Oroszország állatorvosi antibiotikum-piacát zavarok fenyegetik, mivel az új regisztrációs szabályok azt ígérik, hogy 2023 szeptemberében a kínálat oroszlánrészét eltörlik a piacról. Szemen Zsavoronkov, az orosz állatgyógyászati gyógyszergyártók szövetségének ügyvezető igazgatója szerint a következő hónapokban mindössze 160 fajta külföldi antibiotikum maradhat az orosz piacon.

Zsavoronkov becslése szerint ma az orosz piacon mintegy 2000 fajta antibiotikum található, ebből közel 1000 importált.

Oroszországban továbbra is óriási az importált antibiotikumtól való függőség. A baromfiágazatban ez az arány megközelíti a 80%-ot, míg a sertéstenyésztésben 70%, a szarvasmarha-tenyésztésben pedig 50%-60% az arány (Fotó: Pixabay)

Kivonulási kényszer

Szeptember 1-jén új szabályok lépnek életbe, amelyek értelmében az antibiotikumok gyártóinak meg kell felelniük az oroszországi GMP-követelményeknek. A probléma az, hogy ezeket a követelményeket még nem egységesítették Oroszországban, így nem reális a megfelelés iránti igény sem.

Az antibiotikum-szállítók kényszerű kivonulása az orosz piacról veszélyezteti a gazdákat, beleértve a sertéstenyésztőket is – mondta Zsavoronkov. Végül a termelési költségek növekedni fognak, ami a kiskereskedelmi árak emelkedését váltja ki.

Szembenézni a következményekkel

„Ha egy madár megbetegszik, a tojás kevésbé lesz piacképes, és a termelők látják, hogy az árrésük csökken. A betegségekkel szemben éppen a külföldről szállított antibiotikumokkal védekeznek” – mondta Gleb Samoilov, az Avpharm gyógyszergyártó cég vezetője az Agroinvestor című helyi kiadványnak.

Az antibiotikum-piaci reform következményei mélyrehatóak lehetnek. Zsavoronkov figyelmeztetett, hogy ezt az orosz állattenyésztési export is megszenvedheti, mivel a termékbiztonság biztosítása problémás lehet. Becslése szerint Oroszországban továbbra is óriási az importált antibiotikumtól való függőség. A baromfiágazatban ez az arány megközelíti a 80%-ot, míg a sertéstenyésztésben 70%, a szarvasmarha-tenyésztésben pedig 50%-60% az arány.

Fellendül a nem hivatalos import

A várható problémák miatt megugorhat az antibiotikum-kínálat a különböző szürke és fekete csatornákon keresztül – figyelmeztettek a piaci szereplők. Az elmúlt évben a nyugati szankciók miatt egyes termékek eltűntek a piacról. Zsavoronkov arról számolt be, hogy a szürke és fekete importcsatornákon keresztül történő kínálat 30-35%-kal megnőtt, bár az árak 5 vagy akár 10-szeresére is megugrottak.

Az orosz állategészségügyi felügyelet, a Roszszelhoznadzor többször felszólította a gazdákat, hogy térjenek át a hazai antibiotikumokra. Zsavoronkov azonban kijelentette, hogy ezek gyakran nemkívánatos mellékhatásokat okoznak.

Kínába vetett remények

Az Avpharm szerint a kínai vagy indiai antibiotikumokra való átállás is egy nem kívánatos alternatíva. Először is, ezek számára nehéz, drága és időigényes a GMP-tanúsítvány megszerzése. „Minden kétértelmű, nincs piaci stabilitás. De Kína, más országokkal ellentétben, szigorú ellátási feltételeket diktál. Fennáll a veszélye annak, hogy az orosz gyógyszereket a kínai import összezúzza a mennyiség, az ár és a minőség tekintetében” – mondta Zsavoronkov.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Csütörtök magasságában egy hurrikán hatásait Magyarországon is érezzük majd

2024.10.08.

Szerdán érheti el a Kirk nevű hurrikánból továbbfejlődött ciklon Franciaország partjait. A hidegfrontja ráadásul csütörtökről péntekre virradóra hazánkba is beköszönhet.

Gazdatüntetés volt Újvidéken, Szabadkán a rendőrség intézte el, hogy ne legyen újabb

2024.10.08.

A Szerbia magyarok által sűrűn lakott északi részén, a Vajdaságban található Újvidéken tüntettek szeptember végén az elégedetlen mezőgazdasági termelők

Jelentős eltérések az EU búzaterméseiben: Franciaország és Németország erős csökkenést mutat

2024.10.07.

Az USDA előrejelzése szerint a 2024/2025-ös globális búzatermés várhatóan 797 millió tonna lesz, míg a felhasználás 805 millió tonnára tehető. Az Európai Unióban a búzatermés 10%-kal csökkenhet idén az előző évhez képest, különösen Franciaország és Németország rossz eredménye miatt.

Roppant veszélyes, hogy a világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja

2024.10.07.

A világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, így a klímaváltozás sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást. A világon 12, Magyarországon 4 növényfajról van szó a termőterületeket tekintve. Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75 százaléka kikerült a termesztésből.

Magyar kukoricaárak az egekben: 31%-os áremelkedés a tavalyi évhez képest

2024.10.07.

A 2024/2025-ös gazdasági évben a globális kukoricatermés várhatóan elmarad az előző évi szinttől, míg a kereslet enyhén növekedhet. Az Európai Unióban a meleg és száraz időjárás negatívan befolyásolta a terméshozamokat idén, különösen Délkelet-Európában és Közép-Európában.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás