Az almafa betegségei komoly kihívást jelenthetnek a termesztők számára, mivel a kórokozók jelentősen befolyásolhatják a terméshozamot és a fa egészségét. Az alábbi cikk részletesen bemutatja az almafa leggyakoribb betegségeit, tüneteiket és a hatékony védekezési módokat, hogy segítse a gazdálkodókat az almafák egészségességének fenntartásában.

Az almafa leggyakoribb betegségei

Monília (Monilinia fructigena)

Tünetek: Az almafa betegségei közül a monília különösen káros, mivel a virágok megbarnulását és elszáradását okozza, míg a termés fokozatosan elrothad. Az ágakon jellegzetes mézgásodás figyelhető meg, és a fertőzött gyümölcsök ("gyümölcsmúmiák") részben lehullanak, részben a fán maradnak.

Kezelés:

  • Fertőzött részek eltávolítása és megsemmisítése.
  • Helyes metszés a fa életkorának megfelelően.
  • Kémiai védekezés fungicidek használatával.
Alma
Fotó: Pixabay

Lisztharmat (Podosphaera leucotricha)

Tünetek: A lisztharmat fehér, lisztszerű réteget képez a leveleken, hajtásokon és esetenként a termésen is. Az almafa betegségei közül ez a típus különösen legyengíti a növény immunrendszerét, így az fogékonnyá válik más betegségekre.

Kezelés:

  • Tavaszi lemosó permetezés.
  • Fertőzött részek minél korábbi eltávolítása.
  • Harmonikus tápanyagellátás biztosítása.

Mozaik vírus

Tünetek: Az almafa betegségei közül a mozaik vírus klorotikus, világos foltokat okoz a leveleken, amelyek idővel kifehéredhetnek. A terméshozamra súlyos hatással lehet, ha kezeletlenül hagyják.

Kezelés:

  • Specifikus kémiai védekezési módszerek nincsenek, a fertőzött növények eltávolítása javasolt.
  • Ellenálló fajták ültetése.

Varasodás (Venturia inaequalis)

Tünetek: A varasodás az almafa betegségei közül a termést leginkább károsító betegség, olajszerű foltok jelennek meg a leveleken, sötétzöld foltok a termésen, melyek könnyen berepedeznek.

Kezelés:

  • Rezisztens fajták választása.
  • Kémiai védekezés fungicidek használatával.
  • Megfelelő metszés és növényápolás.

Tűzelhalás (Erwinia amylovora)

Tünetek: A tűzelhalás hatására a virágok elfeketednek, a hajtások visszagörbülnek és mézgásodás lép fel. Az almafa betegségei közül ez különösen veszélyes, mivel jelentős terméshozam csökkenést okozhat, a fiatal fák gyorsan elpusztulhatnak.

Kezelés:

  • Fertőzött részek azonnali eltávolítása.
  • Antibiotikumok és réztartalmú permetezőszerek használata.

Az almafa betegségei komoly fenyegetést jelentenek a kertészek számára, de megfelelő ismeretekkel és védekezési módszerekkel hatékonyan kezelhetők. A rendszeres ellenőrzés, helyes metszés és a megfelelő tápanyagellátás alapvető az almafák egészségének fenntartásához. A betegségekkel szembeni ellenálló fajták választása és a fertőzések korai felismerése szintén kulcsfontosságú a bőséges és egészséges termés eléréséhez.

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás