Az induló Agro-ökológiai Program nagy lökést adhat a magyarországi ökológia gazdálkodásnak. Bene Lászlóval, a Biohelp International Magyarország értékesítési vezetőjével tekintettük át az e területen várható változásokat és újdonságokat.

Mi jellemzi most az ökológia gazdálkodás helyzetét Magyarországon?

Magyarországon jelenleg 300 ezer hektárnyi területen folyik ökológiai gazdálkodás, ami az EU átlagot (kb. 7 %) eléri ugyan, viszont ha mélyebben belemegyünk a részletekbe azt láthatjuk, hogy ennek több mint 60 százaléka gyep és legelő, tehát termelő tevékenységet nem folytató terület. Ausztriában – ezzel szemben – 27% felett van az ökológiai területek aránya, sőt, például Burgenlandban ez a 30%-ot is meghaladja. Azért érdemes ezt a párhuzamot vizsgálni, mert a két ország klímája hasonló.

Mióta beszélhetünk érdemi ökológiai gazdálkodásról Magyarországon?

Az ökológiai gazdálkodás komolyabban, mintegy 10 éve indult meg, bár már a 90-es évek elejétől voltak ilyen jellegű úttörő gazdálkodók az országban. Ők még elsődlegesen elhivatottságból tették mindezt, az egészséges élelmiszer-előállítás iránti igény motiválta őket. Manapság már az eredményesség és a rentábilis termelés is szempont, amit az EU-támogatások, illetve az egyre szélesebb körben elérhető ökológiai támogatások is erősítenek.

Bene László, a Biohelp International Magyarország értékesítési vezetője

Jellemzően kik foglalkoznak ezzel?

A Magyarországon ökológiai gazdálkodást folytató termelőket két csoportra oszthatjuk. Az egyik nagyon extenzív módon, szinte csak a legminimálisabb inputtal vagy input hozzáadása nélkül termel, inkább csak a támogatásért. Illetve létezik egy egyre dinamikusabban fejlődő csoport, akik már eredményes gazdálkodnak, és egyre intenzívebb módon, az inputanyagok széles választékát használják.

Van-e még valamilyen fontos különbség a két ország helyzete között ebből a szempontból?

Míg Magyarországon a nyersanyag-előállítás az elsődleges cél, és az árualap 80-90%-a exportra megy, addig Ausztriában rendkívül magas a hozzáadott érték, a termés feldolgozottsága, ezért lényegesen magasabb áron tudnak értékesíteni.

Tehetik ezt azért is, mert az ökológiai termékek piaca is lényegesen nagyobb ott. Szerencsére Magyarországon is nő a kereslet, és mind az áruházláncok, mind a vevők egyre nyitottabbak e termékek iránt, viszont elég komoly a lemaradásunk.

Mely területeken érezhető a legdinamikusabb fejlődés itthon?

Elsősorban a szőlészet-borászat, valamint a gyümölcs- és zöldségtermesztés terén, de a szántóföldi növénytermesztés is egyre inkább bevonódik. Növekszik azon gazdálkodók száma, akik a konvencionális mellett párhuzamosan ökológiai gazdálkodást is folytatnak. Én azt gondolom, hogy ez az irány erősödni fog, mert az inputanyagok árának elszabadulása a figyelmet a minél nagyobb mennyiség termeléséről az eredményességre irányította. Így az ökológiai gazdálkodás jobban a fókuszba kerület.

Ennek a folyamatnak az AÖP is adhat egy lökést…

Igen, azt mondhatjuk, hogy az Agro-ökológiai Program talán a lehető legjobb időben érkezett. Sok az AÖP-be lépő konvencionális gazda tulajdonképpen az ökológiai gazdálkodás felé tesz egy lépést. Ha nem is lesz mindenki regisztrált ökológiai gazdálkodó, de részben azokat az eszközöket, módszereket fogja használni, amiket ott a mindennapokban használnak. Az utóbbi két évben egyre több és több konvencionális gazda érdeklődik az ökológiai inputok iránt. Míg 3-5 évvel ezelőtt elsődlegesen a bőtermő, nagyon intenzíven termeszthető fajtákat keresték a gazdálkodók, most már egyre inkább nyitnak azok irányába, amelyek kisebb inputhozzáadással termeszthetők és ellenállóbbak a betegségekkel és gyomokkal szemben, azaz az ökológiai célra nemesített fajták iránt. Tehát én nemcsak az ökológiai gazdálkodásban gazdálkodók körére szűkíteném le ezt a kérdést, hanem inkább azt vizsgálnám, hogy kik azok, akik az Agro-ökológiai Program szellemében gondolkodnak.

A két évvel ezelőtti beszélgetésünkön elhangzott, hogy Ausztriában az értékesített biológiai növényvédő szerek több mint 30%-a a konvencionális gazdálkodókhoz kerül. Magyarországon milyenek az arányok az inputok terén?

A tavalyi év vízválasztó volt ebben a tekintetben. Az egyik sikertermékünk, a több ezer tonnás mennyiségben értékesített pelletált, fermentált csirketrágya kétharmada konvencionális gazdákhoz került, bár ezt nyilván a műtrágya-mizéria is elősegítette. A vetőmagok hozzávetőlegesen 10-15 százaléka, míg növényvédő szereink 15-20%-a szintén a konvencionális termelésben landol.

Bio szerves trágya pellet , 100%-ban fermentált baromfitrágyából

És az az arány még tovább nőhet a már említett AÖP-nek köszönhetően...

Az idei évben nagyon komoly érdeklődés mutatkozik a terméke0ink iránt, bár csak  március vége, április eleje óta kezd tisztulni a kép, hogy mely inputanyagok kerülnek be a rendszerbe. És ez az érdeklődés – szerencsére - rendelésekben is megmutatkozik.

Üzletileg hogyan sikerült a tavalyi év?

A 2020-as nyitásunk óta minden évben fejlődni tudtunk annak ellenére, hogy az első két évben a Covid keményen rányomta a bélyegét a lehetőségekre. A tavalyi évben az árbevételünk, ami a hazai és a romániai eladásokból származik, meghaladta az egymilliárd forintot. Magyarország 60, Románia pedig 40 százalékkal részesedik ebből. A tavalyi év slágerterméke a már említett Biofer Natur pelletált, fermentált csirketrágya volt, amely az egész szezon során keresett, nem csak az öko- de a konvencionális gazdálkodók körében, de emellett a vetőmag- és a növényvédő szer üzletágunk is szépen fejlődik. Az idei első negyedév pedig minden várakozást felülmúlt, még a 2022-es év hasonló időszakának egyébként kiemelten jó számait is 30-35 százalékkal meghaladtuk. Az év további részével kapcsolatban is bizakodó vagyok, mivel a már említett Agro-ökológiai Program még további lendületet adhat ezen inputok értékesítésének.

Mely termékeikre hívná most fel a termelők figyelmét aktuálisan?

Vitisan SP

A szőlészetekben most a védekezésnek van itt az ideje. Ehhez ajánlanám a legnagyobb mennyiségben fogyó, Vitisan SP termékünket, ami egy kálium-hidrogén-karbonát. Lisztharmat és szürkepenész ellen használható. Emellett a rovarölő szerek is egyre inkább fókuszba kerülnek, így például a Dipel DF, ami nemcsak a szőlőben jelent megnyugtató megoldást, de a zöldségtermesztők, illetve az üvegházi kultúrákban gazdálkodók is használhatják lepkehernyók ellen.

Az biológiai növényvédelem egyik legdinamikusabban fejlődő területe a feromonos légtértelítés. Az Isonet L Plus a tarka szőlőmolyok ellen rendkívül hatásos. A termék diszpenzerei telítik a légteret a tarka szőlőmoly nőstényeinek ivari csalogatóanyagával, ami által a hím és a női egyedek nem képesek találkozni, párosodni, és így a populációjukat teljesen vissza lehet szorítani. Burgenlandban már 30-40 százalékban ezt a technológiát használják, de terjed itthon is.

DiPel DF
Isonet L Plus

De ezeken kívül több mint 40 termékkel foglalkozunk, amikről mindenki bővebb információt talál a biohelpinternational.com honlapunkon. A növénytermesztés szinte minden ágában, legyen az szántóföldi, szőlészeti vagy kertészeti, tudunk megoldásokat kínálni. Emellett természetesen a szaktanácsadás is részét képezi az üzleti szolgáltatásunknak.

Várható-e még valamilyen újdonság?

2024-ben lépünk a piacra egy olyan biostimulátorral, ami mind a konvencionális, mind a biogazdálkodók számára segítséget jelent majd. Ez egy világszabadalom, amiből az amerikai kontinensen és Ázsiában már több millió litert értékesítettek, és Organic Vitazyme névre hallgat.

Hol és mikor lehet legközelebb a cég termékeivel találkozni?

A NAK Szántóföldi Napok és Agrárgépshow-n kiállítóként veszünk részt. Az érdeklődők az RWA standján találnak majd meg bennünket.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Ne lepődjön meg, tájékozódjon előre: összegyűjtöttük az árvíz miatti útlezárásokat és korlátozásokat

2024.09.19.

A Duna magas vízállása miatt a lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőhelyet is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.

Öt év alatt több mint duplájára nőtt a szója vetésterülete Vas vármegyében

2024.09.19.

Mi kell ahhoz, hogy hatékonyan termeszthessen szóját a gazda? Többek között erről is szó esett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Vas Vármegyei Szervezete által megrendezett fajtabemutatón.

A rágcsálóirtás görényeket és más védett állatokat is mérgez

2024.09.18.

Magas arányú rágcsálóirtószer-koncentrációt találtak hazai kutatók az elpusztult görények májmintáiban.

Marhatrágya javít a krizantém alatti talajéleten

2024.09.18.

Egy vágott krizantémot termesztő holland kertész úgy döntött, hogy a műtrágya-felhasználás csökkentése érdekében ettől az évtől szárított marhatrágyát is juttat a talajba.

Partner

A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze

2024.09.18.

Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.

Éjszaka hatályba lépett az árvízrendelet, de mit jelent ez?

2024.09.18.

Kedd este lépett életbe Orbán Viktor rendelete az árvíz elleni védekezésről, amely Magyarország teljes területén összehangolt védelmi intézkedéseket ír elő. A védekezési tevékenységeket a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter koordinálja.

Partnerhírek
Partner

A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze

2024.09.18.

Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.

Partner

Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO

2024.09.17.

Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás