Hirdetés
Az utolsó hónapokban is van teendő az AKG támogatásnál
Az agrárkörnyezetgazdálkodási támogatás, röviden az AKG 3 éves kötelezettségvállalási időszaka 2024. december 31-ig tart, addig még számos vállalás teljesítésére van lehetőség.
A NAK szakértője, Sztahura Erzsébet írta meg, hogy a vállalások között szerepelhet a 3 év alatt legalább egyszer középmély lazítás elvégzése, a szármaradványok talajba dolgozása, s legalább még egyszer – egyszer ugye kötelező, ha a területen nem mindvégig évelő szálas kultúra van - istállótrágya, vagy zöldtrágya kijuttatása, talajba dolgozása. Ezen vállalások csak akkor kerülnek elfogadásra, ha a meghatározott feltételek teljesülnek.
Mik ezek a feltételek?
Mindegyik feltételre igaz, hogy az elvégzést követő 15 napon belül be kell jelenteni a MÁK felületén elektronikus formában. A középmély lazítást a Feltételesség rendelet szerint, ha tarlóval takarjuk a talajt szeptember 30-ig, csak azt követően tehetjük meg, illetve hamarabb csak akkor, ha a következő évi vetés előtt az agronómiailag indokolt időn belül – 30 nap – végezzük el.
Hirdetés
A szármaradványok talajba dolgozása is csak a fentiek szerint lehetséges az Agrárminisztérium állásfoglalása értelmében.
A zöldtrágyázás választása esetén a zöldtrágya növényeknek a pályázati felhívás melléklete szerinti növényekből kell állnia és legalább 60 napig a területen kell tartani. A zöldtrágyázás ténye a talajba dolgozással valósul meg. E zöldtrágya növény a feltételességben a talajtakarás biztosítását is lehetővé teszi az érzékeny, szeptember 30-ig tartó időszakban.
Azonban nyári vetést csak akkor érdemes megvalósítani, ha a növény bírja a szárazságot, illetve várható némi csapadék a keléshez. Öko másodvetésként is funkcionálhat, melyet október 1-ig el kell vetni legalább 2 féle növényből álló keverékkel, de ekkor növényvédőszer használata nem megengedett.
Az AKG vonatkozásában egy évben csak egy típusú trágyázást fogadható el, tehát ha ez évben istállótrágyáztunk és zöldtrágyáztunk is, abból csak az egyik kerülhet jóváírásra. A zöldtrágyázás nem teljesíthető zöldugar vagy évelő szálas talajba forgatásával/dolgozásával.
Az istállótrágyázás csak akkor fogadható el VPAKG teljesítésnek - a bejelentésen túl -, ha a tápanyaggazdálkodási tervben a növény számára kiszámolt nitrogénhatóanyagnak legalább a 75%-át a szervestrágya hasznosuló nitrogéntartalma adja.
Példa a gyakorlathoz és a számításhoz
Például, ha egy növény számára 100 kg/ha nitrogén hatóanyag szükséges, úgy 75 kg/ha nitrogént a szervestrágya hasznosuló nitrogénjéből kellene fedezni. Azonban az AKG területeken kötelező betartani a Nitrátrendelet előírásait, függetlenül attól, hogy a terület nitrátérzékeny-e.
A nitrátrendelet szerint maximálisan 170 kg/ha szerves eredetű nitrogén juttatható ki adott területre évente. A szervestrágya hasznosulását csak a kijuttatás évében kell nézni, ami 40 %. A 170 kg/ha összes szerves nitrogénból a hasznosuló tehát 68 kg/ha. Ez azonban nem éri el az AKG-ban elvárt 75 %-os szabályt. Ez ilyenkor nem baj, hiszen a magasabb rendű előírást nem sérthetjük meg – azaz a maximum 170 kg/ha/év összes szerveseredetű nitrogén kijuttatási korlátot – ezáltal az AKG istállótrágyázás ténye ekkor is elfogadásra kerül. Persze, ha a növény igénye 80 kg/ha, úgy annak 75 %-a 60 kg, ekkor mindkét szabály teljesül.
Amennyiben istállótrágyázást választjuk, úgy ne feledjük, hogy annak talajba dolgozását a nitrátrendelet szerint 4 órán belül el kell végezni a trágya nitrogénveszteségének, valamint a levegő terhelésének csökkentése érdekében. A nitrátrendelet kötelező az AKG területeken, s ha ezt megsértjük, adott táblára jutó AKG támogatási összegünk bánhatja - írta a szakértő.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé
A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés