A precíziós gazdálkodás alapja: a talaj változékonyságának megértése. Az USDA Mezőgazdasági Kutatószolgálata (ARS) a Nebraskai Egyetemmel (UNL) és az ARS Adatinnovációs Partnerségével (PDI) együttműködve kifejlesztett egy olyan digitális eszközt, amely leegyszerűsíti az optimális talajmintavételi helyek kiválasztását. A Soil Sample Planning Organizer Tool (SSPOT) már elérhető.

A pH-szint, a tápanyagok eloszlása és a szerves széntartalom mind befolyásolják a terméshozamot. Azonban a megfelelő számú és elhelyezkedésű talajminta kiválasztása komoly kihívást jelent. Az SSPOT fejlett algoritmusokat alkalmaz, hogy az adott területen a legreprezentatívabb mintavételi helyeket azonosítsa, így időt és erőforrásokat takarít meg, miközben javítja az adatok pontosságát.

Minden olyan projekt, amely a talajváltozékonyság megértésére törekszik, ugyanazokkal a kérdésekkel szembesül: hány mintát kell vennem, és hol gyűjtsem be őket? Az SSPOT segít hatékonyan válaszolni a gazdáknak és kutatóknak ezekre a kérdésekre (Fotó: Pixabay)

Speciális optimalizációs algoritmusok

Az SSPOT lehetővé teszi a gazdálkodók és földkezelők számára, hogy egy interaktív térképen kijelöljék az érdeklődési területüket (AOI), majd alkalmazzanak egyet a két speciális optimalizációs algoritmus közül.

Az algoritmusok a USDA Talajfelmérési Földrajzi Adatbázisából származó adatokat használják, biztosítva a mintavételek átfogó és pontos reprezentációját. A felhasználók testreszabhatják a mintavételi paramétereket, majd exportálhatják az eredményeket terepi használatra.

Hogyan segíthet az SSPOT a gazdálkodóknak?

Idő- és költségmegtakarítás – Az eszköz egyszerűsíti a mintavételi döntéseket, csökkentve a felesleges terepi munkát és növelve a hatékonyságot.
A talajegészség nyomon követése – Segít az adatvezérelt döntéshozatalban, optimalizálva a talaj termékenységét és a műtrágya felhasználását.
Fenntarthatóság növelése – A talajváltozékonyság pontos feltérképezésével a gazdák minimalizálhatják a környezeti hatásokat, miközben fenntartják a termelékenységet.

Együttműködés eredménye

Az SSPOT egy interdiszciplináris együttműködés eredménye. Az első algoritmust Trenton Franz, a Nebraskai Egyetem hidrogeofizikai professzora fejlesztette ki Ben Cook tanácsadóval, aki az SSPOT első prototípusát hozta létre.

Az USDA ARS csapata finomhangolta és tesztelte a szoftvert, figyelembe véve az iparági szereplők visszajelzéseit. A földrajzi információs rendszerek (GIS) technológiájának egyik vezető vállalata, az Esri, Inc. szintén kulcsszerepet játszott az eszköz felhasználói felületének kialakításában.

„Minden olyan projekt, amely a talajváltozékonyság megértésére törekszik, ugyanazokkal a kérdésekkel szembesül: hány mintát kell vennem, és hol gyűjtsem be őket? Az SSPOT segít hatékonyan válaszolni a gazdáknak és kutatóknak ezekre a kérdésekre " – mondta Franz.

A jövőbeli kilátások

Az SSPOT nemcsak a gazdálkodók számára nyújt közvetlen előnyöket, hanem támogatja az USDA Természeti Erőforrások Védelmi Szolgálatának munkáját is a természetvédelmi monitoringban. Ahogy a precíziós mezőgazdaság fejlődik, az SSPOT-hoz hasonló digitális eszközök kulcsfontosságú szerepet fognak betölteni a fenntartható talajgazdálkodásban világszerte.

(Forrás: futurefarming.com)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Megroppant a magyar méhészet: hogyan lehet megállítani az állománypusztulást?

2025.04.28.

Súlyos veszteség érte a magyar méhészetet: a hazai méhcsaládok fele elpusztult a téli hónapok során, az áprilisi fagyok pedig az akácerdők kétharmadának virágzását is tönkretették.

Csak a káreseménytől számított 21 napig lehet kérelmezni az áprilisi vis maior fagykár kompenzációját

2025.04.28.

A 2025. április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére az Agrárminisztérium.

Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Örökre velünk marad az árrésstop? Nagy Márton szerint ez a jövő

2025.04.28.

A Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentése szerint az egyszeri, 2024 nyarán bevezetett élelmiszer-árrésmaximum 2027 végéig biztosan életben marad, de akár állandó szabályzássá formálódhat.

Korlátozzák a készpénzhasználatot az EU-ban: mit lép erre a magyar kormány?

2025.04.28.

Az Európai Unió 2027-től egységes, legfeljebb 10 000 eurós készpénzkorlátot vezet be a vállalkozások és kereskedők közötti tranzakciókban, elsősorban a pénzmosás és a terrorizmus-funding visszaszorítása érdekében. Ugyanakkor a magyar kormány az Alaptörvény módosításával garantálta a készpénzfizetés jogát.

Az év egyik legcsapadékosabb napja jön: elolvashatja, most milyen időt hoz

2025.04.28.

Az április végét és május elejét igazi tavaszi időjárás köszönti: sok napsütés, kellemes meleg, majd a hétvégére záporok és zivatarok teszik mozgalmasabbá az időt. A hőmérséklet összességében az átlagosnál kissé magasabban alakul, így nyárias hangulatra is számíthatunk.

Partnerhírek
Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Partner

Maxentis gombaölő szer - tradíció és innováció az Adama-tól

2025.04.28.

2025-ben az ADAMA új gombaölő szerrel jelentkezett a piacon. Ez egyrészt tradicionális megoldást kínál, mivel két jólismert hatóanyagra épül. Másrészt innováció a javából, mivel ezeket, a saját kategóriájukban piacvezető hatóanyagokat ilyen összetételű gyári kombinációban még nem próbálhattuk ki.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás