Az AGRO.bio Hungary Kft. Nyitott Kapuk Napján, 2023. november 9-én a Kukorica Kör Egyesület tagjai és az Egyesület "Kukoricázz Velünk!" termelési versenyében részt vevő gazdái számára lehetőség nyílt arra, hogy belelássanak az alga- és a baktériumkészítmények gyártásának rejtelmeibe és hasznos előadásokat hallgassanak meg. Az Egyesület tagjaként, a Magro.hu is részt vett az eseményen.

Az Albitech Biotechnológiai Kft. fiatal és dinamikusan fejlődő csapata 2007 óta foglalkozik mikroalgákkal kapcsolatos K+F tevékenységekkel, illetve a mikroalga alapú termékek mezőgazdasági hasznosításának kérdéskörével, azóta gyártanak termékeket az AGRO.bio Hungary Kft. számára.

Futó Máté és Futó Péter laborvezetők az Algafix® és az AlgaTer gyártásába engedtek betekintést.

https://www.youtube.com/shorts/HM5WaJePblY

Előbbi egy termésnövelő biostimulátor, amit a növénytermesztésben leggyakrabban élőalgás lombtrágyaként, növénykondicionálóként használnak, azonban az utóbbi évtizedben növekszik az érdeklődés antimikrobiális és antifungális valamint növényi növekedést szabályozó (Plant Growth Regulator-PGR) anyagaik iránt is. A kutatások szerint a gyártott, balatoni izolátumból származó Scenedesmus mikroalga faj tenyészetei növényi hormonokhoz hasonló hormonszerű hatást mutatnak.

Az AlgaTer nagy molekulatömegű anyagot (ún. EPS-t) termel, amely óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédőszerek és a műtrágyák káros hatásaitól. Az összetapadó talajmorzsák pedig javítják a talaj szerkezetét, víz-, hő- és levegőgazdálkodását, termékenységét.

A nagy tömegű algafonal és az EPS (exopoliszacharid) együttesen jelentősen javítja a talajok vízháztartását, vízmegtartó képességét. A talajmorzsák kötődése erősebb lesz, ezért a talajok kevésbé lesznek kitéve az eróziónak és a deflációnak.

A talaj termékenységének, szerkezetének, víz- és levegőgazdálkodásának javulását a kultúrnövények magasabb terméssel, jobb minőséggel és nagyobb jövedelmezőséggel hálálják meg.

https://www.youtube.com/watch?v=j8-Hn9Oyv24

Az algatörzsek szelektálását és fenntartását klasszikus mikrobiológia módszerekkel végzik, nagy hangsúlyt fektetve az ellenőrzött algasejtvonalak megőrzésére és az ezekből készült tenyészetek zárt rendszerű steril fotofermentációs előállítására.

Bódai Viktória a Fermentia Kft. K+F vezetője - Fotó: Magro.hu

A Fermentia Kft. 2007 óta gyárt talajbaktérium-készítményeket az AGRO.bio Hungary Kft. részére. Bódai Viktória K+F vezető és Czobor Ádám projektvezető a BactoFil® talajoltó készítmények gyártásának hátterét mutatta be.

A talajoltás során a gyökérzónába kijuttatott talajbaktériumok megtelepednek a gyökéren és annak környezetében, amely mind a növénynek, mind a baktériumnak előnyös. Rengeteg jótékony hatása van a talajoltásnak, hiszen számos ponton segíti a kultúrnövények életfolyamatait. A talajszerkezetben már 2-3 év után egyértelmű javulást láthatunk. Gyorsabban bomlanak le a növény- és szármaradványok, a talajművelés során kevesebb üzemanyagot kell felhasználni, csökkennek a szélsőséges időjárás okozta károk, javul a talaj vízmegtartó képessége és a növény termésmennyisége is.

Emellett biokontroll hatása is megfigyelhető, hiszen egyrészt a talajbaktériumok lebontják a kórokozók tápanyagforrását jelentő gyökér- és szármaradványokat, másrészt megkötik a Fe3+ ionokat, ezzel gátolva azok szaporodását. Ezen kívül a növények egyszerűbben vesznek fel és kötik meg a tápanyagokat, így például a nitrogént, foszfort, káliumot és a vizet is. A talajbaktériumok a kijuttatott műtrágyák hasznosulását is támogatják.

A Kukorica Kör Egyesület tagjai - Fotó: Kristóf Imre (Agrárágazat)

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás