A világ gumigyártó cégei az utóbbi években arra törekednek, hogy minél kevesebb kőolajszármazékot használjanak fel az autógumik gyártása során, visszaszorítva a környezetszennyezést és az ezzel járó negatív hatásokat az élővilágra.

Ezeket az anyagokat természetes helyettesítőkre próbálják cserélni és ezzel olyan autógumikat hoznak létre, melyek alkotóelemei mára 45 százalékban természetes anyagok. A becslések szerint 2020-ra ez az arány elérheti a 100 százalékot is!

Rizsháncs, mint közvetett alapanyag

Természetesen nem a frissen hántolt rizs után visszamaradt rizsháncsot kívánják az autógumiba dolgozni a Goodyear mérnökei. Azt a háncsot, amely eddig valamilyen szeméttelepen végezte, most villamos energia előállításra kívánják felhasználni, mégpedig úgy, hogy elégetik. Az elégett rizsháncsból hamu lesz, amelyből kinyerik a szilícium-dioxidot, amely a gumi alapanyaga. Az így előállított szilícium-dioxid abroncsra gyakorolt hatásai tökéletesen megegyeznek a hagyományos, ám környezetszennyező forrásokból származó anyag tulajdonságaival.

Miért fontos a szilícium-dioxid a gumigyártásban?
Az autógumi futófelületének kialakítása során ezt az anyagot keverik a gumihoz, melynek hatására a gumi felülete strapabíróbb lesz és kisebb lesz a gördülési ellenállás, így csökkenhet az autó fogyasztása is.
A pitypang lehet az autógumi gyártás jövője
 

Pitypangból autógumit?!

Igen! Egy másik, nagy múltú gumigyár mérnökcsapata rájött, hogy a pitypang nedvének felhasználásával még környezetbarátabbá tehető a gumigyártás. A pitypang nedvében megtalálható egy gén, ami a tejnedv alvadásáért felelős, melyet ha ’kikapcsolnak’, kaucsuk állítható elő a fehér folyadékból. Amennyiben sikerül ezt a módszert folyamatos használat alá vonni, úgy nem kell majd más kontinensről Európába hozni a kaucsukot, ugyanis mint tudjuk, Európában bárhol találhatunk pitypangot.

Forrás: origo.hu

Megosztás

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás