Hirdetés
Autógumi rizsháncsból és pitypangból
A világ gumigyártó cégei az utóbbi években arra törekednek, hogy minél kevesebb kőolajszármazékot használjanak fel az autógumik gyártása során, visszaszorítva a környezetszennyezést és az ezzel járó negatív hatásokat az élővilágra.
Ezeket az anyagokat természetes helyettesítőkre próbálják cserélni és ezzel olyan autógumikat hoznak létre, melyek alkotóelemei mára 45 százalékban természetes anyagok. A becslések szerint 2020-ra ez az arány elérheti a 100 százalékot is!
Rizsháncs, mint közvetett alapanyag
Hirdetés
Természetesen nem a frissen hántolt rizs után visszamaradt rizsháncsot kívánják az autógumiba dolgozni a Goodyear mérnökei. Azt a háncsot, amely eddig valamilyen szeméttelepen végezte, most villamos energia előállításra kívánják felhasználni, mégpedig úgy, hogy elégetik. Az elégett rizsháncsból hamu lesz, amelyből kinyerik a szilícium-dioxidot, amely a gumi alapanyaga. Az így előállított szilícium-dioxid abroncsra gyakorolt hatásai tökéletesen megegyeznek a hagyományos, ám környezetszennyező forrásokból származó anyag tulajdonságaival.
Miért fontos a szilícium-dioxid a gumigyártásban? |
Az autógumi futófelületének kialakítása során ezt az anyagot keverik a gumihoz, melynek hatására a gumi felülete strapabíróbb lesz és kisebb lesz a gördülési ellenállás, így csökkenhet az autó fogyasztása is. |
Pitypangból autógumit?!
Igen! Egy másik, nagy múltú gumigyár mérnökcsapata rájött, hogy a pitypang nedvének felhasználásával még környezetbarátabbá tehető a gumigyártás. A pitypang nedvében megtalálható egy gén, ami a tejnedv alvadásáért felelős, melyet ha ’kikapcsolnak’, kaucsuk állítható elő a fehér folyadékból. Amennyiben sikerül ezt a módszert folyamatos használat alá vonni, úgy nem kell majd más kontinensről Európába hozni a kaucsukot, ugyanis mint tudjuk, Európában bárhol találhatunk pitypangot.
Forrás: origo.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés