Hirdetés
Az ukrán exportkedvezmény várható hatásai
Az Európai Bizottság kezdeményezésére, a jelenleginél kedvezőbb feltételek mellett, még ebben az évben elérhetővé válik az uniós piac Ukrajna számára. Ezzel a verseny további erősödésére és árváltozásra lehet számítani. Vajon, hogyan fogja érinteni mindez a magyar mezőgazdaságot? Mik a várható hatásai a kedvezménynek? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.
A vámkönnyítésre tett javaslat értelmében csökkentenék az unió belső piacára irányuló ukrán export vámterheit, évi ötszáz millió euró értékben. Amennyiben a javaslat még áprilisban megkapja a jóváhagyást, az intézkedés júniusban hatályba is léphet.
Az Unió azonban saját termelőinek érdekeit szem előtt tartva korlátozza is bizonyos, a területére vámmentesen importálható „érzékeny" termékek mennyiségét. Ilyen termék például a gabona, a sertés-, a marha-, a baromfihús és a feldolgozott húsáru.
Hirdetés
Az árak már változnak
Februárban a növényi mezőgazdasági termékek áraiban 17%-os csökkenés történt. Az árcsökkenés a gabonafélék esetében azzal magyarázható, hogy mind búzából mind kukoricából globális szinten kedvezőek a készletmennyiségek. A továbbiakban arra lehet számítani, hogy az Ukrajna számára biztosított vámmentes gabonatermék-behozatal miatt május-júniusban nagyobb gabonamennyiség fog megjelenni az EU piacon, ez pedig lefelé fogja nyomni az árakat, ami kedvezőtlen a hazai gabonatermelők számára. Annál is inkább, mert még jelenleg is jelentős mennyiségű termény van a raktárakban. Pánikra azonban nincs ok, mert sok a bizonytalanság és nehéz tisztán látni. Pillanatnyilag még nem felmérhető, hogy milyen minőségű és árú lesz a piacra kerülő terményalap. Egyáltalán nem biztos az sem, hogy Magyarország jelentős szerepet játszik, mint felvevőpiac. A hírek szerint a kedvezményes vám 900 ezer tonna búzára, 250 ezer tonna árpára és 400 ezer tonna kukoricára vonatkozna. Jelenleg 12-17 eurós vám van a búzára és az árpára – ennyi az árelőnye a magyar termelőknek az ukrán gabonákkal szemben. Ezért akkor kerülhet nagyobb mennyiségű ukrán búza, illetve árpa Magyarországra, ha Ukrajnából 56-60 ezer forintnál olcsóbban lehet behozni ezeket a terményeket.
A változások hátrányosan érinthetik a tavalyi termést tartogató gazdálkodókat, de előnyösek lehetnek a malmok, a takarmány-feldolgozók és az állattartók számára. A magyar termelőknek hosszabb távon mindenképpen fel kell készülniük arra, hogy komolyan versenyezniük kell a piacon az ukrán, az orosz és a kazah gabonával.
Gabonapiaci árakról és azok változásairól, folyamatosan tud tájékozódni a heti árelemzésünkből, illetve a Magro Gabonaindex mutatóiból.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés