1000 évvel ezelőtt csatornák hálózata gondoskodott arról, hogy a folyóinkon érkező víztömeg bőséges nedvességgel lássa el a földeket. Ehhez képest a XIX. század óta kialakított vízkormányzás eredménye, hogy a beérkező víztömeg nagy része csak „átszalad” hazánkon. A vízkormányzás és a
víztárolás problémája mindennapi kérdéssé vált az aszályos időszakoknak köszönhetően, mivel az öntözéses gazdálkodás alapjait jelentik ezek.

Nem csak a meglévő csatornák, víztározók állapota jelenti a problémát, hanem sok esetben az, hogy egyáltalán nincs is kiépülve az öntözéshez szükséges infrastruktúra. Amíg a mezőgazdasági gépek fejlesztése folyamatossá vált a gazdálkodók körében, az öntözésfejlesztés szükségességére csak az ínséges idők és az egyre borúsabb jövőkép hívta fel a figyelmet. Az öntözés elkerülhetetlenül szükséges ahhoz, hogy rentábilisan működtethető legyen egy gazdaság, legyen szó növénytermesztésről vagy állattartásról.

A gazdaságok vízgazdálkodásának kialakítása a fentiek miatt már-már kötelező feladatot jelent a gazdáknak. Az öntözéshez ideális választás a felszíni vizeket használni, mivel ezek nem apasztják a föld alatti készleteket és ezzel nem szárítják ki a mélyebb víztartalékokat. A felszíni víztárolás tavakban, víztározókban törénhet, kijuttatni a megfelelő helyre pedig többek között öntözőcsatorna segítségével lehetséges.

Franciaország jó példa az öntözéses mezőgazdaság fontosságára. A Dél-Franciaországot behálózó, régóta fejlesztett öntözési csatornarendszerek sokasága biztosítja az országnak rendkívül fontos mezőgazdaság működését. A mezőgazdaság és az öntözés modernizálásának, újragondolásának kérdését már a 2000-es években létrehozott állami programok, tanulmányok, átszervezések elindították. Például a már meglévő öntözési csatornarendszerek mellett, a mostanában jellemző egyenetlen csapadékeloszlásból adódó nehézségeket igyekeznek rendezni olyan tározók kialakításával, amik a nagy mennyiségű esőt tárolni tudják a csapadékmentes időszakokra.

Szerencsére, itthon is vannak jól működő példák: egy kelet-magyarországi gazdaságban tengerszemekből gyűjtik össze a felesleges vizeket szigetelt víztározókban. A gyűjtést követően ugyancsak szigetelt öntözőcsatornából lineár segítségével öntözik ki precíziós módon a földekre.

Egy másik, dunántúli gazdaságban pedig patakból fölözik le a csapadékos időszakok megnövekedett vízmennyiségét. A megfogott vizet szigetelt tározóból juttatják ki körforgó öntözőgépekhez. Ilyen előremutató hazai példa a nem régen elindult öntözési közösségek támogatása is, állami részről.

A vízhiány leküzdésére a tavak és csatornák építése egy relatív gyors választ tud jelenteni. Az öntözésre használt tavaknak és a csatornáknak a vízszigetelése alapvető szerepet tölt be abban, hogy a megszerzett víz meg is maradjon. A vízszigetelés technológiája szinte minden esetben valamilyen fóliás szigetelést jelent, ha öntözésről van szó.

Sokféle megoldás áll rendelkezésre és nem egyértelmű, hogy melyik jelenti a jó döntést. Előfordulhat, hogy egy adott öntözésfejlesztés esetében a csatornát és a tavat érdemes más jellegű anyaggal vízszigetelni. Például a csatornánál vadkárra lehet számítani, ezért ott olyan anyagot kell használni, ami ellenáll szinte mindenféle erőhatásnak, de a tó szigetelésénél a hatékonyság és a költségek lehetnek a fontos szempontok.

A jól megépített tározókat és csatornákat pedig érdemes hatékonyan működtetni. Olyan kérdések is lényegesek lehetnek, mint például a megszerzett víz párolgási veszteségének a csökkentése vagy a víz lehető leghatékonyabb felhasználása.

A Creatiger Kft. olyan „hagyományos” és innovatív vízszigetelő anyagokkal épít víztározókat és csatornákat, amelyekből mindig kiválasztható az, ami a legjobb megoldást nyújtja az adott helyzetre. Illetve olyan víztakarékossági technológiák találhatók meg a Creatiger Kft. termékei és szolgáltatásai között, amik azt is segítik, hogy a megszerzett vizet a leghatékonyabb módon lehessen felhasználni.

Bármilyen időjárással is találkozunk a következő években, egy biztos: a víz és annak hiánya alapvetően határozza majd meg azt, hogy ki az, aki eredményesen tud gazdálkodni és ki az, aki nem. Az egyik ésszerű és gyors megoldás a változó körülmények kivédésére az okos vízgazdálkodás, amihez olyan csatornákat és tavakat kell építeni, amik biztos víztárolást jelentenek, hosszú távon. A Creatiger Kft. ebben nyújt segítséget, szakmai tanácsadást és teljes körű kivitelezést.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Csak semmi egzotikum! Ízletes, egészséges és magyar élelmiszerek!

2024.10.06.

A szezonális élelmiszerek nemcsak egészségesek, ezeket választva a helyi termelőket támogathatjuk és még a bolygót is kíméljük azzal, hogy nem távoli tájakról származó alapanyagokat vásárolunk. Az ősz kifejezetten kedvez a szezonális bevásárlásnak, egy sor zöldség és gyümölcs ilyenkor jelenik meg a piacokon.

Magasan stabilizálódnak az árak, csend honol a vitaminok piacán

2024.10.06.

A vevők a közeli igényekre szerződtek, az eladók pedig incsenek igazán kínálati pozícióban, eltekintve attól a néhány kereskedőtől, akik megpróbálják megmozgatni a készleteiket. Az árak továbbra is nagyon magasak.

Eurotier 2024: odaítélték a takarmányozás szakterületének innovációs díjait

2024.10.06.

Bő egy hónappal az idei Eurotier előtt a Német Mezőgazdasági Társaság (DLG) Innovációs Bizottsága bejelentette a 2024-es év innovációs díjazottjait. Összesen 4 arany- és 21 ezüstérmet ítéltek oda. Ezek közül most a takarmányozási innovációkat emeltük ki.

Óvakodjunk a mérgező hasonmásoktól! 10 „gonosz” gyümölcs

2024.10.06.

Az ősz varázslatos időszak a szabadban való felfedezésre, a változó levelek élénk színeivel és a csípős levegővel minden túrán felpezsdít. De a réteken és erdőkön való vándorlás során csábító bogyós gyümölcsökre bukkanhatunk, amelyek az ismerős kerti gyümölcsök vadon élő változatának tűnnek. Azonban itt is igaz a mondás – nem mind arany, ami fénylik –, sok ilyen bogyó ártalmas, sőt akár halálos is lehet, ha elfogyasztjuk.

Őszi ültetés: tippek, eszközök és gyakori – elkerülendő – hibák

2024.10.06.

Ahogy a nyár élénk árnyalatai átadják helyét az ősz arany tónusainak, sok kertész azt gondolhatja, hogy ideje szögre akasztani a szerszámokat. Az ősz azonban a legjobb idő az ültetésre, olyan egyedülálló előnyöket kínálva, amelyek tavasszal sikeressé tehetik a kertet. Ebben a cikkben megvizsgáljuk az őszi ültetés alapvető dolgait, a szükséges eszközöktől a gyakori, elkerülendő hibákig, így biztosítva, hogy a kertészeti erőfeszítések eredményesek legyenek.

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás