Hirdetés
Az oroszokon múlik, meddig maradnak a nyomott búzaárak
Egyre inkább a világpiac mennyiségi és ármeghatározójóvá válik az orosz búzaexport. A francia búza versenyképessége pedig látványosan romlik. Az elmúlt hetekben egyértelműen az oroszok készletkisöprési tevékenysége nyomja le az árakat, de a spekulánsok is elemükben vannak – szűrhető le Fórián Zoltán elemzéséből. Algéria a futó értékesítési szezonban 8 millió tonnás búzaimporttal kalkulálhat, amiből hármat Oroszországból terveznek beszerezni. Árpából évente 700-800 ezer tonnát vásárol, a legutóbbi aratás óta ebből már 237 ezer tonnát Oroszországból vett.
A Mezőhír cikke szerint hasonló folyamatok várhatóak a durum kereskedelmében is, amint Oroszország feloldja a kiviteli tilalmat május végén. Ezzel a kanadai és amerikai szállítmányokat fog kiszorítani az afrikai államból – mutatott rá az elemző.
Erős orosz hatás a búzaárak tekintetében
Oroszország erőteljes térnyerése az afrikai kontinensen nem kis részben a kedvező árú és segélyként szállított gabonának köszönhető. Dinamikusan bővülő gabonaexportjuk legfőbb célországai ma ezek: Törökország, Irán, Egyiptom, Banglades, Szaúd-Arábia, Pakisztán és Algéria. A futó értékesítési szezonban legalább 65 millió tonnás gabonaexportot szeretnének megvalósítani - írták.
A negyedéves hivatalos adatok szerint az orosz búzakészletek szintje rekordmagas, januárban 36,5 millió tonnára becsülték. Ez erőltetett ütemű készletkisöprést igényel az aratások előtt. Szükségük is van a devizabevételre, a rubel gyengülése pedig hathatósan támogatja az exportjukat. Nem csoda, ha az orosz búza (12,5% fehérje) exportára március-áprilisi szállításra 202 dollár/tonnára csökkent (FOB), ami a legalacsonyabb szint 2020 augusztusa óta, és magával rántotta a globális árakat - fogalmaztak.
Ugyanakkor a világszintű mérlegadatok nem indokolnak olyan mértékű árleszorítást, mint amit az utóbbi napokban láttunk. A búza globális zárókészlete ötéves mélypontra, 265 millió tonnára mérséklődik az értékesítési szezon végére. A nyolc legnagyobb exportőr készletszintje pedig 8 százalékkal lesz alacsonyabb, mint egy éve.
A folyamatok eredőjeként Fórián Zoltán azt valószínűsíti, hogy az orosz készletkisöprés miatt az elkövetkező hetekben még lefelé mennek a búzaárak. A kereskedők pedig mindent megtesznek, hogy kijelöljék az árak mélypontját az új termés érkezése előtt - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész
Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?
Gabonaszárítás során kiváltható a gáz a HETECH innovációjával
A HETECH idei szakmai napján a kiemelt téma egy, a gabonaszárítás területén születtet innováció volt, de a nagyszámú résztvevő megismerkedhetett, a terménytisztítás gyakorlati kérdéseivel, egy spanyol gabonahűtési technológiával és különböző állattenyésztési technológiákkal is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatJohn Deere 8300 traktor
12 000 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 110 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés