Hirdetés
Átvilágíthatják a cégeket az emberi jogi és környezetvédelmi szempontok betartása, valamint a kárcsökkentés érdekében
Az Európa Parlament jóváhagyta az új szabályokat, amelyek az emberi jogokra és a környezetre gyakorolt káros hatásuk csökkentésére kötelezik a cégeket. Az Európai Parlament 374 szavazattal, 235 ellenszavazattal és 19 tartózkodás mellett jóváhagyta a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló, a Tanáccsal már egyeztetett új irányelvet, amely kötelezi majd a vállalatokat, valamint az ellátási, termelési és forgalmazási láncban részt vevő partnereiket, hogy előzzék meg, szüntessék meg vagy mérsékeljék tevékenységeik emberi jogokra és környezetre gyakorolt káros hatásait. Fókuszban tehát a kárcsökkentés.
Az átvilágításhoz kapcsolódóan olyan jelenségekről van szó, mint a rabszolgamunka, a gyermekmunka, a munkavállalók kizsákmányolása, a biológiai sokféleség károsítása, a környezetszennyezés vagy a természeti örökség rombolása - írta az Európa Parlament.
Rájuk vonatkoznak a kárcsökkentés szabályai
A szabályok azokra az uniós vállalatokra és anyavállalatokra vonatkoznak, amelyek több mint 1000 alkalmazottat foglalkoztatnak és világszinten 450 millió eurónál nagyobb forgalmat bonyolítanak. Ezenkívül érintettek még a 80 millió eurónál nagyobb globális árbevételt elérő franchise-cégek, illetve licencmegállapodásokkal rendelkező cégek, amennyiben árbevételükön belül legalább 22,5 millió euró jogdíjakból származik.
Hirdetés
Az új szabályok értelmében az érintett cégeknek üzletpolitikájuk részévé kell tenniük a kellő gondosságot, és az ezzel összefüggő átvilágításra forrásokat kell áldozniuk. A fenntarthatósági és emberi jogi követelmények teljesítésére vonatkozóan szerződéses biztosítékokat kell kérniük partnereiktől, ki kell igazítaniuk üzleti tervüket, valamint támogatniuk kell a velük üzleti kapcsolatban álló kis- és középvállalkozásokat, hogy azok is meg tudjanak felelni az új előírásoknak. A cégeknek emellett átállási tervet kell kidolgozniuk, amely biztosítja, hogy üzleti stratégiájuk összeegyeztethető legyen a globális felmelegedés 1,5 °C-ra való korlátozásának céljával, amelyet a Párizsi Megállapodás irányoz elő.
A bírságok és az áldozatok kártalanítása
A tagállamoknak részletes online tájékoztatást kell nyújtaniuk a vállalatok számára a kellő gondosságra vonatkozó kötelezettségeikről. E célból weboldalakat, platformokat vagy portálokat kell létrehozniuk és üzemeltetniük, amelyeken közzéteszik az Európai Bizottság vonatkozó iránymutatásait.
Ezenkívül felügyeleti hatóságot kell felállítaniuk vagy kijelölniük, amely vizsgálatokat végezhet, és szankciókat szabhat ki a követelményeknek eleget nem tevő vállalatokra. Utóbbi lehet a szabálysértő nevének közzététele, de pénzbírság is az illető cég globális nettó árbevételének 5 százaléka erejéig. A Bizottság az együttműködést és a bevált gyakorlatok cseréjét támogatandó létrehozza a felügyeleti hatóságok európai hálózatát. A vállalatok felelősek lesznek az átvilágítási kötelezettségeik megszegéséből fakadó károkért, és az azokat elszenvedőket kötelesek lesznek teljes mértékben kártalanítani.
A plenáris szavazást követően a jelentéstevő, Lara Wolters (Hollandia) így nyilatkozott:
„A megszavazott javaslat mérföldkőnek számít a felelős vállalati magatartás előmozdítása szempontjából. Nagy lépést tettünk abba az irányba, hogy véget vessünk az emberek és a bolygó gátlástalan nagyüzemi kizsákmányolásának. Hosszú évekbe telt, míg végre megszületett ez a kompromisszum, rengeteg munkánk van benne. Büszke vagyok arra, amit haladó szellemű partnereinkkel együtt elértünk. A Parlament a következő 5 évben mindent meg fog tenni azért, hogy az irányelvet mihamarabb átültessék a tagállamok, és az európai gazdaság a mainál fenntarthatóbbá váljon.”
Ezek a következő lépések
Most a Tanács hivatalos jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy az irányelv megjelenhessen a Hivatalos Lapban. Az irányelv közzétételét követő huszadik napon lép majd hatályba. Ezután a tagállamoknak két év áll rendelkezésükre az új szabályok átültetésére.
Ezeket (a tájékoztatási kötelezettségek kivételével) többlépcsősen kell majd alkalmazni az uniós vállalatokra (és az EU-ban azonos árbevételi küszöbértéket elérő nem uniós vállalatokra):
- a több mint 5000 alkalmazottat foglalkoztató és több mint 1,5 milliárd euró világméretű forgalmat bonyolító vállalatoknál 2027-től;
- a több mint 3000 alkalmazottat foglalkoztató és több mint 900 millió euró világméretű forgalmat bonyolító vállalatoknál 2028-tól;
- az irányelv hatálya alá tartozó minden más vállalatnál (vagyis a több mint 1000 alkalmazottal rendelkező és 450 millió eurónál nagyobb világméretű forgalmat bonyolító cégeknél) 2029-től.
A kérdés háttere
A Parlament már korábban is többször felhívta a figyelmet arra, hogy a nagyvállalatok tevékenységeit illetően nagyobb fokú elszámoltathatóságra lenne szükség, és kötelezővé kellene tenni az emberi jogi és környezeti fenntarthatóságukkal kapcsolatos átvilágítást. A 2022. február 23-án előterjesztett bizottsági javaslat más meglévő, illetve tervben lévő jogalkotási aktusok rendelkezéseit egészíti ki, például az erdőirtásról szóló rendeletét, a konfliktusövezetből származó ásványokról szóló rendeletét és a kényszermunkával előállított termékek tilalmáról szóló rendeletét.
Az irányelv elfogadásával a Parlament azokra a felvetésekre is reagál, amelyeket Európa polgárai fogalmaztak meg az Európa jövőjéről szóló konferencia következtetéseiben a fenntartható fogyasztással (5. javaslat 13. pontja), a kereskedelem etikai dimenziójának erősítésével (19. javaslat 2. és 3. pontja), valamint a fenntarthatóbb növekedési modellre való átállással (11. javaslat 1. és 8. pontja) kapcsolatban - közölte az EP cikke.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Értékesítő szaktanácsadókat keres az AGRO.bio – azonnali munkakezdés
Az AGRO.bio Hungary Kft. több mint 23 éve a talajbaktériumok és mikrobiológiai termékek piacának meghatározó szereplője. Elkötelezett a fenntartható mezőgazdaság mellett, működő megoldásokkal segítve a gazdálkodókat a természetes, hatékony és hosszú távon is fenntartható gyakorlatok megvalósításában. Küldetésük, hogy visszaadjuk az életet a termőföldnek, miközben stabil közösséget építenek, amelyben munkatársaikra hosszú távon számítanak. Családias csapatuk bővítéséhez keresnek azonnali munkakezdéssel 2 fő értékesítési szaktanácsadót.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPrémium Kazalt- bálatakarók 7.6 m x 25 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS - 3 ÉV GARANCIA!
94 338 HUF
Prémium Kazal- és Bálatakarók 7.6 m x 12,5 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS és 3 ÉV GARANCIA!
47 169 HUF
Több mint 3.200 hirdetés 150 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés