Hirdetés
Az európai gazdák nagyon nem örülnének Ukrajna EU-csatlakozásának
A közel egy évvel ezelőtti orosz invázió megtizedelte Ukrajna termését, és akadályozta a gabonaexportot, amely a világ teljes exportjának tizedét tette ki. Most visszatért a hatalmas agrárnemzet, termékei elárasztják az Európai Unió keleti tagországainak piacait. Rémálom ez Ukrajna EU-szomszédai gazdálkodói számára, és a régió kormányai "sürgős választ" követelnek a hatás enyhítése érdekében, miután a gabonaimport tavaly több millió tonnára nőtt, szemben az előző évek néhány ezer tonnájával. A kínálati zsúfoltság ízelítő lehet az elkövetkezendő dolgokból, ha Ukrajna egy napon az EU tagja lesz.
A háború ellenére Ukrajna továbbra is a kukorica, a búza, a napraforgó és más gabonafélék, valamint a baromfihús legnagyobb exportőrei közé tartozik. A fekete-tengeri kikötőkön keresztül folytatódik az export az ENSZ közvetítésével létrejött megállapodás értelmében, amely lehetővé teszi a biztonságos áthaladást. Az importvámok eltörlése miatt azonban egyre több gabona érkezik nyugat felé az EU szárazföldi „szolidaritási sávjain” keresztül - írta a Politico.
Ha Ukrajna holnap az EU tagjává válna, messze a legnagyobb összeget a 386 milliárd eurós közös agrárpolitikából kapná , amely az országokat mezőgazdasági területük szerint jutalmazza. Mezőgazdasági területei nagyobb területet fednek le, mint egész Olaszország. Az átlagos gazdaság pedig 1000 hektáron terül el, míg az EU-ban mindössze 16 hektár.
Hirdetés
A hírek szerint Ukrajna a következő két éven belül az EU-csatlakozásra törekszik. A nemrég lezajlott EU–Ukrajna csúcstalálkozó előtt azonban az uniós biztosok kijevi látogatásának célja az volt, hogy megfékezze ezeket a nagy várakozásokat. Mivel a csatlakozás egyelőre távoli álom, az EU törekvései „jogosan arra irányulnak, hogy segítsék Ukrajna háborús erőfeszítéseit.
Az orosz invázió nyomán Brüsszel felfüggesztett minden vámot és kvótát az ukrán áruk importjára, beleértve a mezőgazdasági termékeket is. Az intézkedés Kijevnek gazdasági mentőövet dobott, de súlyosan érintette az EU államainak mezőgazdaságát.
Különösen a lengyel gazdálkodók panaszkodtak , hogy a mezőgazdasági termékekre kivetett vámok hiánya soha nem látott mennyiségű ukrán gabonát vonz a helyi piacra, amely ahelyett, hogy áthaladna az országon, közvetlenül versenyez a hazai termeléssel.
A bulgáriai gazdák eközben azt mondják, nem tudnak pénzt keresni az ország alapvető exporttermékének számító napraforgómag termesztésével. Az ukrán import húszszoros megugrása közel felére kényszerítette az árakat. A helyi termés több mint háromnegyede kiszorult a feldolgozókból.
Az EU utolsó brüsszeli mezőgazdasági miniszteri találkozóján Lengyelország, Bulgária, Csehország, Magyarország, Románia és Szlovákia a megugrott ukrán gabonaimport korlátozására és az érintett gazdálkodók kártalanítására szólított fel.
Az országok nem a vámok újbóli bevezetését, de azonnali cselekvést kértek a helyzet súlyosbodásának megakadályozása érdekében. Már az is felmerült, hogy aktiválják a blokk mezőgazdasági válságtartalékát. Ennek hatálybalépéséhez azonban mind a 27 tagország jóváhagyása szükséges.
Mivel Ukrajna képes több millió tonna olcsó – de jó minőségű – gabonát termelni, az EU jelenlegi mezőgazdasági vezetői, köztük Franciaország és Lengyelország, hirtelen komoly versennyel néznek szembe, amelynek a megnyerését sem az agronómiai potenciáljuk, sem a termelési költségük nem tenne lehetővé számukra.
Ukrajna csatlakozásának kilátása azonban lökést adhat az EU mezőgazdasági ágazatának reformjához. Egyrészt ösztönözhet a jelenlegi területalapú mezőgazdasági támogatások eltörlésére a meghatározott természeti és környezetvédelmi szolgáltatások javára. Ez pedig több pénzt jelenthet a számos kormány által előnyben részesített kisebb, családi gazdaságok számára.
Ukrajna csatlakozása a geopolitikai téren is hatalmas befolyást adna az EU-nak. A blokk részesedése a globális búzaexportban önmagában 30 százalék körüli lenne, megelőzve a jelenlegi piacvezető Oroszországot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés