Az őszi árpa és a tritikálé termesztése ma már nem arról szól, hogy oda vetjük, ahol az őszi búza nem terem „nagyot”. Az őszi árpa jelentőségét mi sem mutatja jobban, mint hogy idén – a legfrissebb adatok szerint – több mint 240 ezer hektáron termesztették, hektáronkénti termésátlaga pedig több mint 5 mázsával meghaladta az őszi búzáét. Ennek egyik fő oka az intenzív termesztési szemlélet terjedése. A jó talajmunka, a vízmegőrző gazdálkodási szemlélet és a célzott növényvédelmi kezelések elengedhetetlen technológiai elemek lettek. A trágyázás színvonala ma már közelíti, egyes esetekben túl is mutat az őszi búzáén, mivel az elvárt hozamok is hasonlóak. Sőt az őszi árpából esetenként többet is szeretnénk betakarítani, mint ugyanazon a táblán őszi búzából. A nagy hozamok alapját most is a talajvizsgálati eredményekre alapozott szakszerű tápanyag utánpótlás megtervezése és megvalósítása adja.

Zenek őszi árpa

Miért kell hogy nagyobb figyelmet kapjon a két kultúra trágyázása?

A kérdés megválaszolásához nézzük meg, hogyan viszonyul egymáshoz az őszi búza, az őszi árpa és a tritikálé fajlagos tápelemigénye (1. ábra). Jól látható, hogy mind a három növény nitrogén- és káliumigényes, foszforigényük pedig közepes. Ne feledjük azonban, hogy számos trágyázási kísérlet eredménye világít rá arra, hogy a kalászosok jól reagálnak a „friss”, azaz a könnyen felvehető foszfor őszi kijuttatására, mely jobb bokrosodást és intenzív mellékgyökérzet-képzést tesz lehetővé!

Őszi búza, őszi árpa és tritikálé fajlagos tápelemigénye

Ráadásul az őszi árpa és a tritikálé gyakran kerül foszforigényes kultúrák után, mint a repce, a napraforgó vagy esetenként más őszi kalászosok. Ezért a tervezett foszfor teljes mennyiségét ősszel alaptrágyaként juttassuk ki, és ha van rá lehetőség, tegyünk könnyen felvehető foszfort a magárokba is. Ne feledjük, a gabonafélék gyökérrendszere döntően a talaj felső 20-25 cm-es rétegében található, ezért a felvehető tápelemeknek is itt kell rendelkezésre állniuk! Ahol jobb a kálium- és közepesnél gyengébb a foszforellátottság, ott a nagyobb foszfortartalmú, foszfortúlsúlyos Genezis NPK 10-20-10 (13,8% CaO, 2,1% MgO, 5,7% S) vagy a Genezis NPK 4-24-24 (13,3% CaO) komplexeket érdemes használni (350-400 kg/ha dózisban).

Startertrágyázásra pedig a Genezis NP Gold Starter 10-48 mikrogranulátum (10% N, 48% MgO) áll rendelkezésre, mely a vetőgépre szerelt mikrogranulátum-szóróval kijuttatható. Beszéljünk kicsit többet a káliumról is, mivel az őszi árpának és a tritikálénak egyaránt nagy szüksége van rá! Az árpa fajlagos tápelemigénye N 27 kg/t, P2O5 10 kg/t, K2O 26 kg/t. A hangsúly egyértelműen a káliumon van, ami a megdőlésre hajlamos árpa esetében a jobb szárszilárdság és egyben a jobb télállóság záloga. A tritikálé fajlagos káliumigénye (K2O 24 kg/t) alig marad el az őszi árpáétól, és hozzá hasonlóan a nagyobb adagú káliumtrágyázást szintén meghálálja.

Különösen fontos a jó káliumellátás a jó humusz-, de gyengébb káliumellátottságú, kötöttebb talajokon. Ezért káliumtúlsúlyos, egyben az őszi fejlődéshez szükséges nitrogénmennyiséget és kalciumot is tartalmazó Genezis NPK 8-16-24 (9,3% CaO + 4,7% S) műtrágyát juttassuk ki megfelelő dózisban (350-400 kg/ha). A nitrogént és a foszfort lehetséges NP-műtrágyával is pótolni. Amennyiben nagy mennyiségű káliumot kell pótolni, a Genezis K40 (40% K, 10% CaO + 7% MgO) jelenti a megoldást. Magas dolomittartalmának köszönhetően mészindexe gyakorlatilag nulla, használatával nem savanyodik a talaj. Kálium-, kalcium- és magnéziumtartalma révén hozzájárul a jó szárszilárdság, valamint a biotikus és abiotikus stresszel szembeni ellenálló képesség kialakításához. Mindkét kultúra érzékeny az őszi nitrogénellátásra. Az 1. ábrából látható, hogy bár a búza nitrogénigénye a legnagyobb, az őszi árpa és a tritikálé szorosan követi. Nem érdemes tehát a nitrogénnel spórolni. Ezenfelül, ha nagyobb mennyiségű szármaradvány kerül bedolgozásra, az megnöveli a kultúra alá kijuttatandó nitrogén mennyiségét (8 kg N/t elővetemény főtermésre vetítve). A hazai gyakorlatban a számított nitrogénadag 20-30%-át (30-50 kg/ha) juttatjuk ki ősszel. Ennél nagyobb őszi dózis mellett az állomány túlfejlett lesz, télállósága és ellenálló képessége romlik, különösen az árpa lehet fogékony a lisztharmat- és a fuzáriumfertőzésre. A nitrogén jellemzően egy menetben a komplex készítményekkel kerül ki, azonban nagyobb nitrogénigény esetén a magágyba dolgozott Genezis Pétisó (27% N + 7% CaO + 5% MgO) a megoldás! A gyorsan ható nitrát és a lassabban ható ammóniumionok mellett a Pétisó kiváló kalcium- és magnéziumforrás is egyben. A granulált formulának köszönhetően a Pétisóból a nitrogén feltáródása elnyújtott, így biztosítva az őszi bokrosodás nitrogénigényét, valamint az őszi búzáéval gyakorlatilag azonos kalcium- és magnéziumszükségletét.

Genezis Pétisó 39%-os hatóanyag-tartalommal

www.genezispartner.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás igényelhető a Magyar Államkincstárnál

2025.01.13.

Vissza nem térítendő vidéki otthonfelújítási támogatás igényelhető a Magyar Államkincstárnál.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

A mindennapi zöldség, ami csendben véd a halálos betegségek ellen

2025.01.13.

A hagymafélék fogyasztása csökkentheti bizonyos daganatos megbetegedések kockázatát, de sok egyéb jótékony hatásuk is van.

Több traktor, egy kombájn és 4000 kilogramm műtrágya volt veszélyben egy tűzesetben

2025.01.13.

Tűz ütött ki január 4-én, szombaton délután egy Fehér megyei mezőgazdasági csarnokban, Romániában.

Európa legnagyobb áfonyafarmja épül a Fekete-Körös mellett

2025.01.13.

A határtól mindössze egyórányi távolságra, Bihar megyében, a Fekete-Körös menti földeken létesül Európa legnagyobb Sekoya-áfonyafarmja.

A hét közepén újra eshet a hó

2025.01.13.

Az előttünk álló napokban többnyire száraz idő várható, de szerdán egy hidegfront érkezésével kisebb havazás és hózáporok fordulhatnak elő az ország különböző részein.

Partnerhírek
Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Partner

Értékesítő szaktanácsadókat keres az AGRO.bio – azonnali munkakezdés

2025.01.09.

Az AGRO.bio Hungary Kft. több mint 23 éve a talajbaktériumok és mikrobiológiai termékek piacának meghatározó szereplője. Elkötelezett a fenntartható mezőgazdaság mellett, működő megoldásokkal segítve a gazdálkodókat a természetes, hatékony és hosszú távon is fenntartható gyakorlatok megvalósításában. Küldetésük, hogy visszaadjuk az életet a termőföldnek, miközben stabil közösséget építenek, amelyben munkatársaikra hosszú távon számítanak. Családias csapatuk bővítéséhez keresnek azonnali munkakezdéssel 2 fő értékesítési szaktanácsadót.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 150 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás