcióit gátolhatják vagy segíthetik, ennek megfelelően alakul ki hatásuk a növényzetre is. Ezek az interakciók az utóbbi időkben az agrárkutatások célkeresztjébe kerültek. A BIOFIL cégcsoport kutatóit régóta foglalkoztatja a különböző talajban élő baktériumok és gombák egymásra gyakorolt hatásainak vizsgálata. A legújabb fejlesztéseink egyik fő irányvonala a talaj szerkezetének javítására irányuló baktériumtermékek létrehozása. Adódik a kérdés, hogy egy ilyen hatású baktériumtermék együttes alkalmazása mikorrhiza gombával milyen változásokat okozhat a talajban.
A BIOFIL® Klíma talajoltó készítmény fejlesztése során olyan baktériumtörzseket izoláltak a kutatók, amelyek extrém módon képesek nyálka, EPS termelésére. A termék nagy mennyiségben tartalmazza ezeket a baktériumokat, amelyek a talajba kijuttatva az adalékanyag hatására nagyon gyorsan felszaporodnak. Az általuk termelt nyálkás filmréteg kulcsszerepet játszik a talajaggregátumok képződésében, így a talaj szerkezete, levegőzöttsége és vízgazdálkodása is javul. Ezért a kijutatott tápanyagok is nagyobb hatásfokkal hasznosulhatnak, kevesebb a kimosódásból fakadó veszteség, ami a mai műtrágyaárak mellett igen fontos tényező.
A mikorrhiza gombák szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a növénnyel, így segítve a növény tápanyag- és vízfelvételét. Mikroszkopikus szálakkal (hifa) szövik át a talajt, hálószerű szerkezetet (micélium) kialakítva, mely megnöveli a gyökér felületét. Jelentős szerepet játszanak a talaj szerkezetének, vízháztartásának, tápanyagciklusainak javításában, valamint fokozzák a növény stresszel és betegségekkel szembeni ellenállóságát. A szimbiotikus kapcsolatokkal rendelkező növények jelentősen több tápanyag- és víztartalékkal rendelkezhetnek. Amíg a gyökerek elsősorban a talaj lazább részeit hálózzák be, addig a gombahifák képesek a tömör talajrétegek, rögök átjárására is. Ezáltal olyan helyekről is elérhetővé válnak a talajban raktározott víz- és tápanyagkészletek, amelyeket a növény saját gyökérzetével már nem érne el. A Resid termékeinkben található Glomus iranicum var. tenuihypharum mikorrhiza törzs arid környezetből került izolálásra, ezért kifejezetten jól tűri és segíti a növényeket az aszályos periódusokban is.
Hirdetés
A komplex (mikorrhiza + baktérium) mikrobiológiai kezelések hatására tehát a gyökérrendszer és a talajlakó élőlények között jelentősen több hasznos kapcsolat alakul ki. A tavalyi évben független kisparcellás vizsgálatban sikerült kimutatni, hogy a BIOFIL® Klíma talajszerkezet és vízháztartás javító talajoltó baktérium készítménnyel és mikorrhizával kezelt területen, homoktalajon, a súlyos aszály ellenére is további jelentős termésnövekedést lehet elérni. Kifejezetten jó eredményt mutattak mind a mikorrhizával, mind pedig a baktériummal és mikorrhizával együttesen kezelt területek. A mai klimatikus viszonyok, valamint a talajok leromlott egészségi állapota ma már minden gazdálkodó számára egyre nagyobb gondot okoz. Egyre több modern technológiai megoldást alkalmazhatunk annak érdekében, hogy ezen problémák hatásait mérsékelni tudjuk. A bemutatott vizsgálatok eredményei kitűnően jelzik, hogy a mikrobiológiai termékek precízen megtervezett alkalmazása is egy kiegészítő megoldás lehet annak érdekében, hogy az utóbbi években egyre nehezedő klimatikus kihívások között is eredményesen tudjunk gazdálkodni.
BIOFIL® Klíma és Resid termékeink felhasználásával teljesítheti az Agrár-ökológiai Program (AÖP) támogatás feltételeit!
Terragro Kft.
Cím: 1095 Budapest, Soroksári út. 48–54.
Telefon: +36 1 793 2670
E-mail: info@terragro.hu
www.terragro.hu
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé
A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés